جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت- مدیرکل محیط زیست گیلان با اشاره به دخالت عوامل انسانی در تخریب تالاب بین المللی انزلی، گفت: ورود بی رویه فاضلاب های صنعتی و خانگی زمینه تخریب تالاب را فراهم کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، ساسان کفایی امروز (چهارشنبه) در گفتگویی با شبکه باران با بیان اینکه سه تالاب مهم بین المللی انزلی، امیرکلایه و پارک ملی بوجاق در گیلان واقع شده که اهمیت بالایی دارد، اظهار کرد: گیلان دارای ۲۴ هزار هکتار تالاب بین المللی با مساحت ۳۲ هزار هکتار است.

مدیرکل محیط زیست گیلان ارزش تالاب انزلی را هم تراز با دریاچه ارومیه دانست و گفت: بیش از ۵۰ گونه ماهی و هشت گونه پرنده در این تالاب زندگی می کند و در صورت بارش باران های سیل آسا به عنوان یک عرصه سیل گیر برای انزلی کاربرد داشته و فواید اقتصادی نیز برای منطقه دارد.

وی همچنین با اشاره به عمق و وسعت تالاب انزلی، تصریح کرد: عمق تالاب بر تنوع زیستی اثرگذار بوده و اگر به سمت کم عمق تر شدن پیش برود نهایتاً لجن زار خواهیم داشت که این موضوع روی اقتصاد محلی اثرگذار است.

کفایی با اشاره به عوامل انسان ساز در تخریب تالاب انزلی، گفت: ورود بی رویه انواع فاضلاب های صنعتی و خانگی که سبب رشد بی رویه گیاهانی مانند سنبل آبی می شود در کنار مرداب خواری و سودجویی افراد، در تخریب تالاب انزلی مؤثر است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با بیان اینکه در هفته های گذشته ۶۸ هکتار از عرصه نیزاری تالاب انزلی طعمه حریق شده است، افزود: برخی افراد سودجو برای تصرف تالاب آتش سوزی عمدی راه می اندازند که عده ای از آنها توسط پلیس شناسایی و دستگیر شدند.

وی با اشاره به برنامه هفت ساله برای حفاظت از اکوسیستم، مسائل آموزشی و مدیریت پسماند تالاب، تصریح کرد: اقدام مشترک بین دستگاه ها در راستای احیای تالاب انزلی باعث می شود که هیچ نهاد متولی نمی تواند توپ را در زمین دیگری اندازد و با تشریک مساعی به این برنامه عمل می کنند.

کفایی با اشاره به جذب ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای مبارزه با سنبل آبی، بیان کرد: روند عملیات مبارزه با گونه مهاجم سنبل آبی با کمک بسیج سازندگی سپاه قدس گیلان در حال انجام است.

وی به وجود دو دستگاه مکانیکی برای مبارزه با سنبل آبی در تالاب انزلی اشاره و عنوان کرد: در حال حاضر حدود ۲۰۰ هکتار از تالاب پاکسازی شده که این روند ادامه دار خواهد بود.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان