جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت - ایرنا- هواشناسی گیلان پیش بینی کرد تا اواسط هفته آینده در استان شاهد تداوم آسمانی غالبا آفتابی و هوای گرم و شرجی باشیم.

بر اساس پیش بینی هواشناسی گیلان تا اواسط هفته آینده،  آسمان استان غالبا آفتابی و هوا گرم و مرطوب خواهد بود که البته در برخی ساعات آسمان ابری با وزش باد نیز دور از انتظار نیست .

هواشناسی گیلان همچنین پیش بینی کرده است که طی این مدت در بعضی نقاط به طور موقتی رگبار باران و رعد و برق را نیز  در استان داشته باشیم.

همچنین بر اساس جدول هواشناسی گیلان  انتظار است که حداکثر دمای استان امروز جمعه در لوشان با حدود ۳۵ درجه اتفاق بیفتد و این در حالی است که کمترین دما با ۱۷ درجه سانتیگراد صبح امروز در ایستگاه هواشناسی ماسوله ثبت شد.

جدول هواشناسی گیلان نوسانات دمایی رشت را نیز بین ۲۱ تا ۳۳ درجه برای امروز جمعه پیش بینی کرده است که بر اساس آن روز دوشنبه هفته پیش رو نیز همین  نوسانات دمایی برای این شهر مورد انتظار است.

 در همین مدت دریا نیز آرام و برای انجام فعالیت های دریایی مناسب است.

به گزارش ایرنا ، قرار گرفتن گیلان بین ارتفاعات البرز و دریای خزر و تاثیر متقابل این دو پدیده جغرافیایی بر یکدیگر و بازتاب آن بر شرایط اقلیمی استان ، موجب پیدایش یکی از شاخص ترین شرایط آب وهوایی ایران در منطقه گیلان گردیده است که ویژگی بارز آن بارندگی زیاد ، دمای معتدل ، پوشش گیاهی انبوه و استانی برخوردار است. در این استان سلسله جبال البرز یکی از شگرف ترین مرزهای گسستگی اقلیم در جهان را به وجود آورده است. 

به سبب موقعیت استان گیلان در بین ارتفاعات البرز و منبع رطوبتی دریای خزر و برخورداری از رژیم اقلیمی معتدل خزری حالت متعادلی دارد و نوسان دما بین شب و روز و بین زمستان و تابستان زیاد نیست. به همین جهت تعداد روزهای یخبندان در شهرهای استان گیلان نسبت به بسیاری از استان های کشور در حد نازلی قرار دارد.

البته در سالهای اخیر خصوصا پس از سال ۱۳۷۳ به دلیل افزایش گازهای گلخانه ای این اختلاف دمای شب و روز کمتر نیز شده است. دمای این استان بین حدود ۳ درجه سانتیگراد در دی ماه ( ژانویه ) تا حدود ۳۰ درجه سانتیگراد در تیر ماه ( ژوئیه ) متغیر است. متوسط بارش باران سالیانه در گیلان بیش از یک هزار میلیمتر است.

میانگین دمای سالانه استان در حدود ۱۵.۸ درجه سانتیگراد است. بطور کلی سواحل جنوب غربی دریای خزر ( گیلان ) سردتر از سواحل جنوب شرقی آن ( مازندران و گلستان ) است. میانگین تقریبی دمای فصلی استان در بهار : ۱۸.۵ سانتیگراد ، تابستان : ۲۴ ، پاییز : ۱۳.۵ و زمستان : ۷.۵ درجه سانتی گراد است.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان