جستجوگر خبری شهرستان شفت

در روزگاری که کرونا در پیک، گرانی در اوج و تنگ دستی مردم و کوچک شدن سفره آن ها در بدترین وضعیت خود قرارگرفته، مردمان نجیبی در گوشه ای از گیلان در رنج تهیه قرصی از نان هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، حمیدرضا دنیادیده در یادداشتی نوشت: این روزها شنیده می شود که نانوایان آستارا آردی برای پختن و مردم این شهرستان بندری نیز نانی برای خریدن ندارند. خبری که هم توسط سرپرست فرمانداری آستارا و همچنین نماینده مردم شریف این شهرستان در مجلس شورای اسلامی مطرح شد.

کمبود آرد و نان در شهرستان آستارا که امروز به دغدغه نخست مردم این شهرستان مرزی و البته در شرایط کرونایی تبدیل شده ظاهراً مربوط به الآن نیست چراکه دکتر مرحبا، نماینده مردم این شهرستان در خانه ملت گفته است «سهمیه آرد تخصیص یافته در شرایط عادی نیز کفاف ۷۰ درصد جمعیت شهرستان را نمی داد و پیش ترها کمبود آرد در شهرستان فریاد زده شده است»

کمبود آرد و نان امروزه در شهرستان آستارا با جمعیت حدود یک صد هزار نفر بحران ثانی را پس از کرونا در آستارا رقم زده و این در حالی است که این چالش در شهرستان های همسایه وجود ندارد.

 مسئله کمبود آرد و نان در شهرستان آستارا به نظر می رسد ناشی از سوء مدیریت در حوزه توزیع و نظارت باشد وگرنه اگر آرد کافی باشد، نانوایی ها هم با همان ظرفیت کار کنند، آیا ممکن است کمبود نان در آستارا با جمعیتی ثابت تا این حد احساس شود؟

به نظر می رسد برخی از متولیان امور تأمین آرد و نان و ناظران بر آن ها، نان را به نرخ روز می خورند و باری ز هر جهت مسؤولند و محتمل بر اساس همین اساس هست که نان جگر گوشه های گیلان ما در غربی ترین شهرستان آجر شده است.

مشکل تأمین آرد و نان در شهرستان آستارا شاید هم به این دلیل باشد که برخی ها نانشان در روغن هست و کمبود آن را در شرایطی که تهیه یک کیلو برنج مشقت بار هست، احساس نمی کنند و چون سیر هستند خبری از گرسنه ها ندارند!

افزایش سهمیه آرد به شهرستان آستارا و حتی ویژه در نظر گرفتن این شهرستان به جهت عبور از وضعیت اضطراری کنونی از نیازمندی هایی است که باید فوریت در دستور کار قرار بگیرد.

نکته قابل تأمل دیگر در مسئله کمبود آرد و نان در شهرستان آستارا احتمالاً وجود تخلفاتی باشد که برخی از خباز ی ها دارند که لازم است اتاق اصناف و اتحادیه مربوطه هرچه سریع تر به این موضوع ورود کنند و در صورت بی توجهی به تذکرات به مراجع قضایی در پی ترک فعل معرفی شوند.

نانوایی ها در آستارا زمانی که آرد کم هست و جمعیت متقاضی تأمین نان زیاد باید به یکدیگر نان قرض دهند نه اینکه مردم شاهد ربودن آرد و نانشان یکی پس از دیگری توسط برخی از نانوایی ها باشند و لذت سال ها نان پختن و دادن دست مردم را با رفتارهای ناعادلانه و غیرمنصفانه عده ای محدود را از دست بدهند.

یادمان نرود نان و دادن آن به دست مردم حرمت دارد و مبادا آه و ناله مردم به ویژه مستضعفان و مردمان کم برخوردار در این شهرستان دامن متخلفان را بگیرد و نان عده ای سواره باشد و خودشان پیاده!

 انتهای پیام/۳۳۸۹نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان