جستجوگر خبری شهرستان شفت

چندی پیش پس از ماجرای مجروحیت محیط بان گیلانی این بار ضاربان جنگل بان گیلانی را مجروح کردند که معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان خبر از دستگیری این ضاربان داده و گفته همه تعرض کنندگان بدانند ...

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، متأسفانه استان گیلان در ماه جاری شاهد دومین مجروحیت محیط بانان گیلانی بود که در پی حفاظت از اراضی ملی گیلان مورد ضرب و شتم ضاربان قرار گرفتند.

عصر روز جمعه ۱۹ شهریور مأمورین یگان حفاظت محیط زیست شهرستان آستارا در حین گشت و کنترل در مناطق تحت مدیریت در داخل پناهگاه حیات وحش لوندویل با تعدادی از متخلفین که در حال قطع درختان و خروج غیرقانونی از منطقه بودند برخورد کردند. 

پس از اخطارهای مأموران یگان محیط زیست و قطع فعالیت متخلفان، اسماعیل ضرابی یکی از محیط بانان یگان شهرستان آستارا از سوی این افراد موردحمله قرارگرفته و با سلاح سرد از ناحیه پا به شدت مصدوم شد. 

چند روز پس از آن حادثه سه تن از قاچاقچیان چوب، هنگام قطع درختان در منطقه جنگلی شهرستان فومن، در درگیری با جنگل بانان فومنی، آنها را با سلاح سرد مجروح کردند.

مجازات سخت در انتظار ضاربان جنگل بان گیلانی است

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان نیز در واکنش به این اتفاقات با اشاره به اهمیت صیانت از جنگل های گیلان اظهار کرد: ما در استان گیلان یک میراث جهانی به نام جنگل های هیرکانی را داریم که نه تنها میراث ملی ماست بلکه یک میراث جهانی است و همه تکلیف داریم در صیانت از این میراث جهانی و ملی کوشا باشیم.

جان احمد آقایی با اشاره به فرمان تاریخی مقام معظم رهبری در مورد حفظ و نگهداری از جنگل و منابع طبیعی افزود: فرمان تاریخی مقام معظم رهبری در سال های ۹۳ و ۹۶ در مورد صیانت از محیط زیست و منابع طبیعی نقطه عطفی در تاریخ ایران در جهت حمایت از منابع خدادادی بود

وی با تأکید بر اهتمام ویژه دستگاه قضا بر رفع تصرف منابع طبیعی گفت: در سال ۱۳۹۹ بیش از یک هزار و ۵۰۰ هکتار از منابع طبیعی با حمایت و دستور دستگاه قضا رفع تصرف کردید و در این پنج ماه گذشته حدود ۲۸۲ هکتار از منابع خدادادی رفع تصرف شده و ۹۱۶ فقره پرونده در این زمینه رسیدگی شده است.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان با اشاره به برگزاری منظم جلسات کمیته صیانت از جنگل ها در سطح استان تصریح کرد: کمیته ای تحت عنوان کمیته صیانت از جنگل ها با عضویت اداره اطلاعات، سپاه پاسداران، نیروی انتظامی، منابع طبیعی، محیط زیست و دادستانی ایجاد شده که در سال جاری بیش از ۷۰ جلسه در سطح استان تشکیل داده و در مرکز استان نیز ۱۴ جلسه پیرامون حفاظت و صیانت از منابع طبیعی تشکیل شده است.

وی با اشاره به اهدای شهدایی توسط یگان حفاظت از منابع طبیعی در راستای صیانت از منابع خدادادی خاطرنشان کرد: بارها شاهد این بودیم برخی حین انجام وظیفه به مأمورین محیط زیست و یگان حفاظت از منابع طبیعی تعرض می کنند که در این زمینه شهدایی هم تقدیم انقلاب شده است.

آقایی با اشاره به پرونده تعرض اخیر به جنگل بان گیلانی گفت: تمام افرادی که یکی از مأمورین را مورد ضرب وجرح قرار داده بودند توسط نیروی انتظامی بازداشت شدند و برای آن ها مجازات سخت پیش بینی شده است.

وی با تأکید بر اینکه همه تعرض کنندگان بدانند دستگاه قضا در مقابل هرگونه تعرض به جنگل بانان بی تفاوت نخواهد بود، افزود: برخی از معترضین حمایت می کنند لذا به آن ها هشدار می دهیم حواسشان باشد این میراث خط قرمز دستگاه قضایی است و معترضین بدانند حتی هرگونه توهین به مأموران یگان حفاظت از منابع طبیعی برابر ماده ۶۰۹ قانون مجازات اسلامی جرم است و با آن ها برخورد می شود.

به گزارش فارس، مهدی اسدالهی و اکبر بخشش دو جنگل بان گیلانی بودند که در حین گشت زنی در جنگل های روستای درفشه شهرستان فومن توسط سه قاچاقچی چوب که در حال بریدن درختان توسکا به حج یک هزار و ۹۶۷ مترمکعب بودند با سلاح سرد مجروح می شوند.

 

انتهای پیام/۸۴۰۰۷/منویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان