جستجوگر خبری شهرستان شفت

استاد فیض گیلانی در سالهای عمر پربرکت خود، خدمات فرهنگی بسیاری را به انجام رسانیده است ، از جمله آن می توان به ساخت چند مسجد در مناطق محروم اشاره کرد که خود باعث تحولات عظیمی در آن مناطق شد.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله محمدعلی فیض گیلانی صبح امروز به علت کهولت سن دار فانی را وداع گفت.

آیت الله محمد علی فیض گیلانی متولد سال ۱۳۰۳ هجری شمسی بود که در یکی از روستاهای لاهیجان و در میان خانواده ای متدین به دنیا آمد. پدرش دروس حوزوی را تا لمعتین به پایان رسانیده بود و به دلیل عارضه لکنت زبان ، به کار کشاورزی می پرداخت و از همان راه روزگار می گذراند. او که به اخلاص و پرهیزگاری مشهور بود مورد اعتماد مردم روستا و مرجع حل مشکلات و اختلافات آنان بود.

استاد فیض گیلانی تحصیلات خود را از مکتب خانه شروع کرد و پس از به پایان بردن آن به دبستان رفت . در دبستان به دلیل هوش سرشار و توانایی بسیار، مورد استقبال معلمان قرار گرفت و با تصمیم آنان تحصیلات خود را از سال سوم دبستان آغاز کرد. او سه سال نیز به دبیرستان رفت و پس از آن به تحصیل علوم حوزوی رو آورد. او که تحصیلات حوزوی خود را در سال ۱۳۲۲ آغاز کرده بود، در مدت کوتاهی دروس مقدمات را به پایان رسانید و در محضر استادان بزرگواری دروس دوره سطح را پی گرفت و پس از اتمام سطوح عالی به درس خارج استادان مشهور آن روزگار راه یافت . او در سالهای تحصیل خود، همواره در دروس اخلاق شرکت جدی داشت و می کوشید علم خود را با عمل درهم آمیزد و نیز به مطالعه کتابهای جنبی علاقه بسیار داشت .

استاد فیض در سالهای تحصیل خود به محضر عالمان بسیاری راه یافت . او مطوّل را در محضر شهید آیت الله مطهری (ره ) و سیوطی را نزد شیخ اسدالله اصفهانی آموخت . شرح لمعه را در محضر شهید آیت الله صدوقی و شیخ حسن علی اصفهانی فرا گرفت . دروس رسائل و مکاسب و کفایه را نزد آیت الله سلطانی طباطبایی (ره ) که از استادان بنام آن روزگار بود آموخت .

با پایان یافتن دروس سطح و نیز اندکی پیش از آن ، به درس خارج آیت الله بروجردی (ره ) رفت و همزمان در دروس خارج امام خمینی (ره ) نیز شرکت داشت . استاد اصلی او در دروس خارج امام (ره ) بود؛ اما با تبعید آن مرجع حماسه آفرین ، وی مجبور شد در دروس دیگر شرکت کند که از جمله آنان درس آیت الله محقق (ره ) بود.

استاد فیض ، در طی این سال ها در دروس اخلاق امام خمینی (ره ) شرکت جدّی داشت و با بسیاری از فضلای آن روزگار، رابطه دوستی داشت و دروس پیش آموخته را مباحثه می کرد که از جمله آنان حجت الاسلام و المسلمین امینیان امام جمعه آستانه اشرفیه است .

استاد فیض گیلانی در سالهای عمر پربرکت خود، خدمات فرهنگی بسیاری را به انجام رسانیده است ، از جمله آن می توان به ساخت چند مسجد در مناطق محروم اشاره کرد که خود باعث تحولات عظیمی در آن مناطق شد، او پیش از انقلاب و پس از آن در ایام حجّ در بعثه امام (ره ) خدمات بسیاری را برای حجّاج فراهم آورده و در ساماندهی امر حجّ و آشنایی واقعی با احکام و اهداف آن نقش مهمی را ایفا کرده است .

او سال ها در دانشگاه ها به تدریس علوم و معارف اسلامی می پرداخته ، و مدتی نیز نماینده امام (ره ) در دانشگاه الزهرا (س) بوده است . استاد فیض چند کتاب تألیف نموده که هنوز به چاپ نرسیده است ؛ از جمله آنان تاریخ و زندگی عالمان لاهیجان است .

استاد فیض گیلانی در سالهای حکومت خاندان پهلوی ، فعالیت های مبارزاتی بسیاری را به انجام رسانیده است . او که خود از شاگردان امام (ره ) بود همچون دیگر شاگردان آن مرجع بزرگ و نیز همچون مردم ظلم ستیز ایران در مبارزات و تظاهرات بسیاری شرکت کرده است . او در زمان رژیم طاغوت منزلی را که در قم به تازگی خریده بود، به درخواست اطرافیان امام (ره ) در خدمت امام (ره ) قرار داد. این قضیه ، مدتی پس از تبعید امام (ره ) به تهران بود.

فعالیت های سیاسی استاد فیض به پیش از انقلاب محدود نشد. وی پس از انقلاب نیز در عرصه های گوناگونی به خدمت پرداخت . او در طول سالهای دفاع مقدس ، بارها در جبهه های جنگ حضور یافت و ضمن تبلیغ مبانی اعتقادی اسلام ، انگیزه و شعف رزمندگان را دو چندان می ساخت . برخی از مسئولیت های وی پس از پیروزی انقلاب به شرح زیر است :

۱. ریاست و قائم مقامی دیوان عدالت اداری در حدود ۸ سال ؛
۲. نمایندگی امام (ره ) در دانشگاه الزهراء (س )؛
۳. عضویت در شورای گزینش قضات ؛
۴. عضویت در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ؛
۵. عضویت در مجلس خبرگان رهبری در دوره های اول و دوم .نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان