جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت - ایرنا - رییس اداره محیط زیست انزلی از کشف یک قلاده فک خزری در ساحل روستای طالب آباد این شهر ستان خبر داد و افزود: اقدامات بیومتری بر روی این قلاده فک انجام شده است.

سید فرشید فلاح روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت :  لاشه این فک خزری در ساحل روستای طالب آباد پشت پایانه حمل و نقل پیدا شده و دلیل مرگ آن نامعلوم است . نمونه هایی از لاشه این فک برای انجام آزمایشهای لازم به آزمایشگاه صیاد شیرازی ارسال شده است.
به گفته وی نتیجه آزمایشها ظرف ۲ روز آینده اعلام و علت مرگ مشخص خواهد شد .
این چهارمین لاشه فک خزری طی ۲ هفته اخیر است که در سواحل گیلان کشف می شود زیرا طی این مدت لاشه ۲ فک خزری در آستانه اشرفیه و ۲ قلاده فک در انزلی و رضوانشهر کشف شده است.
کشتار عمدی، ورود گونه مهاجم شانه دار خزری، گیر کردن در تور صیادان، کاهش ذخایر کیلکا ماهیان (منبع غذایی فک خزری)  و برخورد با قایق ها را می توان از دلایل مؤثر در مرگ فک های خزری و کاهش نسل آنها برشمرد.

فک خزری یک گونه پستاندار دریایی کمیاب است که تنها در دریای خزر و رودخانه های منتهی به آن مانند ولگا و اورال در روسیه زندگی می کند. این گونه تنها پستاندار دریای خزر به شمار می آید و به دلیل صید بی رویه و به هم خوردن شرایط زیستی و کاهش شدید جمعیت نیازمند به حمایت بین المللی است.
فک ها به دمای آب بسیار وابسته هستند و به همین خاطر وقتی دمای آب افزایش می یابد، آن ها به بخش هایی که آب عمیق تر و قاعدتاً سردتر است، مهاجرت می کنند. فک ها در تابستان، بهار و پاییز بیشتر در آب های نیمه جنوبی خزر از جمله ایران زیست می کنند و برای زایمان به مناطق یخی در شمال دریای خزر می روند.
نخستین و تنها مرکز حفاظت از گونه در معرض خطر فک خزری در ایران و در سال ۲۰۱۰ رسماً آغاز به کار کرد. این مرکز به همت لنی هارت مؤسس مرکز بازتوانی و تحقیقاتی فک هلند، محمد مصطفی شاهی فردوس و امیر صیاد شیرازی در جزیره آشوراده، در نزدیکی سواحل بندر ترکمن احداث شد.

هدف این مرکز نجات فک های آسیب دیده، آموزش ماهیگیران، ارتقاء سطح فرهنگ محیط زیستی جامعه، تحقیقات و گسترش فعالیت های حفاظتی به سایر کشورهای حوزۀ خزر بوده است. مرکز حفاظت از فک  خزری ایران تا ابتدای سال ۲۰۱۸ توانست ۸۳ قلاده فک را از مرگ نجات داده و پس از انجام درمان به طبیعت بازگرداند.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان