جستجوگر خبری شهرستان شفت

جدای از مطالبه مدیران و خواص گیلان برای واگذاری رشت الکتریک به صندوق بازنشستگی و متعاقب آن انتصاب مدیرعامل بدون در نظر گرفتن شرایط استانی به نظر نمی رسد که تصمیمات اتخاذشده برای احیای رشت الکتریک با ...

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، واگذاری ناموفق شرکت «الکتریک ایران رشت» یا همان «رشت الکتریک» و تعطیلی و توقف تولید و اشتغال در این کارخانه بزرگ با فراز و نشیب های فراوان، دستور رسیدگی فوری به وضعیت این کارخانه توسط رئیس وقت قوه قضاییه در بهمن ماه سال گذشته صادر شد.

با پیگیری و نظارت مستمر مسؤولان قضایی گیلان سهام این شرکت، اراضی و املاک کارخانه بالغ بر هشت و نیم هکتار در داخل شهر رشت به ارزش بالغ بر هزار میلیارد تومان اقاله و این اموال به بیت المال بازگردانده شد که اقدام ضرب الاجل رئیس وقت قوه قضاییه و نمایندگان مجلس در خصوص کارخانه رشت الکتریک چشمان ناامید بسیاری از بازماندگان کارخانه پرآوازه و مظلوم رشت الکتریک را به نور امید روشن کرد.

دستگیری مسببین نابودی رشت الکتریک

به گفته سید مهدی فلاح میری دادستان مرکز گیلان در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در قوه قضاییه و کمک به احیای واحد های بزرگ تولیدی در گیلان، با رسیدگی به وضعیت شرکت رشت الکتریک و تشکیل پرونده کیفری در این خصوص، در کمترین زمان ممکن تحقیقات فنی و کارشناسی درباره اتهامات وارده به اشخاصی که سبب تعطیلی این کارخانه شدند در دادسرای رشت تکمیل و پرونده با صدور کیفرخواست، برای رسیدگی به دادگاه ارسال و خریداران شرکت رشت الکتریک به اتهام مشارکت و معاونت در اخلال در نظام تولید متهم و دستگیر شدند.

انتصاب مدیر جوان و سیاسی رشت الکتریک

این پایان ماجرا نبود و با توجه به اهمیت صنعت استان و پیگیری برای احیای این کارخانه، انتصاب مدیر رشت الکتریک در یک سکوت کامل رسانه ای خبر و انتشار آن بعد از دو ماه از زمان انتصاب با حواشی زیادی مواجه شد که این حواشی عمدتاً مربوط به فرایند انتخاب و چگونگی انتصاب شخصی که از طرف شرکت سرمایه گذاری آتیه صبا به عنوان یکی از هلدینگ های صندوق بازنشستگی کشوری تعیین شده است که به اذعان برخی رسانه ها سابقه اعتراض کارگران شرکت فجر جهاد را نیز در کارنامه دارد.

مدیرعامل جوان غیربومی که دارای سابقه سیاسی و جناحی ساختاری ازجمله معاون امور مناطق ستاد انتخابات حزب اعتماد ملی است و با توجه به دیدارهای بدوی وی با برخی مسؤولان استان به سراغ آن ها رفتیم که اکثر قریب به اتفاق آنان در کمال تعجب معتقد بودند بدون نظرخواهی از آنان در استان این مسؤولیت از صندوق بازنشستگی به وی داده شده و از حتی از جزئیات برنامه های تفویضی به وی اظهار بی اطلاعی کردند.

اگرچه برخی از فعالان اجتماعی به سوابق سیاسی این مدیر جوان اشاره می کنند و این سوابق را هم راستا با نگاه سیاسی مسببین نابودی رشت الکتریک می دانند اما مدیرعامل منتصب رشت الکتریک معتقد است که برای احیای کارخانه آمده و سوابق وی در صندوق بازنشستگی نشان دهنده آن فعالیت ها بوده و همچنین گفته که در سال ۹۱ به عنوان تولیدکننده برتر جوان انتخاب و مسؤولیت های مختلفی در صندوق بازنشستگی داشته و معتقد است عملکرد فعلی و آتی وی جناحی بودن یا نبودنش را ثابت خواهد کرد.

رضا امیدوار تجریشی در پاسخ به واکنش هایی مبنی بر انتصاب وی در سکوت و بی خبری استان گیلان می گوید، «من مهمان استان گیلان هستم و صرفاً برای احیای این ظرفیت عظیم صنعتی در گیلان آمده ام و در این دو ماه، مسؤولین استانی در جریان انتصاب قرار گرفتند چون با بسیاری از آن ها دیدار صورت گرفته و روند همکاری بیان شده است.»

مدیرعامل رشت الکتریک به دیدارهای خود با مدیران استانی اشاره می کند و معتقد است، دریکی از دیدارها با رئیس کمیته امداد نشستی صورت داده تا برای دعوت به کار نیروی کار در مرحله اول از نیروهای سرپرست خانوار دعوت به همکاری شود تا علاوه بر احیای تولید، مسئله اقتصادی خانوارها نیز بهبود پیدا کند.

تولید به کمک دانش بنیانی ها

امیدوار از انعقاد تفاهم نامه ای با پارک علم و فناوری خبر داده و گفت که دانش بنیانی ها می توانند همکاری خوبی با مجموعه شهرک صنعتی داشته باشند به طوری که اگر طرح هایی برای تولید دارند که امکان تولید برای آن ها وجود ندارد، می توانیم همکاری دو جانبه ای در این حوزه داشته باشیم.

ساخت یک میلیون مسکن، بازار داخلی تولیدات رشت الکتریک

مدیرعامل رشت الکتریک از برنامه های کوتاه مدت، میان و درازمدت صنعت رشت الکتریک سخن می گوید و معتقد است که در مرحله اول کالاهایی که سریع تولید می شود را هدف گذاری کردیم و در این هدف گذاری بازار صادراتی و بازار داخلی را نیز شناسایی کرده ایم. امیدوار به ساخت یک میلیون مسکن با توجه به قول وزیر را از جوامع هدف اقتصادی بازار داخلی عنوان کرده و می گوید، ساخت این خانه ها نیاز به تجهیزاتی دارد که تولیدات شهرک الکتریک می تواند نیاز این بازار را تأمین و تولید را افزایش دهد.

 نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان