جستجوگر خبری شهرستان شفت

انزلی- شرکت کنندگان رقابت های جام دریا، افزایش تعاملات، تقویت دوستی ها و انتقال تجارب بین کشورهای حاشیه خزر را مهمترین اهداف برگزاری این رقابت ها عنوان کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری رقابت های جام دریا پیش از ظهر سه شنبه در سالن همایش های اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان برگزار و فرماندهان ناوگروه های حاضر در این رقابت ها بر تعمیق روابط بین المللی و افزایش تعاملات بین کشورهای حاشیه خزر تاکید داشتند.

جام دریا بستر مناسبی برای افزایش تعاملات بین المللی است

سرپرست ناوگروه جمهوری اسلامی ایران در این نشست با اشاره به اینکه دریای خزر به عنوان دریای صلح و دوستی نامگذاری شده است، اظهار کرد: برگزاری مسابقات جام دریا موجب افزایش تعاملات بین المللی بین کشورهای حاشیه خزر و انتقال تجارب بین شرکت کنندگان در این رقابت ها را فراهم می آورد.

ناخدا یکم فرامرز بمانی افزود: با توجه به اهمیت استمرار و تقویت دوستی ها بین کشورهای همسایه، مسابقات جام دریا ابتکار خیلی خوبی برای دستیابی به این هدف مهم است.

وی با اشاره به نحوه مدیریت برگزاری مسابقات جام دریا در شرایط کرونایی، ادامه داد: ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش با برنامه ریزی های انجام شده کارگروه بهداشت را برای واکسینه کردن نیروهای ایرانی حاضر در این رقابت ها و همچنین انجام تست ها و آزمایشات شرکت کنندگان میهمان تشکیل داده و هیچ کس بدون داشتن کارت واکسیناسیون حق حضور در رقابت ها را حتی به عنوان نیروی پشتیبان و خدمات ندارد.

ناخدا یکم بمانی تاکید کرد: نیروهای ایرانی حاضر در این رقابت ها دو هفته قبل از انجام مسابقات قرنطینه شده و شرکت کنندگان خارجی رقابت های جام دریا نیز روزانه توسط کارگروه بهداشت، کنترل و پایش می شوند.

وی با اشاره به انجام تست از شرکت کنندگان در این مسابقات همچنین، گفت: علاوه بر ارائه بسته های بهداشتی، مکان های در نظر گرفته شده برای این رقابت ها و شرکت کنندگان آن نیز به طور مستمر ضدعفونی شده و تیم ها پس از انجام رقابت ها در دریا به اسکله های ناوگان شمال برگشته و ترددی در شهر نخواهند داشت.

تاکید روس ها بر تقویت صلح و دوستی در خزر

جانشین ناوگان خزر نیروی دریایی روسیه و سرپرست ناوگروه روسی حاضر در رقابت های جام دریا نیز اظهار کرد: امسال با بالاترین آمادگی در رقابت های جام دریا حضور داریم.

دریادار سرگئی یکیموف با اشاره به انجام تست های مختلف در سه روز حضورشان در بندرانزلی، افزود: دریای خزر دریای صلح و دوستی است و همه کشورهای حاشیه خزر به این موضوع مهم پایبند بوده و تلاش می کنیم آن را به آیندگان نیز منتقل کنیم.

وی ادامه داد: در مدت سه روز حضورمان در بندرانزلی از سوی کارگروه بهداشت ایران تست های لازم بهداشتی برای نیروهای حاضر در این رقابت ها انجام شده و حاضران در این مسابقات در سلامت و آمادگی کامل هستند.

دریادار یکیموف با اظهار رضایت از میزبانی ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش، اضافه کرد: رقابت های جام دریا هر سال بهتر از دوره قبل برگزار می شود و امسال با تصمیم وزارت دفاع روسیه تصمیم بر آن شد که این دوره از رقابت ها به میزبانی ایران برگزار شود.

مسابقات جام دریا تحکیم روابط بین کشورها را به دنبال دارد

جانشین فرمانده نیروی دریایی جمهوری آذربایجان و سرپرست این تیم در رقابت های جام دریا نیز در ادامه گفت: برگزاری این رقابت ها تعاملات بین کشورها را تحکیم می بخشد.

ناخدا یکم حبیب خلیل اف افزود: در جریان رقابت های جام دریا تمامی تیم های شرکت کننده تجربیات خود را به همدیگر منتقل می کنند.

وی با اشاره به رعایت مسئولانه تمامی پروتکل های بهداشتی از سوی نیروهای آذربایجانی حاضر در این دوره از مسابقات، ادامه داد: پیش از اعزام به این مسابقات تمامی شرکت کنندگان قرنطینه شده و پس از پهلوگیری در بندرانزلی نیز تست های لازم انجام شد.

ناخدا یکم خلیل اف تاکید کرد: برگزاری این رقابت ها گامی مهم در تحکیم روابط بین المللی در بین کشورهای حاشیه خزر است.

رقابت های جام دریا باعث افزایش ارتباطات کشورها می شود

سرپرست ناوگروه قزاقستان حاضر در رقابت های جام دریا نیز در ادامه گفت: برگزاری رقابت های جام دریا باعث نزدیک شدن ارتباطات بین کشورها می شود.

ناخدا دوم دانیر خایرشوف افزود: خوشبختانه ارتباطات بین خدمه کشتی و فرماندهان کشورهای دیگر خیلی خوب است و معتقدم این دوستی ها یکی از مهمترین دستاوردهای برگزاری اینگونه مسابقات است.

وی در خصوص رعایت پروتکل های بهداشتی نیروهای قزاقستان حاضر در رقابت های جام دریا، افزود: تمام خدمه ناوگروه جمهوری قزاقستان و داوران واکسینه شده و تست های لازم نیز انجام شده است.

فرمانده ناوگروه قزاقستان با اشاره به تحویل تمام مدارک بهداشتی لازم به تیم اجرایی این دوره از رقابت ها، ادامه داد: معتقدم مهمترین راه مقابله با ویروس کرونا، برنامه ریزی و آمادگی لازم و رعایت کلیه پروتکل های بهداشتی است.

ششمین دوره از مسابقات بین المللی جام دریا بندرانزلی میزبان مسابقات شناوری کشورهای آذربایجان، قزاقستان و روسیه در حاشیه خزر است و حدود ۴۰۰ ورزشکار در این رقابت ها حضور دارند.

این مسابقات در بخش شناوری مراحل تیر اندازی سطحی، هوایی، مهار بویه در دریا و کنترل صدمات را شامل شده و در دو مرحله در دریا و ساحل برگزار می شود که بندرانزلی میزبان رقابت های شناوری و بندر چابهار میزبان مسابقات غواصی جام دریا است.

مسابقات شناوری جام دریا در شش بخش مهار بویه، مبارزه با آبگرفتگی، بقا در دریا، تیر اندازی سطحی، تیراندازی هوایی و تیراندازی به ماکت مین برگزار می شود.

ناوهای «مخاچ قلعه» و «آستراخان» و ۷۳۸ SB یدک کش تشریفات از ناوگان دریای خزر روسیه، ناوهای «مانگیستاو» و «ساری آرکا» از کشور قزاقزستان؛ ناوهای «G-۱۲۲» و «G-۱۲۴» از جمهوری آذربایجان و ناوهای موشک انداز جوشن و پیکان از جمهوری اسلامی ایران در این دوره از مسابقات جام دریا حضور دارند.

ششمین دوره مسابقات جام دریا از ساعت ۱۸ امروز آغاز و تا ۱۳ شهریور ماه ادامه دارد که بندرانزلی میزبان مسابقات شناوری این دوره از مسابقات است.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان