جستجوگر خبری شهرستان شفت

نرخ بیکاری در گیلان با وجودظرفیت های کشاورزی، صنعت، گردشگری،به ویژه دریا و همسایگی با کشورهای حاشیه خزر غصه ای است که سال ها بر دل مردمان این دیار نشسته و حال چشم امیدشان به دولت سیزدهم است.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها- مریم ساحلی: کلاف پرگره مشکلات استان گیلان سالهاست که زندگی اهالی را در برگرفته است. بیکاری، زمین خواری، کوه خواری، تغییر کاربری اراضی، مشکلات متعدد کشاورزان، بی سروسامانی گردشگری، مشکلات صید و صیادی، تنها برخی از گرفتاری های این استان است.

و در این میان، تاخت افسار گسیخته بیکاری در این استان پذیرفتنی نیست.

متأسفانه طی چند سال اخیر حل رفع مشکل بیکاری تنها به برگزاری جلسات از سوی مسئولان و ارائه طرح ها و وعده های بی اساس محدود شده است این روند، مردم را خسته کرده است.

واقعیت این است که هم زمان با آغاز به کار هر دولت، شمعی از امید در دل مردم برافروخته می شود و با خود می گویند، شاید این بار از سنگینی رنج بیکاری کاسته شود.

و اما اکنون که زمان آغاز به کار دولت سیزدهم است و مردم انتظار دارند این دولت نگاه ویژه ای به اقتصاد، سختی معیشت مردم و بیکاری داشته باشد. البته لازم به ذکر است که کاهش بیکاری در گیلان با توجه به ظرفیت های ارزشمندی چون موقعیت ویژه جغرافیایی، کشاورزی، شیلات، گردشگری و منطقه آزاد نباید هدف دور از دسترسی باشد، بنابراین انتظار می رود که آغاز دولت سیزدهم زمانی برای همت و عزم جدی مسئولان استان و کشور در راستای کاستن از بار سنگین بیکاری در گیلان باشد.

فقر مدیریتی دلیل عدم توسعه و مشکلات فراوان گیلان از دیدگاه رئیس دولت سیزدهم

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی در سخنان تبلیغاتی خود با مردم استان گیلان با بیان اینکه فقر فراوان در همه بخش ها اعم از سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی استان زیر پوشش سبز آن پنهان شده است، افزود: باید برای بهره گیری از این ظرفیت ها برنامه ریزی شود که دولت ما با شناسایی این ظرفیت ها برای توسعه استان برنامه ریزی کرده است.

وی با اشاره به اینکه، گیلان با فقر مدیریتی مواجه است، ادامه داد: باید با مدیریت و کار جهادی از ظرفیت ها برای ایجاد اشتغال، احیای دوباره کارخانجات و تولید و توسعه و تقویت اقتصاد دریایی استفاده کنیم. باید با مدیریت و کار جهادی از ظرفیت ها برای ایجاد اشتغال، احیای دوباره کارخانجات و تولید و توسعه و تقویت اقتصاد دریایی استفاده کنیم

رئیسی با تأکید بر لزوم انجام اقدامات جهادی برای احیای کارخانجات تعطیل شده گیلان، اضافه کرد: دیدن تصرف واحدهای تولیدی و صنعتی و همچنین زمین، دریا، تالاب و کوه در استان گیلان بسیار رنج آور است و برخورد با این بخش ها از دغدغه ها و مطالبات مهم مردم این استان است.

وی با اشاره به اینکه وظیفه دولت برخورد با علت ها و ساماندهی آنها است، تأکید کرد: وجود این میزان بیکاری در استان گیلان با توجه به ظرفیت های آنها قابل قبول نبوده و همخوانی ندارد، باید با برنامه و کار جهادی موضوع به صورت جدی پیگیری و مسیر توسعه در استان گیلان طی شود.

قطعاً مرور این گفتگو نشان می دهد که رئیس دولت سیزدهم مشکلات استان گیلان به ویژه در حوزه بیکاری را می داند و حالا باید با انتخاب یک مدیران متخصص و جهادی در رأس وزارتخانه ها و سپس ادارات تابعه در استان ها، برای رفع این مشکلات گام های عملی بردارد.

اشتغال، موضوعی فرا دستگاهی است

وقتی سخن از اشتغال به میان می آید، پیش از همه نگاه ها متوجه متولیان مستقیم این امر می شود. مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گیلان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: اشتغال موضوعی چند بعدی و فرا دستگاهی است که تحقق آن نیازمند کارکرد صحیح مجموعه ای از عوامل و متغیرها است.

عباس علیزاده افزود: با توجه به ظرفیت ها و قابلیت های چشمگیر استان، طبیعی است که جایگاه فعلی استان، مطلوب و ایده آل در همه حوزه ها، از جمله وضعیت اشتغال نیست.

وی با بیان اینکه اداره کل تعاون گیلان تلاش کرده تا در حوزه های مرتبط، نقش یک نهاد کنشگر و فعال را در عرصه ایجاد اشتغال بازی کند، افزود: در همین راستا رصد اشتغال ایجاد شده از طرف دستگاه های اجرایی، اعطای تسهیلات به واحدهای آسیب دیده از کرونا، شناسایی زنجیره های ارزش و تلاش برای هدایت منابع و تسهیلات اعتباری در مسیر صحیح و برخورد با واحدهایی که به تعهدات خود عمل نکرده اند، اقداماتی است که باید انجام شود.

علیزاده ادامه داد: بر اساس ارزیابی معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون در سال گذشته گیلان، چهارمین استان در خصوص جذب تسهیلات اعتباری، نظارت بر طرح های اجرایی و اجرای برنامه های فعال بازار کار در کشور بوده است.

وی اضافه کرد: بنا بر گزارش مرکز آمار کشور، نرخ شاخص بیکاری جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر استان گیلان در سال گذشته ۹.۶ درصد بوده و در رتبه بندی استان های کشور از لحاظ نرخ پایین بیکاری، استان گیلان، استان چهاردهم کشور محسوب می شود.

مدیر کل تعاون گیلان با بیان اینکه در سال ۹۸ نرخ بیکاری در این استان ۱۰.۳ اعلام شده است، گفت: با توجه به این آمار می توانیم بیان کنیم نرخ بیکاری گیلان در سال گذشته در مقایسه با سال قبل تر هفت دهم درصد کاهش یافته است.

ضرورت ایجاد همگرایی

ایجاد اشتغال نیازمند تعامل و همکاری بین ادارات و نهادهای ذی ربط است. «غلامرضا خانکشی پور» محقق و کارشناس علوم اقتصاد در این ارتباط به خبرنگار مهر گفت: گیلان از استان های دارای بیشترین آمار بیکاری است و بخشی از این مشکل متوجه نگرشی بوده که از قبل وجود داشته و بر اساس آن بار سنگین تأمین اشتغال به کشاورزی محول شده است.

وی با بیان اینکه روش های انجام کار مسئولیت پذیرانه نبوده است، گفت: باید توجه داشت که تأمین اشتغال، موضوعی چند دستگاهی است و با ورود یک مدیر کل یا نهاد خاص به این مسئله محقق نمی شود.

محقق و کارشناس علوم اقتصاد با اشاره به اینکه بخشی از تأمین اشتغال باید از طریق شکل گیری تعاونی ها صورت بگیرد که مربوط به اداره کل تعاون است، افزود: بخش دیگر نیز در حوزه کشاورزی بوده که وابسته به نوع حمایت ها و طرح هایی است که از طریق جهاد کشاورزی به انجام می رسد.

وی با بیان اینکه وزارت صمت نیز در تأمین اشتغال دخالت دارد، اضافه کرد: نوع عملکرد بانک ها در حوزه تأمین سرمایه برای ایجاد اشتغال هم در این عرصه دخیل است. بنابراین وقتی دستگاه های مختلف درگیر یک مبحث می شوند، مقام بالاتر مثلاً فرماندار در سطح شهرستان، استاندار در سطح استان و رئیس جمهور و یا معاون اول در سطح کشور باید به ایجاد همگرایی پرداخته و این مسئولیت را بپذیرد که در اجرای پروژه ها بین دستگاه ها وحدت و هم افزایی ایجاد کند و در مواجهه با کم کاری ها برخورد مناسب داشته باشد.

ضعف در تعامل دستگاه ها

خانکشی پور با بیان اینکه آنچه تا کنون در حوزه عملکرد مشترک دستگاه های مختلف دیده ایم، بسیار ضعیف بوده است، گفت: سالهاست با آمارهایی مواجه هستیم که از سوی چند دستگاه به صورت متفاوت اعلام می شود، ولی اقدامی برای یکدست کردن آمارها صورت نگرفته است.

وی با اشاره به اینکه این مشکل در زمینه های مختلف وجود دارد و طبیعتاً آثارش در موضوع اشتغال هم دیده می شود، افزود: به عنوان مثال، مدت ۴۰ سال است که در مورد میزان مصرف برنج در کشور بین دو سازمان صمت و جهاد کشاورزی اختلاف نظر وجود دارد. در حالی که برای گیلان که از تولید کنندگان این محصول است اهمیت دارد که میزان صحیح مصرف برنج مشخص باشد و متناسب با آن برآورد میزان تولید و واردات انجام شود.

محقق و کارشناس علوم اقتصاد با بیان اینکه در نرخ تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار سازمان برنامه و بودجه اختلاف وجود دارد که باید به آن پرداخته شود، ادامه داد: بانک مرکزی نرخ تورم بالاتری نسبت به نرخ تورم مرکز آمار اعلام می کند. بنابراین لازم است که این مسئله توسط مقامات بالاتر مورد رسیدگی قرار گرفته تا تصمیم گیری ها بر اساس دیدگاه کارشناسی به درستی انجام شود.

اهیمت بهره مندی از حضور نخبگان و توجه به آموزش

وی با اشاره به اینکه مدیران باید مشورت پذیر باشند و از دیدگاه نخبگان، کارشناسان و مطالعات دانشگاهی استفاده کنند تا انجام کارهای مهم در کشور تحقق یابد، اظهار کرد: نباید فراموش کرد تغییر در سیاست گذاری و راهبرد باید رخ دهد.

خانکشی پور با بیان اینکه وقتی ما از کشاورزی استان اشتغالزایی، کاهش هزینه تولید و افزایش عملکرد را با هم می خواهیم، انجام کار را دشوار می کنیم، ادامه داد: در این زمینه کمبود و ضعف سایر دستگاه ها را کشاورزی نحیف ما نمی تواند به دلیل سختی معیشت روستاییان تحمل کند.

وی با تأکید بر اینکه در این راستا صنعت، گردشگری و خدمات باید نیروی کار مازاد روستایی را جذب کنند، اضافه کرد: باید به این مرحله برسیم که گیلان اگر چه کشاورزی است اما باید تولید ارزان و با کیفیت بالا انجام دهد. بنابراین مدیر کشاورزی در استان باید مطالبه گر این اقدام باشد.

محقق و کارشناس علوم اقتصاد در ادامه بر اهمیت آموزش تاکید و اظهار کرد: به نظر می رسد آموزش های فراگیر می تواند حداقل ها را به حداکثرها نزدیک کند.

وی با بیان اینکه به عنوان مثال برخی کشاورزان در حوزه کشت برنج هاشمی، دارای عملکرد بالای ۵ تن در واحد سطح هستند اما عملکرد برخی کشاورزان زیر ۲ تن است، ادامه داد: باید توجه داشته باشیم که بخش عمده فاصله بین این دو عدد را آموزش می تواند پر کند.

خانکشی پور تصریح کرد: همچنین کارآیی بخش خصوصی نیازمند نگاه حمایتی دولت است و بخش عمده این حمایت به آموزش و رشد توانمندی بخش خصوصی در مدیریت، مباحث فنی و گردش سرمایه کار بر می گردد.

وی اضافه کرد: امیدواریم مدیرانی برای وزارتخانه ها به ویژه تعاون، کار و رفاه اجتماعی انتخاب شوند که ما تنها شاهد تغییر چهره نباشیم بلکه نگرش، باورها، روش ها و افزایش همکاری و هم افزایی نیز تغییر کند.

این مباحث نشان می دهد وزرای صمت، جهاد کشاورزی، گردشگری به ویژه تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تیررس مطالبات مردم دیار میرزا برای حل مشکلات و ایجاد افق های روشن، هم گرایی و هم افزایی بین دستگاهی و رونق و توسعه هر چه بیشتر این بخش ها در استان هستند.

به طور حتم اگر چرخ تولید در واحدی تولیدی و صنعتی بچرخد و هزینه های کشاورزان کاهش و درآمد آنها افزایش یابد و طرح های خوب و اشتغالزا در حوزه گردشگری اجرا شود دیگر هیچ کشاورزی برای تأمین معاش خود زمین های کشاورزی را به مهاجران نفروخته و روستاییان نیز به فکر مهاجرت از محل زندگی خود نخواهند افتاد.

مردم گیلان اگرچه از مشکلات متعدد و طولانی خسته هستند، اما هنوز امید دارند که با روی کارآمدن نیروهای کارآمد، مشکلات مرتفع شود.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان