جستجوگر خبری شهرستان شفت

کابینه پیشنهادی سیزدهم در حالی طی هفته پیش رو در مجلس موردبررسی قرار می گیرد که وجود نگاه جزئی به مطالبات استان ها و شهرستان ها در کنار کلی نگری به مسائل کشور مورد تأکید نمایندگان است.

خبرگزاری مهر - گروه استان ها: چهارشنبه بیستم مردادماه سال جاری بود که فهرست ۱۹ نفره وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم طی نامه ای از سوی رئیس جمهور برای اخذ رأی اعتماد به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد.

چند روز بعد در بیست و سوم مردادماه لیست وزرای پیشنهادی توسط هیئت رئیسه مجلس اعلام وصول شد و از این تاریخ بود که بررسی برنامه های وزرا در کمیسیون های مختلف مجلس آغاز شد.

از روز شنبه ۲۳ مرداد کمیسیون ها، فراکسیون ها و مجامع استانی مجلس شورای اسلامی با تشکیل جلسات مختلف با حضور وزرای پیشنهادی، بررسی برنامه ها و صلاحیت وزرای پیشنهادی را که هم زمان اطلاعات آن ها در سایت هیئت رئیسه مجلس نیز بارگذاری و در اختیار نمایندگان قرار داده شده بود، آغاز کردند.

اما اظهارات و واکنش های نمایندگان استان های مختلف در مجلس شورای اسلامی، نمایندگان ولی فقیه در استان ها، ائمه جمعه، نخبگان سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی استان ها به وزرای پیشنهادی طی این مدت به سر خط رسانه های مختلف رفت.

نمایندگان ولی فقیه در استان های مختلف کشورمان طی خطبه های نماز جمعه با یادآوری کلیاتی از برنامه های دولت به تشریح برخی ویژگی های لازم برای تحقق رویکردها و برنامه های اعلامی از سوی دولت پرداختند.

تاکیدات نمایندگان ولی فقیه در استان ها در زمینه وزرای پیشنهادی

آیت الله سید احمد علم الهدی نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی

برای انتخاب وزیر جهادی، مسئله قوی یا ضعیف بودن در اتاق وزارت خانه نیست بلکه خستگی ناپذیر بودن و چشم نداشتن به قدرت است، کسی را باید تائید کرد که به ماشین، اتاق وزارتخانه، دکوراسیون اتاق و کاخ وزارتخانه چشم نداشته باشد زیرا مردم دیگر نمی توانند دولتی را تحمل کنند که از زیر دست وزیرش، رانت و اختلاس چند میلیارد دلاری خارج شود.

مردم رئیس جمهور را فردی جهادی دیدند و عملکرد وی در مبارزه با فساد را در قوه قضائیه دیدند و رأی دادند، اکنون نیز باید وزیران انتخابی در همین راستا ارزیابی و مورد تائید قرار بگیرند.

عزیزان ما در مجلس حواس شان باشد که نیروی جهادی تائید کنند و به سخنانی که از بیرون گفته می شود و افراد را در فضای مجازی پس و پیش معرفی می کنند، توجه نکنند، بسنجند آیا این وزیر می تواند پا به پای رئیس جمهور جهادی کار کند یا نه.

حجت الاسلام سید احمد رضا شاهرخی نماینده ولی فقیه در لرستان

رئیس جمهوری به عنوان نماد تفکر انقلابی و مدیریت جهادی، وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرده است، کسانی که به عنوان وزیر در این دولت انقلابی بر سر کار می آیند، وزرا، معاونان، مشاوران، استانداران، فرمانداران، مدیران و از سطوح بالا تا پایین باید واجد شرایطی باشند که بتوانند تحولی که ریاست محترم جمهوری اعلام کرده اند را ایجاد کنند.

در استان لرستان نیازمند تحول به همراه جهش هستیم، تحول به تنهایی وضعیت لرستان را به نقطه مطلوب نمی رساند، آنهایی که در این استان بر سر کار خواهند آمد الزامات یک دولت انقلابی و موفق را به همراه خود باید داشته باشند.

آیت الله رسول فلاحتی نماینده ولی فقیه در گیلان

وزیران و مدیران دستگاه های اجرایی باید روحیه جهادی و خستگی ناپذیر داشته باشند و مطیع ولایت بوده و به اصول و آرمان های انقلاب اعتقاد داشته و دارای سوابق شفاف باشند. نمایندگان مجلس نیز باید به این موضوع توجه داشته و در راستای مبارزه با فساد بی تفاوت نباشند.

پرهیز از اشرافی گر و قدرت طلبی و همچنین جدا کردن خط خود از فتنه و فتنه گران از مهم ترین ملاک ها و ویژگی های وزرای دولت سیزدهم باید باشد.

آیت الله محمدرضا ناصری نماینده ولی فقیه در استان یزد

امیدواریم وعده هایی که داده شده به صورت جدی و انقلابی عملیاتی شود و از همه مسئولان می خواهیم که در این زمینه احساس مسئولیت شرعی کنند و آرامش و آسایش را فقط برای خود نخواهند و با فکر و تدبیر و اندیشه و برنامه ریزی و با نیت خالص وارد عمل شوند و نیازهای مردم را برای رضای خدا تامین و برطرف کنند. دولت کار جهادی را ملاک عمل خود قرار دهد و کسانی که با دولت همکاری می کنند در هر کسوت و مسئولیتی که هستند، کار جهادی را ملاک عمل خود قرار دهند.

آیت الله سید محمدمهدی حسینی همدانی نماینده ولی فقیه در استان البرز

در آستانه تشکیل دولت فقط به این نکته اشاره می کنم که مهمترین مطالبات و انتظارات فوری امام المسلمین و مردم از رئیس جمهور و دولت تحولی ایشان که موجب اعتلای کشور خواهد شد همان ۷ محوری است که در حکم تنفیذ آمده است. و بیانات دیگری که در جلسات متعدد فرمودند و به خصوص تنها راه پیشرفت کشور و غلبه بر مشکلات را ورود جوانان نخبه و مؤمن و انقلابی به عرصه کار و اداره کشور دانستند. و برای نجات اقتصاد کشور تقویت تولید داخلی و مبارزه با قاچاق و مافیای واردات را توصیه کردند. و همچنین فعال کردن ظرفیت های مردمی.

به هر تقدیر دولت برای حل مشکلات، به خصوص اقتصاد، عدالت اجتماعی، مبارزه با فساد، تولید، معیشتِ اقشار مختلف، بیکاری جوانان، مسکن، …اولویت ها را در نظر خواهد داشت و همه مردم ودستگاه ها آماده کمک برای رسیدن به مطلوب هستند.

نمایندگان حوزه های انتخابیه مختلف نیز در جلسات کاری مجلس و گفتگو با رسانه ها به برخی مطالبات مردم در شهرستان ها و استان ها از وزرای پیشنهادی پرداختند.

در این راستا خبرگزاری مهر طی هفته گذشته در گفتگوهایی با نمایندگان مختلف به تشریح برخی مطالبات استان ها از وزرای پیشنهادی و لزوم نگاه عادلانه به مناطق مختلف پرداخت که در این گزارش بخشی از این مطالبات مورداشاره قرار می گیرد.

نگاهی به مطالبات مردم شهرستان ها از وزرای پیشنهادی

اصفهان؛ مطالبات مردم از وزیر گردشگری

وضعیت کنونی گردشگری در ایران و استان گردشگرپذیری چون اصفهان که برآیند یک سال و شش ماه شیوع ویروس کروناست و شباهتی به زمین سوخته دارد، باعث شده تا انتخاب وزیر برای این وزارتخانه حساس تر شود. بر اساس گزارش های سازمان جهانی گردشگری، صنعت گردشگری در تاریخ خود دچار چنین رکودی نشده بود و سال ها زمان می برد تا این صنعت بتواند قد علم کند. از طرفی بسیاری از بنگاه های گردشگری تعطیل و بسیاری از فعالان نیز بیکار و حتی ترک شغل کردند.

اختلاف نظر بین فعالان گردشگری اصفهان درباره معرفی ضرغامی بسیار زیاد است و برخی به دلایل مذکور از جمله سوابق و تحصیلات غیر مرتبط، او را گزینه مطلوبی برای اداره وضعیت بحرانی گردشگری نمی دانند و از طرفی برخی دیگر با استناد به چهره شناخته شده و قدرت نفوذ و تیم سازی ضرغامی، او را گزینه ای دارای مقبولیت و قاطع و مفید ارزیابی می کنند.

در همین راستا بهنام افتخاریان، فعال گردشگری درباره معرفی عزت الله ضرغامی به عنوان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از سوی ابراهیم رئیسی به مجلس شورای اسلامی، به خبرنگار مهر می گوید: این انتخاب از چند جهت قابل بررسی است، در ابتدا باید گفت که شرایط خوبی بر گردشگری و آثار تاریخی اصفهان حاکم نیست و این صنعت دچار رکورد و تعطیلی شده و به نظر می رسد که انتخاب عزت الله ضرغامی به عنوان وزیر، انتخاب مطلوبی نیست.

او ادامه می دهد: شیوع ویروس کرونا باعث شد تا صنعت گردشگری تعطیل و ناامیدی بسیاری در بین فعالان آن ایجاد شود، برای پیشبرد روند گردشگری به سمت رشد در دوران پس از کرونا نیاز به فردی توانمند است که بتواند برنامه های خوبی را اجرا و تعاملات بین المللی را افزایش دهد. علاوه بر مشکلات در بخش بین المللی، در بخش داخلی نیز نیاز به کارهای جدی است تا تورهای داخلی با رونق و کیفیت بیشتری شکل گیرد. در سال های اخیر متأسفانه تورهای بی کیفیت و بدون پشتوانه که تنها منطبق با سلایق بخشی از مردم است شکل گرفته و نیاز به بازنگری جدی در آن ها هستیم.

گروهی دیگر از فعالان گردشگری نیز آنچنان بدبین به این اتفاق نیستند و اعتقاد دارند که رویکرد از شخص مهم تر و تعیین کننده تر است. آن ها می گویند که می توان از ظرفیت های عزت الله ضرغامی در صورتی که رویکرد توسعه بازارهای مختلف گردشگری و ارزآوری باشد، استفاده کرد.

محمد پناهی، فعال گردشگری سلامت اصفهان اعتقاد دارد که هر کسی مسئولیت وزارت میراث فرهنگی را بر عهده گرفت، باید به قدرت جوامع مدنی اعتقاد داشته باشد؛ او اظهار می کند: حوزه گردشگری جز محدود بخش های حاکمیتی است که بخش های مدنی در آن نقش گسترده و مهمی دارند، یکی از اولویت های وزارت میراث فرهنگی باید واگذاری تصدی گری به سازمان های مردم نهاد و بخش های خصوصی باشد. از طرفی یکی از راه های موفقیت وزیر جدید توجه کیفی و کمی به ظرفیت سازمان های مردم نهاد در حوزه های مختلف گردشگری نظیر گردشگری سلامت است.

مشروح گزارش مهر در این زمینه را اینجا بخوانید.

لرستان؛ مطالبات بیکارترین استان از وزیر کار

این روزها با معرفی و گمانه زنی ها در مورد لیست کابینه پیشنهادی دولت سیزدهم، استان های مختلف چشم به وزارتخانه های مرتبط با ظرفیت ها و مشکلات خود دارند، به طوری که در استان لرستان با توجه به نرخ بالای بیکاری و لزوم سیاست گذاری جدی در این حوزه نگاه ها به سمت وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی دوخته شده است.

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری سیزدهم در آخرین سخنانی که با مردم لرستان داشت کلیدواژه های «بیکاری، اشتغال و تولید» را به صورت پرتکرار به کار برد و مهم ترین مشکلات استان را در این حوزه ها دانست.

وی که در شبکه استانی افلاک با مردم سخن می گفت، با طرح این سوال که چرا استان لرستان بااین همه زمین حاصلخیز، منابع آبی، روحیه و تلاش کار وضعیت آن به این گونه است؟ افزود: این نیروهای خوب و کارآمد چرا در استان معطل مانده اند؟ چرا بیکاری در این استان صدای عده زیادی را درآورده است؟ چرا جوانان تحصیل کرده در خیابان های خرم آباد و بروجرد باید قدم بزنند و همواره دنبال کار بگردند؟

پیگیری مسائل استان توسط نمایندگان لرستان در مجلس شورای اسلامی در فضای چانه زنی و گفتگو با وزرای پیشنهادی موضوعی بود که در خطبه های نماز جمعه خرم آباد نیز به آن اشاره شد. حجت الاسلام شاهرخی که پیش ازاین تورم، بیکاری و عدم رونق مطلوب کسب وکارها را عمده مشکلات استان برشمرده بود خواستار توجه وزرای مرتبط به مسائل لرستان شد.

این در حالی است که لرستان با نرخ بیکاری ۱۵.۲ درصد به همراه چهارمحال و بختیاری در صدر جدول نرخ بیکاری قرارگرفته اند.(برای خواندن گزارش مهر اینجا کلیک کنید)

حسین گودرزی نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به مطالبات مردم لرستان از وزرای پیشنهادی بیان کرد: در این راستا مجمع نمایندگان لرستان با وزاری پیشنهادی نیرو، کار، راه و شهرسازی و همچنین جهاد کشاورزی دیدار و جلسه داشته است.

وی با اشاره به طرح مسائل اختصاصی استان در این جلسات افزود: مجمع نمایندگان استان با این وزرا جلسه اختصاصی داشته است. نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در استان لرستان بیشتر این وزارتخانه ها فعال هستند گفت: مجمع نمایندگان استان با هر کدام از این وزرا مباحث و صحبت های جدی داشته است.

گودرزی با اشاره به برخی رایزنی های انجام شده، تصریح کرد: به دنبال این هستیم که اگر این وزرا در مجلس رأی آوردند، مصوبات و تعهدات طرفینی عملیاتی شوند.

اردبیل؛ پیگیری مشکلات در حوزه صنعت و معدن

حجت الاسلام سید کاظم موسوی نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: استان اردبیل استان محروم و کمتر توسعه یافته است و تاکنون در هیچ دولتی حق و حقوق این استان در مسیر توسعه پایدار به خوبی ادا نشده و ضروری است در دولت سیزدهم به رغم شرایط سخت اقتصادی کشور و کرونایی، مردم استان اردبیل از مزایای طرح های توسعه ای مختلف به ویژه سرمایه گذاری های دولتی استفاده کند.

وی تصریح کرد: در جلسات رأی اعتمادی که هفته آینده در صحن علنی مجلس انجام خواهد شد، در کنار توجه به رویکردهای ملی و تقویت همبستگی بیشتر در سطح کشور، تلاش خواهیم کرد تا پیگیر مشکلات حوزه انتخابیه و مردم استان از وزرا و دولت سیزدهم باشیم که با رایزنی های انجام شده تلاشمان بر این خواهد بود تا زمینه استقرار واحدهای صنعتی و تولیدی متنوع و همچنین سرمایه گذاری های بخش دولتی و شبه دولتی را در استان مهیا کنیم.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از وزرایی که ارتباط و تعامل بیشتری را با او داریم وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت و همچنین وزیر اقتصاد و دارایی است که از فرصت پیش آمده و سابقه نمایندگی استفاده خواهیم کرد تا از این وزرا برای تقویت نظام اقتصادی و همچنین راه اندازی طرح های اشتغال زا کمک بخواهیم.

موسوی افزود: وزیر جهاد کشاورزی نیز که از همکاران ما در مجلس است و سفری نیز به استان اردبیل به همراه دیگر نمایندگان عضو کمیسیون کشاورزی داشتند، قطعاً با توجه به پتانسیل های این استان به راه اندازی صنایع مرتبط با بخش کشاورزی کمک خواهند کرد که در این زمینه نیز اقدامات مؤثر مورد توجه خواهد بود. ادامه گفتگو را اینجا بخوانید.

خوزستان؛ نگرانی از طرح های انتقال آب

سید لفته احمد نژاد نماینده مردم خرمشهر در مجلس شورای اسلامی درباره گزینه پیشنهادی برای وزارت نیرو و مواضع پیشین آن درباره طرح های انتقال آب اظهار کرد: همه گزینه های این وزارت به خصوص گزینه های مرتب با خوزستان به صورت دقیق بررسی می شوند و با توجه به برنامه های ارائه داده شده و برنامه های کلان برای پیشرفت کشور و خوزستان با آنها موافقت یا مخالفت خواهد شد.

وی، مطرح شدن موضوع آب خوزستان را در جلسات مجلس یادآور شد و بیان کرد: یکی از موارد مطرح در جلسات کمیسیون های مجلس در رابطه با ساختار وزارت نیرو بود که نمایندگان خوزستان در برابر وزیر نیرو پیشین ایستادگی کردند؛ همچنین یکی از مواردی که من آن را در جلسه اصل ۹۰ مطرح کردم، آثار زیست محیطی سازمان آب و برق خوزستان و وزارت نیرو در رابطه با احداث سد مارد و تأثیر آن بر ماهیان، گاومیش ها و ایجاد بسیاری از مسائل بود.

نماینده مردم خرمشهر در مجلس با بیان اینکه نمایندگان خوزستان در جلسات متعددی برگزار شده دفاع جانانه انجام دادند بر پیگیری جدی موضوع سدسازی ها و انتقال آب تأکید کرد و گفت: موقعیت های استراتژیک و جغرافیای خاص استان خوزستان به خصوص شهرهای خرمشهر و آبادان به لحاظ موقعیت گردشگری از پتانسیل های بالقوه ای برخوردار است اما مردم این شهرها در کنار رودهای کارون، اروند و بهمن شیر بدون آب مانده اند و این حقوق ابتدایی مردم است.

وی ادامه داد: مبحث آب دغدغه تمامی اهالی خوزستان است و به عنوان یک شهروند خرمشهر در تمام جلسات این موضوع را مطرح کرده ام که به مردم خوزستان آن قدر فشار وارد می کنید که آنها نسبت به همه ناملایمات و نیازهای اشتغال و معیشت اعتراض می کنند و به آنها انگ هایی زده می شود اما با این وجود بر کسی پوشیده نیست که خوزستان برای مملکت خود ایستادگی کرد، به خصوص خرمشهر در زمان جنگ سپر بود و بسیاری از مردمش شهید شدند و آنهایی که ماندند در تمام صحنه های سیاسی و اجتماعی حضور دارند.

احمد نژاد، ظرفیت های خوزستان را برای توسعه کشور یادآور شد و گفت: جلگه حاصلخیز خوزستان به شورزار و کویر تبدیل شده که در صورت احیا شدن و سرمایه گذاری بر بخش کشاورزی، خوزستان قادر است همه کشور را به لحاظ محصولات کشاورزی بی نیاز کند.

وی ادامه داد: اگر یک چهارم هزینه ای را که در رابطه با احیای کویر صرف شده صرف شیرین کردن آب دریا شود هم خوزستان آب خواهد داشت و همه نیاز آبی سایر استان ها مثل اصفهان تأمین خواهد شد.

نماینده مردم خرمشهر در مجلس با بیان اینکه مشکل خوزستان فقط آب نیست به دیگر مشکلات استان در حوزه ها نفت، بنادر، گمرکات، زیرساخت ها، عمران و اشتغال اشاره کرد. ادامه این گفتگو را اینجا بخوانید.

همدان؛ آمارهای رویایی در حوزه صنعت و سرمایه گذاری

وضعیت اشتغال و سرمایه گذاری در کشور و به تبع آن استان همدان در سال های دولت تدبیر و امید و البته دولت های قبل از آن چندان شرایط مناسبی نداشته است و کشور در یک مسئله اساسی طی سال های متمادی دچار مشکل و بحران بوده است.

یک فعال اقتصادی در همدان گفت: آمارها و گزارش های ارائه شده باعث تعلق گرفتن بودجه به استان می شود و ارائه مطالب غیر کارشناسانه لطمه زیادی به همدان خواهد زد.

بهرام هاشمی در گفتگو با خبرنگار مهر مطرح کرد: در دولت قبلی و در آخرین روزهای سال مصوبه ای در تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۱۷ اعلام شد و ۹۱ شهرستان غیر برخوردار را معرفی کردند که در این لیست می توان شهرستان هایی از استان های مطرح ازجمله تهران، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، سمنان و حتی استان اصفهان را دید کرد ولی متأسفانه نامی از استان همدان در این میان نبود.

هاشمی با بیان اینکه مقدار سرمایه گذاری انجام شده در استان، مصارف، درآمدها و مخارج استان در جدولی تهیه شده که می توان دید شرایط استان همدان چگونه است، افزود: در آماری که از سرمایه گذاری خارجی در نمودار منتشرشده توسط وزارت اقتصاد ارائه شده، به وضوح می توانیم ببینیم که سهم سرمایه گذاری خارجی در استان همدان بسیار ناچیز و نزدیک به صفر است.

وی افزود: نمی دانم آمار اینکه استان همدان رتبه اول اشتغال و سرمایه گذاری را کسب کرده از کجا آمده است.

هاشمی بیان کرد: استان های صنعتی گروه یک مثل استان مرکزی، تهران، سمنان، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و کرمانشاه در رده بالا قرارگرفته اند و با یک مقایسه ساده درمی یابیم که در استان کرمانشاه چند نمونه کارخانه پتروشیمی و کارخانه فولاد در حال فعالیت و افتتاح بوده و با توجه به زلزله اخیر اشتغال خیلی بالایی ایجاد شده است.

این فعال اقتصادی گفت: در بحث صادرات و واردات نیز با نگاهی به وضعیت مرزنشینان استان کرمانشاه این سؤال ایجاد می شود که استان همدان چرا نباید جزو این ۹۱ نقطه کم برخوردار نباشد و استان های خیلی خوب در حوزه معدن و فرآوری معدن در این لیست قرار بگیرند.

هاشمی اضافه کرد: آقای «فاطمی امین» که برای صنعت معرفی شده اند در بحث عدالت صنعتی در زمان دولت قبلی که معاون وزیر بوده اند اقداماتی انجام دادند ولی انتهای کار فرصت به پایان رسید و به نتیجه نرسید.

بوشهر؛ چشم به راه حل مشکل آب و برق

رئیس مجمع نمایندگان استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: حل مشکلات حوزه آب و برق باید در اولویت برنامه های وزارت نیرو در استان بوشهر باشد.

حجت الاسلام موسی احمدی در گفت وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: مجمع نمایندگان استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی در نشست های مختلفی با وزرای پیشنهادی، دغدغه ها، اولویت ها و برنامه ها را مورد بررسی و بحث و گفت وگو قرار داده است.

وی اضافه کرد: در همین راستا روز گذشته اعضای مجمع نمایندگان استان بوشهر در جلسه ای صمیمانه، مشکلات و دغدغه های مربوط به حوزه های انتخابیه خود را با علی اکبر محرابیان وزیر پیشنهادی نیرو مطرح کردند.

رئیس مجمع نمایندگان استان بوشهر افزود: اعضای مجمع نمایندگان بوشهر مباحث مهمی در دو بخش آب و برق استان از جمله احداث و فعال شدن آب شیرین کن ها، اصلاح و بهبود شبکه های آب رسانی، تکمیل پروژه سدسازی استان و استقلال برق منطقه ای از استان فارس بیان کردند.

وی ادامه داد: وزیر پیشنهادی نیرو نیز ضمن تأیید مسائل مطرح شده وعده دادند که بعد از رأی اعتماد از نمایندگان مجلس، مطالب و دغدغه های مجمع را برای پیگیری در دستور کار قرار دهد.

احمدی خاطرنشان کرد: در پایان این جلسه اعضای مجمع نمایندگان استان بوشهر در مجلس حمایت خود از تصدی وزارت نیرو توسط محرابیان را اعلام کردند.

زنجان؛ مطالبه انتصاب استاندار کارآمد

حجت الاسلام مهدی باقری نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه انتظار امروز مردم استان زنجان، انتخاب یک استاندار قوی و کارآمد است، اظهار کرد: همه دلسوزان استان انتظار دارند، استانداری که قرار است فرصت خدمت به این خطه از ایران اسلامی را پیدا کند، باید علاوه بر سلامت نفس، پاک دستی و دلسوزی، توانمندی بالایی نیز داشته باشد تا بتواند علاوه بر حل مشکلات، مدیریت وی نیز منجر به ارتقای جایگاه استان به ویژه در حوزه اقتصادی شود.

وی با تاکید بر اینکه آنچه که امروز مردم استان از نمایندگان خود مطالبه می کنند، حضور یک استاندار مردمی و جهادی است، یادآور شد: مدیر جهادی از این جهت که تمام وقت مشغول به خدمت و تلاش بوده و پشت میزنشین نباشد و از طرفی با مردم بوده و در دل مردم باشد، به گونه ای که مردم استاندار را در دسترس خود بدانند.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه همه این موارد را با وزیر پیشنهادی کشور در میان گذاشته و بیان کرده ایم که مردم از نمایندگان خود چنین انتظاراتی دارند، افزود: هر چند معتقدیم این موضوع باید در همه جای کشور تعمیم داده شده و این روحیه در انتخاب استانداران وجود داشته باشد که اولاً کارآمد و توانمند بوده، در ثانی دلسوز، پرتلاش، مردمی و جهادی باشند.

باقری با بیان اینکه یکی دیگر از مطالباتی که مردم از نمایندگان مجلس دارند، این است که استانداری برای استان انتخاب شود که به همه موارد و چالش های بومی و منطقه ای استان اشرافیت کامل داشته باشد، عنوان کرد: به همین خاطر اولویت و انتظار مردم، گزینش استاندار بومی است که این موضوع را نیز مطرح کردیم.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: هدف از بومی بودن استاندار، ارتقای کارآمدی و بازدهی بالا است، وگرنه بحث تعصب قومی مطرح نبوده که بخواهد فرد بومی را برای این مسند مطرح کند، به همین خاطر استاندار کارآمد بومی مدنظر است.(ادامه گفتگو را اینجا ببینید.)

نگاه برخی نمایندگان مجلس به کابینه پیشنهادی

و اما نگاهی به اظهارات نمایندگان مجلس حکایت از رضایت از لیست پیشنهادی دولت دارد؛ هرچند که برخی از وزرا احتمالاً موفق به گرفتن رأی اعتماد از مجلس نخواهند شد.

حجت الاسلام سید محمدرضا میرتاج الدینی رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: بررسی های اولیه وزرای پیشنهادی طی هفته گذشته در مجلس و در کمیسیون های مربوطه انجام شد، بنده چندین دوره سابقه حضور در مجلس را دارم ولی تاکنون به این شکل جلسات بررسی وزرای پیشنهادی منظم و طولانی و دقیق بررسی نشده بود.

میرتاج الدینی افزود: تمامی وزرای پیشنهادی دولت آیت الله رئیسی علاوه بر کمیسیون های اختصاصی در کمیسیون های مرتبط ارزیابی شدند و دغدغه ها و برنامه ها و مسائل و مشکلات مربوطه بررسی شد. پیش بینی بنده روی اکثریت وزرا مثبت است و فکر می کنم اکثریت وزرا رأی اعتماد بگیرند. بیشتر وزرا جوان و با برنامه هستند، آیت الله رئیسی مدیران با سابقه ای را به عنوان وزیر به مجلس پیشنهاد داده و رویکرد جوانگرایی نقطه مثبت و قوی کابینه است.

سید کاظم دلخوش سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس با بیان اینکه افراد توانمند، متعهد و متخصص باید در رأس وزارتخانه ها قرار گیرند، بیان کرد: برای مجلس وزارتخانه اقتصادی و امور دارایی بسیار مهم است زیرا شرایط اقتصادی کشور به گونه ای است که دیگر وقت آزمایش و خطا نیست. وزرای اقتصادی پیشنهادی ضعیف بوده و نمی توانند پاسخگوی نیازهای دولت باشند و مسائل را به خوبی مدیریت کنند و به اعتقاد بنده دولت باید در این بخش قوی تر عمل می کرد.

دلخوش از وزرای دولت جدید خواست که جهادی عمل کنند و تصریح کرد: اگر وزرا بخواهند تنها به ساعت اداری اکتفا کنند هیچ مشکلی حل نمی شود.

محمدرضا احمدی عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هم با اشاره به برگزاری دو نشست تخصصی با وزرای پیشنهادی مربوط به حوزه آموزش، اظهار کرد: دو نشست صمیمی با باغ گلی و زلفی گل برگزار و هریک از اعضای کمیسیون به جمع بندی هایی رسیدند. وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش مسلط بر مسائل و مشکلات آموزش و پرورش نیست، این وزارتخانه برای نمایندگان مجلس از اهمیت ویژه ای برخوردار است چراکه بیش از ۱۵ میلیون دانش آموز و یک میلیون معلم به طور مستقیم با این وزارت آموزش و پرورش در ارتباط هستند و در این وزارتخانه جایی برای آزمون و خطا وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه زلفی گل در پاسخ به سوالات و اشکالات نمایندگان نشان داد از تسلط ویژه بر موضوعات و مسائل وزارت علوم برخوردار است، افزود: بررسی ها نشان می دهد وی می تواند در این حوزه مدیریت مناسبی داشته باشد.

ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف آباد در مجلس در گفت وگو با خبرنگار مهر با اشاره به ملاک و معیارهای رأی اعتماد به وزرای دولت سیزدهم اظهار داشت: مسائل اقتصادی اصلی ترین چالش کشور است و طبیعتاً انتخاب وزیر اقتصاد حساسیت بالایی دارد و باید علاوه بر کارهای علمی همزمان شجاعت تغییر تحول بنیادین داشته باشند. وزرایی که بخواهند مسیر گذشته را ادامه دهند محکوم به شکست هستند بنابراین باید وزرایی تحول گرا و شجاع باشند که در ابتدا در مقابل بدنه وزارت خانه مربوطه قرار گیرند و ساختارهای معیوب را تغییر دهند.

وی در خصوص وزیر پیشنهادی نیرو گفت: وزیر پیشنهادی فردی با تجربه و دارای سوابق درخشانی است اما در حال حاضر اظهار نظر قطعی و قضاوت آنها زود است و بعد از یک هفته می توان اظهار نظر کرد.

علی کریمی فیروزجایی دبیر هیئت رئیسه مجلس یازدهم هم در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: کابینه پیشنهادی دولت برای تحول آفرینی انسجام دارد و مجلس با نگاه مثبت به اکثریت کابینه رای خواهد داد اما این مسئله نافی نقش نظارتی و بررسی های کارشناسی مجلس نیست بلکه به معنای همسویی با دولت در حل تنگناهای محوری است.

عضو خانه ملت گفت: با توجه به فضای کنونی مجلس کار برای ۳ یا ۴ نفر از وزیران پیشنهادی سخت است که رأی آوری آنها بستگی به نوع دفاع خودشان و رئیس جمهور در صحن علنی دارد.

حجت الاسلام محمد سبزی نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: کابینه دولت سیزدهم چهره های جدیدی دارد و افراد جوان و توانمند و انقلابی در آن دیده می شود، لازم است که حتماً از این لیست حمایت شود تا همه افراد پیشنهاد شده و یا بخشی از آنها رأی لازم را کسب کنند. باید از دولت سیزدهم حمایت شود تا دولتی قوی، کارآمد و پای کار شکل بگیرد.

وی تصریح کرد: پیش بینی می شود اکثریت وزرای پیشنهادی رأی اعتماد مجلس را کسب کنند ولی در خصوص وزرای آموزش و پرورش، نیرو و ورزش و جوانان این احتمال وجود دارد که مجلس درخواست معرفی گزینه های دیگری را از دولت داشته باشد.

خلیل بهروزی فر عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به نگاه مثبت نمایندگان مجلس نسبت به وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان، اظهار کرد: دغدغه اصلی وکلای ملت اهتمام جدی وزرات بهداشت برای مدیریت منطقی و اصولی بیماری کرونا است و به نظر می رسد وزیر پیشنهادی عزم کافی برای اداره اوضاع کنونی را داشته باشد.

وی با اشاره به سوابق علمی و مدیریتی «عین الهی»، وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان، افزود: وزیر پیشنهادی که رئیس جمهوری معرفی کرده زمانی معاون وزیر بوده و علاوه بر آن در بخش های مختلف نیز به صورت میدانی و مدیریتی به مردم خدمت کرده است.

علیرضا نظری نماینده مردم خمین در مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص کابینه پیشنهادی دولت سیزدهم گفت: وزرای پیشنهادی در سه گروه قرار می گیرند. گروه اول چهره شناخته شده، دارای سابقه مدیریت و اجرایی خوب هستند و این افراد با رأی بالای نمایندگان وزیر می شوند، گروه دوم تجربه اجرایی و تخصص را دارند ولی با این وجود نظر مثبت اکثریت مجلس را کسب نکرده اند و احتمال رأی اعتماد گرفتن آنها ضعیف است و گروه سوم وزرایی هستند که سابقه اجرایی و مدیریت آنها متناسب به وزارتخانه ای که برای آن معرفی شدند، نیست بنابراین این گروه مورد تأیید مجلس نیستند.

وی تصریح کرد: وزرای پیشنهادی کشور، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مسکن و شهرسازی، اقتصاد، بهداشت، دادگستری و دفاع در گروه اول قرار دارند و رأی اعتماد مجلس را کسب می کنند. وزرای پیشنهادی فرهنگ و ارشاد، ورزش و جوانان، نیرو و اطلاعات در گروه دوم هستند که احتمال تأیید آنها از سوی مجلس ضعیف است و لب مرز هستند. وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش نیز در گروه سوم قرار دارد و با شرایط موجود موفق به کسب رأی اعتماد نمایندگان نمی شود.

بنابراین گزارش، پس از بررسی برنامه های ۱۹ وزیر پیشنهادی رئیس جمهور در کمیسیون ها، فراکسیون ها و مجامع استانی مجلس، که در قالب حدود ۲۷۰ جلسه با وزرای پیشنهادی صورت گرفت، از شنبه -۳۰ مرداد صحن علنی مجلس شورای اسلامی شاهد بررسی صلاحیت و برنامه های وزرای پیشنهادی در دو نوبت صبح و بعدازظهر خواهد بود.

بر اساس ماده ۲۰۴ آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در زمان بررسی برنامه ها و صلاحیت وزرای پیشنهادی، ابتدا رئیس جمهور به مدت ۲.۵ ساعت فرصت خواهد داشت که در صورت ضرورت در صحن علنی مجلس حضور یافته و به دفاع از برنامه های دولت و همچنین معرفی وزرای پیشنهادی و برنامه های آن ها بپردازد.

در ادامه ۵ نماینده موافق و ۵ نماینده مخالف، در خصوص کلیات برنامه به ارائه دیدگاه های خود خواهند پرداخت. سپس بررسی صلاحیت و برنامه های هر یک از وزرای پیشنهادی بر اساس حروف الفبا و با ارائه گزارش کمیسیون مربوطه هر وزیر آغاز خواهد شد. پس ازآن دو نماینده موافق و دو نماینده مخالف که هرکدام ۱۵ دقیقه فرصت خواهند داشت به ارائه دیدگاه های خود در خصوص وزیر پیشنهادی بپردازند و وزیر پیشنهادی نیز ۳۰ دقیقه می تواند از برنامه های خود دفاع کند.

این روند از روز شنبه در دو نوبت صبح و عصر جلسه علنی مجلس ادامه خواهد یافت. پس از پایان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی که پیش بینی می شود حدود ۴ روز به طول بیانجامد، رأی گیری کلی برای وزرای پیشنهادی در صحن علنی انجام و نتایج آن در آن جلسه اعلام خواهد شد.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان