جستجوگر خبری شهرستان شفت

دادستان انزلی با بیان اینکه افراد تعمدا اقدام به آتش سوزی می کنند و اظهار می دارند سوزاندن خار و خاشاک موجب گسترش آتش شده، گفت: این ادعا بسیار کودکانه و عمل آن ها از روی قصد و تعمدی بوده و منجر به ازبین ...

به گزارش خبرگزاری فارس از بندرانزلی، روز گذشته هشتم شهریور ماه آتش سوزی در نیزارهای منطقه چراغ پشتان انزلی آغاز شد و تاکنون بیش از ۱۲ هزار هکتار از این اراضی در شعله های آتش سوخت و دستگاه های خدمات رسان، با همکاری یک بالگرد جمعیت هلال احمر ساری سعی بر خاموش کردن آن کردند که تا امروز توانستند ۹۵ درصد از محدوده آتش سوزی را اطفاء کنند. 

این بالگرد تا ساعت ۲۰ شب گذشته اقدام به مهار آتش سوزی کرد، اما با تاریک شدن هوا امکان پرواز بالگرد وجود نداشت از همین رو با توجه به احتمال تداوم آتش سوزی امروز نیز بالگرد مجهز به بسکت اطفای حریق این مرکز در منطقه آماده ادامه عملیات بود. 

آتش نشانان به دلیل عدم دسترسی به محل حریق با کمک نیروهای شهرداری با استفاده از لودر و بیل مکانیکی مسیری برای دسترسی به حریق باز کردند اما باز نتیجه بخش نبوده و با وجود ادامه عملیات اطفا، آتش سوزی تا صبح ادامه داشت و به ناچار از بالگرد هلال احمر برای مهار آتش استفاده شد ولی آنچه مسلم است با آتش افروزی، عده ای سودجو و فرصت طلب، زخمی بر جان بی رمق تالاب انزلی بر جای ماند.

همچنین در شب گذشته نیروی انتظامی شهرستان بندرانزلی دو نفر را در این راستا دستگیر کردند که در حال حاضر تحت نظر هستند تا اقدامات قانونی در مورد آن ها اعمال شود. 

در جریان پیگیری این موضوع دادستان بندرانزلی صبح امروز در جلسه ستاد بحران در فرمانداری انزلی با اشاره به اینکه از ابتدا مشخص بود عامل انسانی در آتش زدن نیزارهای تالاب دخیل بود، اظهار کرد: این آتش بزودی مهار می شود اما باید برای جلوگیری از حوادث این چنینی تصمیمات خردمندانه و دوراندیشانه ای اتخاذ شود که در ماه ها و سال های آینده شاهد وقوع اتفاقاتی از این دست نباشیم.

 اکبر سبحانی با بیان اینکه افراد سودجو که زمین آن ها مجاور تالاب است این نیزارها را آتش می زنند تا تصرفات خود را افزایش دهند، افزود: این افراد بدنبال افزایش تصرفات خود هستند و منشاء حریق های عمدی روزها و سال های اخیر عوامل انسانی است چرا که در آن محدوده تیر برق، کارخانه و منزل مسکونی وجود ندارد. 

به گفته وی، افراد تعمدا اقدام به آتش سوزی می کنند و اظهار می دارند سوزاندن خار و خاشاک موجب گسترش آتش شده که این ادعا بسیار کودکانه و عمل آن ها از روی قصد و تعمدی بوده و منجر به ازبین رفتن سرمایه های ملی شده است. 

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان نیز در جلسه امروز  مدیریت بحران انزلی از اعزام بیش از ۱۰۰ آتش نشان به محل حادثه خبر داد و اظهار کرد: امیدواریم در کمترین زمان به طور کامل حریق ایجاد شده مهار شود. 

عباس صابر به آغاز تلاش ها برای اطفای حریق تالاب انزلی در نخستین لحظات شروع این حادثه اشاره کرد و افزود: باتوجه به اینکه آتش سوزی در نقاطی از تالاب رخ داده که پوشش آن نیزار بوده و امکان تردد ماشین های آتش نشانی و امکانات لجستیکی برای اطفای حریق به صورت زمینی وجود نداشت؛ عملیات اطفا توسط بالگرد در حال انجام است. 

گفتنی است مهار آتش سوزی تا عصر امروز ادامه داشت و بدلیل گستردگی فضا و همچنین وجود باد باعث مجدد شعله ور شدن آن می گردد. 

انتهای پیام/۸۴۰۰۸نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان