جستجوگر خبری شهرستان شفت

گروه استان ها ـ درحالی مجموع تعداد افراد دریافت کننده حداقل یک دوز واکسن کرونا در سراسر ایران به بیش از 80 میلیون نفر نزدیک می شود که کارشناسان نگرانی خود را از عدم مشارکت برخی افراد در طرح ملی ...

به گزارش گروه استان های خبرگزاری تسنیم، درحالی تاکید کارشناسان برای قطع زنجیره انتقال بیماری مشارکت حداکثری در طرح ملی واکسیناسیون است که آمارهای رسمی نشان می دهد از جامعه هدف این طرح هنوز 17 میلیون نفر  برای دریافت واکسن خود به هردلیل مراجعه نکرده اند.

کارشناسان بهداشت و درمان در این زمینه تاکید می کنند براساس تحقیقات رسمی برای قطع زنجیره انتقال بیماری کرونا و همچنین مدیریت همه گیری بهترین راهکار واکسینه شدن حداقل 85 درصد جامعه به طور کامل در مقابل کووید 19 است، بنابراین هرچه از این آمار عقب تر باشیم همچنان باید منتظر شکل گیری پیک های متعدد بیماری در سراسر کشور بوده و در دوره های جهشی ویروس تعداد موارد فوتی بالاتری را تجربه کنیم؛ چون زنجیره انتقال هنوز قطع نشده است.

به گفته این گروه آنطور که آمارهای رسمی وزارت بهداشت نشان می دهد تا روز گذشته یعنی سومین روز آبان امسال،  80406788 میلیون نفر در سراسر کشور حداقل یک دوز واکسن خود را دریافت کرده اند و از این تعداد هم 30139400 نفر مراحل واکسیناسیون خود را تکمیل کرده اند. بنابراین فاصله معناداری تا رسیدن به سطح ایمنی 85 درصدی کامل جمعیت مشمول دریافت واکسن داریم و در این زمینه باید مشارکت هموطنان حداکثری باشد.

کارشناسان بهداشت و درمان درباره افراد واکسینه نشده می گویند آمارهای رسمی نشان می دهد که 25 درصد از جمعیت مشمول این افراد هستند که هنوز اقدام به دریافت واکسن کرونا نکرده اند و هر یک نفر از این گروه بالقوه می تواند عامل انتقال بیماری به سایرین باشد و شاهد مثال این روند هم مرگ و میر بالای 90 درصد افراد واکسینه نشده در پیک گذشته است.

این گروه تاکید می کنند معیار اصلی برای ایجاد ایمنی، تزریق2دوز واکسن و سپری شدن دو هفته از تزریق دوز دوم است و اکنون که واکسن به اندازه کافی جمعیت هدف در کشور تامین شده هموطنان باید با مشارکت حداکثری خود در این طرح مسئولان را در مدیریت همه گیری همراهی کنند و اگر 85درصد جمعیت کشور واکسینه شوند، 15درصد واکسن نزده باقی می مانند که خطر عمده ای برای ایجاد ایمنی در کشور ایجاد نمی کنند، حلقه انتقال ویروس با واکسیناسیون 85درصد شکسته می شود.

از سوی دیگر نگرانی کارشناسان با کاهش مشارکت هموطنان نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی شدت گرفته و می گویند: در شرایطی که برای مدیریت همه گیری باید میزان مشارکت حداقل بالای 70 درصد باشد اما آمارهای رسمی نشان می دهد درست در زمانی که شواهد حکایت از صعودی شدن دوباره نرخ ابتلا نسبت به ماه گذشته دارد می بینیم در برخی از شهرستان ها که اتفاقاً جزو شهرستان های قرمز کرونایی هم شناخته شده اند میزان رعایت پروتکل های بهداشتی به زیر 40 درصد رسیده که این روند نگران کننده است.

به گفته کارشناسان مجموع عوامل یاد شده یعنی عدم مشارکت 25 درصد از جمعیت هدف برای واکسیناسیون و کاهش قابل توجه رعایت پروتکل های بهداشتی با توجه به اتمام دوره دورکاری یا اختیاری شدن اعمال این سیاست به خصوص در کلان شهرها باید منتظر جهش ناگهانی بیماری باشیم ؛ چون علاوه بر بی توجهی به تهویه مناسب هوا در ادارات و مراکز ارائه خدمات و سیستم حمل و نقل و عمومی امکان انتقال بیماری بسیار بالاست.

وضعیت همه گیری کرونا در استان اردبیل بسیار شکننده است شمار مبتلایان به کرونا در آذربایجان غربی به مرز 300 هزار نفر رسید دومین مرکز شبانه روزی واکسیناسیون کرونا در رشت راه اندازی شد افزایش ناگهانی تعداد شهرهای قرمز و نارنجی/ منع تردد شبانه، تنها محدودیت کرونایی در آستانه موج ششم!

 

استان آذربایجان غربی/16 نفر دیگر جان باختند

جواد آقازاده در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با اشاره به آخرین وضعیت بیماری کرونا در استان اظهار داشت: در شبانه روز گذشته 16 نفر بر اثر کروناویروس جان باختند تا مجموع فوتی ها به 6 هزار و 776 نفر برسد.

وی تصریح کرد: همچنین با ابتلای 569 نفر در شبانه روز گذشته تعداد کل مبتلایان به 300 هزار و 230 نفر رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان غربی گفت: در شبانه روز گذشته یک هزار و 264 بستری سندروم حاد تنفسی و 51 نفر با مشکلات تنفسی وصل به دستگاه ونتیلاتور در استان ثبت شد.

وی بیان کرد: همچنین 660 بیمار مشکوک به کرونا شناسایی و 274 بیمار در بخش مراقبت های ویژه بستری شدند.

آقازاده با اشاره به واکسیناسیون 49 هزار و 43 نفر دیگر در شبانه روز گذشته اظهار داشت: تاکنون سه میلیون و 178 هزار و 636 نفر واکسن کرونا را دریافت کرده اند.

استان البرز/ 8 بیمار کرونایی در 24 ساعت گذشته فوت شدند

مهرداد بابایی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در  کرج،  در مورد آخرین وضعیت شیوع کرونا در استان البرز ، اظهار داشت:  در 24 ساعت گذشته  89 بیمار با علائم کووید 19 در مراکز درمانی استان بستری شده اند.

 وی افزود: مجموع کل موارد بستری شامل قطعی، محتمل و مشکوک از ابتدای شیوع کرونا تا امروز در استان البرز 75 هزار و 732  نفر است.

سخنگوی ستاد کرونای استان البرز با بیان اینکه در حال حاضر  تعداد 585 نفر شامل موارد قطعی، محتمل و مشکوک در مراکز درمانی بستری هستند، بیان کرد: از این تعداد، ابتلای 265 نفر به بیماری کووید 19، تا این تاریخ قطعی شده است.

بابایی با اشاره به اینکه شیوه نامه های بهداشتی باید به صورت جدی رعایت شود، تصریح کرد: اصناف و مشاغل که با مردم سرو کار دارند ملزم به تزریق واکسن هستند و این مضووع در گشت های نظارتی مورد بررسی قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینکه  در 24 ساعت گذشته هشت بیمار کووید 19 جان خود را از دست داده اند و مجموع جان باختگان این بیماری در استان به  6286 نفر رسیده است، ادامه داد: خوشبختانه از ابتدای شیوع کرونا تاکنون 68 هزار و 859 نفر از مراکز درمانی ترخیص شدند.

استان اردبیل/ احتمال افزایشی شدن روند بیماری

شهرام حبیب زاده در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل با اشاره به قرار داشتن استان اردبیل در وضعیت زرد و با هشدار نسبت به احتمال افزایشی شدن روند شیوع کرونا در این استان اردبیل اظهار داشت: در صورت عادی انگاری توسط شهروندان، افزایش موج شیوع محتمل است.

وی ادامه داد: آمار مراجعه روزانه افراد مشکوک به ابتلای کووید.19 به مراکز درمانی استان اردبیل که تا چند روز پیش روند کاهشی را طی می کرد، در وضعیت پایدار قرار گرفته است به طوری که در شبانه روز گذشته 99 فرد مبتلا تحت نظر قرار گرفته و خدمات درمانی دریافت کردند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل خواستار پرهیز از دورهمی و عادی انگاری بیماری کووید.19 و نیز استفاده مستمر از ماسک توسط شهروندان شد و گفت: آمار بستری مبتلایان به کرونا در بخش مراقبت های ویژه مراکز درمانی این استان به 43 نفر تنزل کرده است.

وی اظهار کرد: در شبانه روز گذشته 14 نفر از مبتلایان بستری در مراکز درمانی استان اردبیل نیز پس از بهبودی نسبی و ادامه درمان در منزل ترخیص شدند.

حبیب زاده تنها چاره ادامه کاهش سیر شیوع کرونا در این استان را رعایت جدی و سختگیرانه دستورالعمل های بهداشتی ذکر کرد.

وی اضافه کرد: از 22 بهمن سال گذشته تاکنون یک میلیون و 311 هزار و 363 دُز واکسن کرونا برای گروه های هدف در استان اردبیل استان تزریق شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل در ادامه اعلام کرد: تاکنون 825 هزار و 781 دُز واکسن نوبت اول و 485 هزار و 582 دُز واکسن نوبت دوم در استان اردبیل تزریق شده است.

وی با اشاره به تداوم فرایند واکسیناسیون کرونا در استان اردبیل و افزایش سرعت واکسیناسیون در این استان با اختصاص محموله های پرتعداد واکسن کرونا به استان افزود: امیدواریم با ادامه همین روند، تا آخر همین ماه، تمام گروه های سنی و بسیاری از گروه های شغلی واکسینه شوند.

وی تاکید کرد: حتی افرادی که 2 دُز واکسن کرونا زده اند و 2 هفته از زمان واکسیناسیون آنها گذشته است، باید ماسک زده و دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کنند چون واکسیناسیون باعث پیشگیری از ابتلا نمی ‍ شود و تنها در پیشگیری از مرگ و میر موثر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل ادامه داد: بالاترین آمار مربوط به فوت بیماران مبتلا به کرونا در استان اردبیل در هشتم آذرماه سال گذشته با 22 فوتی، بیشترین آمار بستری روزانه مبتلایان کرونا با 189 نفر و بالاترین رکورد بستری همزمان مبتلایان نیز با 897 نفر در روز 31 مردادماه 1400 به ثبت رسیده است.

استان اصفهان/ 312 مورد ابتلای جدید ثبت شد

نورالدین سلطانیان در جمع خبرنگاران با اشاره به آمار کرونا در اصفهان، اظهار داشت: در 24 ساعت گذشته تعداد کل موارد نمونه گیری شده ویروس کرونا در  استان 1723 نفر بودند که 312 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان های کاشان و آران و بیدگل شناسایی شدند.

وی افزود: از این تعداد بیمار جدید مبتلا به کرونای شناسایی شده 173 نفر در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بستری شدند همچنین طی این مدت 160 بیمار بهبود یافته از مراکز درمانی ترخیص شدند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر 1333 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: از این تعداد 255  بیمار در بخش مراقبت های ویژه نگهداری می شوند.

سلطانیان تصریح کرد: آمار مرگ و میر بیماران مشکوک به کرونا طی  24 ساعت اخیر در استان اصفهان  را 17 نفر بود و از این تعداد 11  نفر فوت شده کرونا مثبت قطعی بوده است.

استان ایلام/117 مورد ابتلای جدید ثبت شد

محمد کریمیان در گفت وگو با خبرنگار تسنیم از افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان ایلام خبر داد و گفت: تاکنون 63 هزار و 139 نفر بیمار مبتلا به کرونا در استان بستری شده اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام با اشاره به آمار بیماران جدید مبتلایان به ویروس کرونا طی 24 ساعت گذشته، افزود: در این بازه زمانی 117 مورد مثبت جدید بیماری کرونا در استان شناسایی شده است.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر 171 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان ایلام بستری هستند، تصریح کرد: در 24 ساعت اخیر 30 بیمار جدید در بیمارستان ها بستری شدند و تاکنون کل آمار بهبود یافته ها 61 هزار و 425 نفر بوده است.

کریمیان در پایان اظهار داشت: در 24 ساعت گذشته 2 مورد فوتی ناشی از بیماری کرونا در استان مربوط به شهرستان ایلام گزارش شده و مجموع فوت شدگان ناشی از کرونا تاکنون 1 هزار و 123 نفر بوده است.

استان بوشهر / 118 بیمار در مراکز درمانی بستری هستند

سعید کشمیری در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر ، مرگ ناشی از کرونا در شبانه روز گذشته در استان را صفر دانست و اظهار داشت: از آغاز شیوع بیماری کرونا تاکنون یک هزار و 995 بیمار کرونایی در استان بوشهر جان خود را از دست داده اند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر روند بهبودی بیماران کرونایی را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: خوشبختانه در شبانه روز گذشته 29 بیمار با حال عمومی خوب از بخش کرونایی بیمارستان های استان بوشهر ترخیص شده اند، که از این تعداد 16 نفر از آنها مثبت قطعی بوده اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به شناسایی و بستری 36 بیمار جدید در شبانه روز گذشته گفت: اکنون 118 بیمار در بخش های کرونایی بیمارستان های استان بوشهر بستری است.

وی با اشاره به اینکه اکنون 13 بیمار کرونایی در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان های استان تحت درمان هستند افزود: از این مجموع موارد بستری در بخش های ویژه کرونایی، 6 نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

کشمیری واکسینه شدن 82 درصد بوشهری ها در برابر کرونا خبر داد و بیان کرد: تاکنون بیش از 82 درصد گروه سنی بالای 12 سال در استان بوشهر نوبت، اول واکسن کرونا را دریافت کرده اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اضافه کرد: از ابتدای شروع واکسیناسیون در استان بوشهر، یک میلیون و 200 هزار واکسن کرونا به گروه های هدف و به بیش از 54 درصد هر 2 نوبت واکسن تزریق شده است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر تزریق واکسن و رعایت شیوه نامه های بهداشتی را مهمترین راهکار مقابله با گسترش بیمار کرونا دانست و خاطر نشان کرد: در راستای واکسیناسیون فرهنگیان و دانش آموزان همه معلمان استان بوشهر علیه کرونا واکسینه شده است و 70 درصد دانش آموزان 12 تا 18 سال هم واکسن خود را دریافت کرده اند.

استان خراسان جنوبی/ 8 بیمار در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: روز گذشته از 168 آزمایش تشخیصی مولکولی 59 مبتلا و از 238 تست سریع کرونا نیز 38 بیمار شناسایی شدند که در مجموع از 406 آزمایش تشخیص مولکولی و سریع کرونای انجام شده در استان 97 بیمار جدید شناسایی شد.

کامبیز مهدی زاده افزود: از این تعداد 50 مورد از بیرجند، یک مورد از خوسف، 6 مورد از درمیان ، سربیشه 8 مورد ، 4 مورد از سرایان، بشرویه 7 مورد، فردوس 9 مورد، قائن 11 مورد و 1مورد هم از نهبندان بودند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 171 بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان های خراسان جنوبی بستری هستند که 67نفر کرونا مثبتند، بیان کرد: از این تعداد 8 نفر در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند که حال یک نفر نامساعد است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: در شبانه روز گذشته مورد فوتی ناشی از کرونا در استان نداشتیم و مجموع موارد فوت همان 1187 نفر است.

مهدی زاده همچنین افزود: در ادامه عملیات واکسیناسیون کرونا در استان 488 هزار و 868 نفر واکسن نوبت اول و 286 هزار و 461 نفر واکسن نوبت دوم و 301 نفر دز سوم را دریافت کردند.

استان خراسان رضوی/ 37 درصد افراد بالای 12 سال کامل واکسینه شده اند

سعید فردین فر در گفت وگو با خبرنگارتسنیم در مشهدمقدس اظهارداشت: میزان افراد واکسینه شده بالای 18 سال در نوبت اول در حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد 76.51 درصد بوده و این عدد در افراد بالای 12 سال هم 74.85 درصد است.

وی افزود: میزان واکسیناسیون های انجام شده در نوبت دوم در گروه های سنی بالای 18 و بالای 12 سال هم به ترتیب 41.43 و 36.83 درصد بوده است و معمولاً افراد واکسن زده در زمان معین برای دریافت دُز دوم مراجعه می کنند، مگر آنکه در فاصله زمانی 28 روزه دو واکسن ناقل یا مثبت شده باشند و پس از بهبودی کامل و با گذشت زمان معین جهت دریافت دُز دوم مراجعه کنند.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری های دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا و دستورالعمل ابلاغی سازمان امور استخدامی کشور به تمامی مجموعه ها حضور افراد واکسن نزده در محل کار ممنوع است، خاطرنشان کرد: معتقدیم با انجام واکسیناسیون تمامی افراد شاغل در محل های کار اداری، غیراداری، صنفی، کارگاهی، کارخانه ای و غیره تاحدود زیادی دغدغه مردم و متولیان حوزه سلامت برطرف می شود.همچنین ورود دانش آموزان و معلمان واکسن نزده به مدرسه و سر کلاس درس ممنوع است.

وی گفت: از هفته گذشته واکسیناسیون دُز سوم کادرهای درمانی و آزمایشگاهی آغاز شده و در مرحله بعد هم تزریق دُز سوم نیروهای کادر بهداشت را خواهیم داشت و پس از آن واکسیناسیون مردم با اولویت گروه های خاص آغاز می شود.

فردین فر افزود: برنامه واکسیناسیون دُز سوم برای تمامی افراد واجد شرایط در دستور کار قرار دارد و واکسنی که ویژه افراد خاص بوده و شامل تمامی دریافت کنندگان دُزهای اول و دوم نمی شود، زمان تزریق این واکسن 6 ماه پس از دُز دوم است که این کار به صورت مرحله به مرحله انجام می شود و به افراد واجد شرایط پیامک ارسال می شود و نیازی به مراجعه مستقیم مردم به مراکز واکسیناسیون کرونا جهت دریافت دُز سوم واکسن کرونا نیست.

استان فارس/ وضعیت کنونی استان فارس شکننده و ناپایدار است

براساس آخرین اعلام وزارت بهداشت هم اکنون یک شهرستان از استان فارس در وضعیت قرمز، 6 شهرستان در وضعیت نارنجی، 22 شهرستان در وضعیت زرد و 7 شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

بر این مبنا که شهرستان های  خنج، آباده، اوز، بختگان، زرین دشت، بیضا و خرامه در وضعیت آبی و شهرستان های شیراز، جهرم، فسا، سرچهان، کوار و ممسنی در وضعیت نارنجی قرار دارند و دیگر شهرستان های استان به جز استهبان در وضعیت زرد هستند. 

متولیان بهداشت و درمان استان فارس معتقدند که وضعیت کنونی شکننده و ناپایدار است و با توجه به قرمز شدن شهرستان استهبان این شرایط ممکن است دیگر شهرستان های استان را نیز درگیر کند بنابراین رعایت شیوه نامه های بهداشتی امری لازم و ضروری است. 

براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون در مجموع بیش از یک میلیون و 626 هزار و 880 مورد تست تشخیصی شامل تست مولکولی یا PCR و تست سریع در فارس انجام شده که از این تعداد یک میلیون و 414 هزار و 737 تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه های استان تهیه شده و با بررسی نمونه های انجام شده 422 هزار و 383 بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون 212 هزار و 143 مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد 48 هزار و 907 بیمار مثبت و در مجموع تاکنون، 471 هزار و 290 بیمار مبتلا به کووید 19 در استان فارس شناسایی شده است.

بر این اساس 223 بیمار جدید طی 24 ساعت گذشته در بیمارستان های استان بستری شدند و هم اکنون هزار و 660 بیمار مثبت و مشکوک دارای علائم در بیمارستان های فارس بستری هستند که از این تعداد 202 بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش های ICU مراقبت های ویژه درمانی دریافت می کنند.

همچنین با جان باختن 9 هم استانی دیگر در اثر ابتلا به ویروس کرونا طی 24 ساعت گذشته مجموع جانباختگان ناشی از کووید 19 از ابتدای شیوع بیماری به شش هزار و 904 نفر رسیده است.

استان قزوین/ نرخ مرگ و میر دو برابرشده است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان قزوین در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین از افزایش 100 درصدی آمار مرگ ومیر کرونایی روزانه در استان خبر داد و اظهار داشت: در 24 ساعت اخیر 4 بیمار بدحال کرونایی به دلیل شدت علائم تنفسی جان خود را از دست دادند که این آمار در مقایسه با روز گذشته 2 برابر شده است.

پیمان نامدار به کاهش 56 درصدی موارد قطعی ابتلای به کرونا خبر داد و گفت: در شبانه روز گذشته 135 مبتلای کرونایی جدید در استان قزوین شناسایی شدند که این آمار در قیاس با روز قبل 105 نفر کمتر شده است.

وی اضافه کرد: همچنین نرخ بستری های کرونایی روزانه نسبت به روز پیش 6 درصد کاهش یافته و در 24 ساعت گذشته 59 نفر بیمار کرونایی جدید در بیمارستان های قزوین بستری شدند که این آمار در مقایسه با روز قبل 4 نفر کاهش یافته است.

سخنگوی ستاد مقابله با بیماری کرونای استان قزوین در ادامه از کاهش 5.6 درصدی نرخ بیماران بدحال کرونایی خبر داد و گفت: در حال حاضر 17 بیمار کرونایی بدحال در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان های استان قزوین بستری شدند که این آمار در مقایسه با روز گذشته یک نفر کمتر شده است.

نامدار افزود: آمار بهبودیافتگان روزانه کرونایی هم 38 درصد کاهش یافت و طی شبانه روز اخیر 48 بیمار کرونایی از بیمارستان های استان قزوین مرخص شدند که این آمار در قیاس با روز قبل 30 نفر کاهش داشته است.

وی ادامه داد: در نهایت هم آمار مجموع بستری های کرونایی فعلی استان قزوین در عدد 312 نفر تثبیت شد و با توجه به کاهش جدی آمار بهبودیافتگان نسبت به روز قبل بدون تغییر باقی ماند.

کاشان/ 4 نفر فوتی در 24 ساعت گذشته

مهدی دلاوری در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، با بیان اینکه طی 24 ساعت گذشته 41 بیمار جدید حاد تنفسی در شهرستان های کاشان و آران و بیدگل بستری شدند، اظهار داشت: از این تعداد 23 بیمار در بیمارستان شهید بهشتی کاشان بستری شده و 9 بیمار نیز در بیمارستان سیدالشهداء و 9 بیمار نیز در بیمارستان ثامن شهرستان آران و بیدگل بستری شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه بیماران بستری شده در کاشان حداقل 24 و حداکثر 82 سال سن دارند، افزود: در شهرستان آران و بیدگل نیز حداقل سن بیمار 15 و حداکثر 86 ساله به عنوان بیمار حاد تنفسی بستری شدند.

دلاوری با بیان اینکه تاکنون 315 بیمار حاد تنفسی در دو مرکز درمانی شهید بهشتی کاشان و سیدالشهداء آران و بیدگل بستری هستند، ابراز داشت: از این تعداد 230 بیمار در شهرستان کاشان و 85 بیمار نیز در شهرستان آران و بیدگل بستری شدند و از تعداد کل بیماران 66 بیمار به صورت موقت بستری هستند.

وی از بستری 26 بیمار حاد تنفسی در بخش مراقبت های ویژه در دو مرکز درمانی شهرستان های کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: طی 24 ساعت گذشته متاسفانه یک آقا 64 سال و یک خانم 41 سال در شهرستان کاشان و یک خانم 81 سال و یک آقا 71 سال در شهرستان آران و بیدگل بر اثر کرونا جان خود را از دست داده است.

دلاوری با بیان اینکه تعداد موارد مثبت جدید کرونا طی 24 ساعت گذشته در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل به 104 مورد می رسد، تصریح کرد: تعداد مراجعان به کلینیک های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان طی 24 ساعت گذشته تعداد 368 بیمار به کلینیک حاد تنفسی مراجعه کرده و تاکنون شش هزار و 301 نفر نیز در بخش بستری موقت پذیرش شدند.

وی ضمن تأکید بر رعایت بیش از پیش پروتکل های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی تأکید کرد: از تمامی شهروندان درخواست داریم پروتکل های بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند.

استان گیلان/ 349 بیمار کرونایی در مراکز درمانی بستری هستند

طبق آخرین اعلام رنگ بندی کرونایی از سوی وزارت بهداشت در حال حاضر 2 شهرستان رودبار و رودسر در وضعیت نارنجی کرونایی و مابقی شهرستان های استان در رنگ بندی زرد کرونایی است.

شهرستان های رودبار و رودسر دو مبادی ورودی استان گیلان هستند که پس از هر ایام تعطیلات و هجوم مسافران به استان به دلیل افزایش شمار بیماران و بستری شدگان کرونایی  تغییر وضعیت داده و به رنگ بندی نارنجی یا قرمز درمی آیند.

طبق آخرین اعلام سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان در حال حاضر 349 بیمار کرونایی در بیمارستان های استان گیلان بستری هستند که از این تعداد 50 بیمار در 24 ساعت گذشته به آمار بستری شدگان مذکور افزوده شده اند.

همچنین 70 بیمار کرونایی به دلیل وخامت حالشان در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان های استان گیلان بستری هستند و از این تعداد 8 بیمار به تازگی به این بخش منتقل شدند و وضعیت 75 بیمار کرونایی نیز وخیم گزارش شده است.

روند انجام واکسیناسیون با سرعت خوبی در استان گیلان در حال انجام است و در پی شتاب دهی به روند واکسیناسیون روز گذشته دومین مرکز شبانه روزی واکسیناسیون به همت سپاه گیلان در شهرستان رشت افتتاح شد.

استان کرمان/ بازگشت رنگ قرمز کرونایی

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه در حال حاضر تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان های استان کرمان 265 مورد است اظهار داشت: از این تعداد 160 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، 18 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 15 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 16 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 56 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 71 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 41 هزار و 282 مورد رسیده است.

وی به فوت 4 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 4 هزار و 866 مورد رسیده است.

شفیعی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان یک میلیون و 860 هزار و 402 مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را یک میلیون و 45 هزار و 138 مورد است.

احمد اسکندری نسب مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان تا کنون 95 درصد فرهنگیان و بیش از 85 درصد دانش آموزان 12 الی 18 سال استان کرمان واکسن کرونا را دریافت کردند اظهار داشت: فرایند بازگشایی مدارس  براساس پروتکل های اعلامی و اخذ مجوزات لازم، از اول تا آخر آبان ماه متغیر خواهد بود، در نتیجه نمی توان زمان بازگشایی دقیق را اعلام کرد.

استان کرمانشاه / 2 پایگاه سیار واکسیناسیون راه اندازی شد

ویروس کرونا در شبانه روز گذشته 15 خانواده دیگر در کرمانشاه را داغدار کرد تا مجموع جانباختگان کرونا در استان به 2742 نفر برسد و در این مدت 68 مورد بیمار مثبت بستری و 91 مورد مثبت سرپایی شناسایی شده است.

همچنین در 24 ساعت گذشته 166 مورد بستری جدید گزارش شده و 176 نفر نیز بعد از بهبودی از بیمارستان ترخیص شده اند و اکنون 694 بیمار در بیمارستان های استان بستری هستند و 252 نفر نیز به عنوان بستری موقت رمدسیویر دریافت کرده اند.

اکنون 148 بیمار در بخش مراقبت های ویژه بستری است که 26 مورد از آن ها با حال وخیم هستند.

ابراهیم شکیبا معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه از راه اندازی دو پایگاه سیار واکسیناسیون در شهر کرمانشاه خبرداد و گفت: در پایگاه تجمیعی تزریق واکسن کرونا در شهر کرمانشاه، دو پایگاه سیار واکسیناسیون که شامل یکدستگاه اتوبوس آمبولانس و یک دستگاه موبایل کلینیک سیار است راه اندازی شد.

وی عنوان کرد: این پایگاه ها جهت تسریع در انجام واکسیناسیون و رفاه حال مردم در مناطقی از شهر کرمانشاه مستقر می شود و همشهری ها می توانند جهت تزریق واکسن به این پایگاه ها مراجعه کنند.

استان گلستان/اوج گیری زیرپوستی کرونا

با گذشت بیش از دو ماه روند نزولی شیوع کرونا در استان گلستان، آمارهای مربوط به ابتلا و بستری بیماران کووید 19 در این استان رو به افزایش است.

آمارهای چند روز اخیر نشان می دهد کرونا، این بار چراغ خاموش و آرام در حال اوج گیری در استان گلستان است که می تواند مقدمه ای بر شکل گیری موج ششم شیوع کرونا باشد.

آن طور که دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان اعلام کرده در روزهای اخیر تعداد مراجعات بیماران کرونایی به مراکز درمانی استان گلستان افزایش یافته و تعداد بیماران بستری نیز به بیش از 200 نفر رسیده است.

با توجه به همزمانی آنفلوآنزای فصلی و کرونا بار مراجعات به بیمارستان ها و مراکز درمانی استان گلستان در حال افزایش است، از سویی دیگر هنوز جمعیت قابل توجهی در استان واکسن تزریق نکرده اند و متوسط واکسیناسیون در برخی شهرستان ها، کمتر از متوسط استانی است.

طبق آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان در حال حاضر 206 بیمار کرونایی در مراکز درمانی استان گلستان بستری هستند که از این تعداد 45  بیمار در بخش مراقبت های ویژه قرار دارند و 18 نفر از این بیماران نیز به دلیل بدخیمی شرایط، به دستگاه تنفس مصنوعی متصل هستند.

با توجه به خیز جدید ویروس کرونا در برخی شهرهای کشور و افزایش تعداد شهرهای قرمز و نارنجی، این خطر وجود دارد که در صورت عدم رعایت شیوه نامه های بهداشتی و بی توجهی به واکسیناسیون درگیر موج ششم شیوع بیماری شویم.

در استان گلستان تا کنون یک میلیون و 739 هزار و 356 دز واکسن تزریق شده که یک میلیون و 137 هزار و 384 نفر در استان نوبت اول واکسن کرونا را دریافت کرده اند و نوبت دوم واکسن هم به 601 هزار و 139 نفر تزریق شد.

استان مرکزی/ سبک زندگی مناسب دوره همه گیری داشته باشیم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک در گفت و گو با خبرنگار تسنیم با اشاره به آخرین وضعیت مبتلایان کرونایی اظهار داشت: شمار مبتلایان جدید کرونا در استان مرکزی بر اساس آخرین یافته های آزمایشگاهی در 48 ساعت گذشته به 204 مورد رسید که 39 نفر از بیماران جدید شناسایی شده در این استان برای پیگیری امور تخصصی درمانی در بیمارستان ها بستری شدند.

سیدمحمد جمالیان بیان کرد: 165 نفر از این افراد نیز خدمات درمانی سرپایی دریافت کرده و باید تا زمان منفی شدن جواب آزمایش و درمان نهایی در منزل قرنطینه باشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک اضافه کرد: براین اساس، شمار مبتلایان به کرونا از زمان شیوع این ویروس تاکنون در استان به 101 هزار و 731 نفر رسیده است.

جمالیان خاطرنشان کرد: متاسفانه در استان مرکزی 9 نفر از بیماران کرونایی نیز در این بازه زمانی به دلیل کرونا جان باختند و شمار فوتی های این بیماری به 2 هزار و 870 نفر رسید.

رئیس علوم پزشکی اراک ادامه داد: در روزهای آتی شاهد بازگشایی دانشگاه ها و مدارس هستیم که تمامی این موارد می تواند سرعت انتقال ویروس را افزایش دهد و اگر قرار باشد با عادی انگاری و عدم توجه به موازین بهداشتی این اتفاق بیفتد یک بحران بزرگ را پیش رو خواهیم داشت اما اگر در کنار واکسیناسیون، رعایت پروتکل ها در دستور کار قرار گیرد انشاالله هرچه سریعتر به روند عادی زندگی خود باز خواهیم گشت.

جمالیان افزود: بیماری کرونا قرار نیست که به این زودی ها رخت بر کند بنابراین می طلبد زندگی با کرونا را آموخت و رعایت پروتکل به صورت جدی در دستور کار قرار گیرد.

وی تصریح کرد: پیش بینی می شود که در پیک ششم محدوده سنی درگیری کاهش یابد و کودکان بیشتر از پیک پنجم درگیر شوند بنابراین بر این مبنا جلسه ای در بیمارستان امیرکبیر در کنار اعضای هیات علمی بیمارستان، تیم مدیریتی و اعضای هیئت رئیسه برگزار شد که آمادگی ارائه خدمات مناسب  ایجاد شود.

استان همدان/ دوز اول واکسن آسترازنکا تا 10 آبان

دکتر محمد خیراندیش در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در همدان، اظهار داشت: تا 10 آبان ماه تزریق دز نخست واکسن آسترازنکا در پایگاه های تجمیعی عین القضات، شهید هزاوه، پایگاه بهورزی و تالار قرآن انجام می شود.

وی با بیان اینکه فاصله زمانی تزریق واکسن نوبت اول تا نوبت دوم آسترازنکا، بین 8 تا 12 هفته است، تصریح کرد: بنابراین افراد حتما نباید تا هفته 12 منتظر بمانند.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان همدان با تاکید بر اینکه واکسن مورد نیاز افراد مشمول واکسن تامین شده است، گفت: متقاضیان می توانند از بین واکسن های ایرانی و خارجی انتخاب کنند.

خیراندیش از انجام واکسیناسیون برای دانش آموزان 12 تا 18 سال خبر داد و اظهار داشت: واکسینه شدن دانش آموزان برای بازگشایی حضوری مدارس الزامی است.

وی با بیان اینکه تاکنون در شهرستان همدان بیش از 691 هزار دز واکسن کرونا تزریق شده است، تاکید کرد: هرچه آمار افراد واکسینه شده بیشتر شود خطر ابتلا و مرگ و میر ناشی از بیماری کمتر می شود.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان همدان از اجباری شدن واکسیناسیون  برای کارمندان  ادارات خبر داد و گفت: بر اساس تصمیم ستاد مدیریت کرونا، مسئولین ادارات موظف به ممانعت از حضور کارمندانی که واکسینه نشدند هستند.

خیراندیش با اشاره به اینکه روند واکسیناسیون در استان با سرعت بالایی پیش می رود، تصریح کرد: آمار بستری و مرگ و میر در بیماران کرونایی که واکسینه شدند کاهش چشمگیری داشته است.

وی با بیان اینکه وضعیت شهرستان همدان نارنجی است، اظهارداشت: افراد واکسینه شده هم باید پروتکل های بهداشتی را رعایت و حتما از ماسک استفاده کنند.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان همدان با اشاره به اینکه هرگونه حضور در تجمعات، مهمانی، دورهی، مراسمات عزا و عروسی، خطر ابتلا به کرونا را تشدید می کند، گفت: مردم در صوت داشتن علائم تنفسی و سرماخوردگی به مراکز 16 ساعته مراجعه کنند.

استان یزد/ ثبت فوت 2 نفر در 24 ساعت گذشته

ابراهیم سلمانی در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در یزد در ارتباط با وضعیت کرونایی استان یزد اظهار داشت: از 559 نمونه گرفته شده از بیماران مشکوک به کرونا ویروس در شبانه روز گذشته، بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی 257 بیمار مبتلای قطعی به کرونا در استان شناسایی شده اند.

 وی ادامه داد: از این تعداد، 19 نفر در بیمارستان های استان بستری و 238 نفر در منزل دوران نقاهت را طی می کنند.

سلمانی با اشاره به شناسایی موارد جدید بستری در بیمارستان های استان افزود: 2 بیمار در اشکذر، 2 بیمار در بافق، 6 بیمار در مهریز،  3  بیمار در میبد،  6 بیمار در شهر یزد شناسایی شده اند.

وی با اشاره به فوت دو بیمار در شبانه روز گذشته گفت: متاسفانه 1 بیمار در شهر بهاباد و 1 بیمار در شهر یزد  قربانی کووید-19 شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد تصریح کرد: در حال حاضر 402  بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند که از این تعداد،   77 نفر در بخش مراقبت های ویژه خدمات دریافت می کنند.

انتهای پیام/ینویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان