جستجوگر خبری شهرستان شفت

عملیات ساخت پل کابلی آستانه اشرفیه از سال ۱۳۸۰ آغاز و پس از ۲۰ سال با پیگیری های صورت گرفته عملیات ساخت فاز دوم پل آن از سال ۹۳ شروع به کار کرده و به گفته مسؤولان تا پایان سال به بهره برداری می رسد.

به گزارش خبرگزاری فارس از آستانه اشرفیه، پل ورودی آستانه اشرفیه در سال ۱۳۴۷ توسط یک شرکت آلمانی ساخته و به دلیل سازه بتنی و فلزی دارای استحکام بسیار زیاد بوده به حدی که می تواند باری در حدود ۱۰ تن را بر روی سازه خود تحمل کند.

پس از گذشت بیش از نیم قرن از زمان احداث، پایه های این پل دچار پوسیدگی و فرسودگی شده که با توجه به تردد مسافران و گردشگران بسیار و رشد روزافزون جمعیت دیگر جوابگو حجم سنگین ترافیک نیست.

یکی از مشکلاتی که مسؤولین وزارت راه و شهرسازی چه در دولت های قبلی و چه در این دولت با آن درگیر بوده اند هزینه نگهداری و تعمیر سازه و پایه های این پل به دلیل عمر طولانی آن است به همین منظور مسؤولین وزارت راه و شهرسازی در سال ۱۳۸۰ برای رهایی از پرداخت این هزینه، به فکر طراحی و احداث سازه و پل جدید در کنار این پل افتادند.

سازه اصلی این پل به صورت کابلی و به شکل یک کشتی با یک دهنه ۱۵۹ متری است که نخستین کار عملیاتی برای ساخت این پل در سال ۱۳۸۰ و با برآورد مالی در حدود ۶ میلیارد تومان توسط وزارت راه و شهرسازی آغاز به فعالیت کرد و به گفته مدیر وقت ساخت و توسعه راه های گیلان این پروژه که مقررشده بود در مدت سه سال به مرحله بهره برداری برسد به دلیل تخصیص کم اعتبارات، ساخت آن علیرغم خرید ۹۰ درصدی سازه، کابل و عرشه و تلاش برای ساخت گیره نگه دارنده توسط شرکت های دانش بنیان این پل پس از گذشت ۱۸ سال هنوز به اتمام نرسیده است.

یکی از مهم ترین عوامل تأخیر در ساخت این پل بی برنامگی و عدم تخصیص اعتبار به موقع توسط دولت، تحریم و نوسانات زیاد ارز در کشور بوده است ولی بااین حال وزیر پیشین راه و شهرسازی در ۱۲ دی ماه ۹۸ و در سفر خود به گیلان قول تکمیل پل کابلی آستانه اشرفیه را تا پایان خردادماه سال ۹۹ داد و این امر به واقعیت مبدل نشد.

حال پس از سال ها انتظار عملیات نصب تیر دوم کش پل کابلی آستانه اشرفیه (عرشه طولی) با کمک دو جرثقیل ۲۵۰ تنی بوم خشک لاستیکی و جرثقیل ۱۲۰ تن عنکبوتی (کشویی) در دهانه آزاد رودخانه سفیدرود به پایان رسیده و با پیشرفت ۹۵ درصدی، مسؤولان پروژه قول تکمیل پل کابلی تا پایان سال را دادند.

به گفته سر ناظر اجرایی پروژه پل کابلی شهرستان آستانه اشرفیه تکمیل پل کابلی به کارفرمایی و سرمایه گذاری اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای استان گیلان و پیمانکاری شرکت سپید چرخه شمال و مشاوره و طراحی شرکت مهندسین مشاوره راه آزما در حال اجرا است.

بنا بر گفته های مصطفی اکبرپور بازرگانی، فاز دوم عملیات تکمیل پل کابلی آستانه اشرفیه در سال ۹۳ آغاز و از همان سال بخش مهم فلزی و بتنی آن شروع به فعالیت کرده و تاکنون این پروژه ۹۲ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و با حمایت ها و پیگیری های که در چهار ماه اخیر توسط نماینده شهرستان آستانه اشرفیه در مجلس به این پروژه شده است ما شاهد اجرایی خوب این پروژه هستیم.

سر ناظر پروژه پل کابلی آستانه اشرفیه می گوید پل کابلی معمولاً بر روی رودخانه هایی اجرا می شود که دارای دهانه ها بزرگی هستند و با توجه به ارتفاع بلندپایه های (ستون) دو طرف و نوع طراحی، جاذبه های گردشگری فوق العاده ایجاد می کند و فاقد هرگونه پایه های میانی است.

اکبرپور احداث پل کابلی آستانه اشرفیه را فرصتی برای رشد اقتصادی شهرستان می داند و معتقد است پل کابلی در محل ورودی شهر آستانه اشرفیه و در کنار پل قدیمی (پل کورکاء) احداث می شود با توجه به اینکه این پل می تواند با توجه به عرض ۱۳ متر که دارد و محل تردد خودروها در دو طرف پل است، از پل قدیمی که قدمت بیش از نیم قرن دارد به عنوان پیاده راه و در کنار پارک ساحلی و حاشیه سفیدرود مورداستفاده شود.

 نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان