جستجوگر خبری شهرستان شفت

آستارا - ایرنا - آئین سنتی شاه حسین گویان بمناسبت تاسوعای حسینی با رعایت دستورالعمل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در محوطه برخی مساجد روستاهای آستارا برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، آئین شاه حسین گویان موسوم به" شاخسی واخسی "(به مفهوم شاه حسین، وای حسین) از قدمت زیادی در آستارا برخوردار است و امروز چهارشنبه در محوطه مساجد روستاهای شونده چولا، خانه های آسیاب و شونان با بر افراشته شدن علم های عزا و با حال و هوای معنوی ویژه برگزار شد.

عزاداران در آیین شاخسی واخسی به دو دسته تقسیم شده و مقابل هم می ایستند و هر دسته یک نفر سردسته دارد و بقیه به ترتیب در کنار سردسته ها قرار می گیرند و سر دسته اول بعد از تنظیم صف ها با صدای بلند حیدر حیدر می گوید و سرگروه دوم در پاسخ می گوید: علی، علی و بقیه اعضا نیز تکرار می کنند. 

سپس سرگروه اول با صدای بلند و در حالی که سینه می زند، می گوید: شاخسی (شاه حسین) و سردسته دوم واخسی (وای حسین) سر می دهد و مداحان نیز بسیاری از نوحه های مشهور شعرای بزرگ اردبیل و آذربایجان را می خوانند و مردم در سوگ سرو و سالار شهیدان عزاداری می کنند.

به مناسبت تاسوعای حسینی صبح امروز مراسم سینه زنی و زنجیرزنی در رو به روی مسجد صاحب الزمان (عج) برگزار شد و جمعی از شهروندان نیز در پایگاه انتقال خون، خون نذری اهدا کردند و روشن کردن شمع در مقابل مساجد هم از آئین های عصر تاسوعای حسینی در این شهرستان است.

امسال به علت شیوع ویروس کرونا آئین های ماه محرم با محدودیت های بیشتری برگزار می شود و اغلب برنامه ها به فضای مجازی سوق یافته است تا با جلوگیری از ازدحام جمعیت، زنجیره شیوع ویروس قطع شود.

کاشناسان مذهبی و کانون مداحان و شعرای آئینی آستارا پیشتر از احتمال فراموشی برخی آئین های سنتی ماه محرم در سایه محدودیت های کرونایی ابراز نگرانی کرده بودند و از اینرو سعی می کنند با رعایت کامل شیوه نامه های بهداشتی، سنت های عزاداری را پاس بدارند.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در ۲ بخش و ۶۲ روستا در غرب استان گیلان و مرز جمهوری آذربایجان قرار دارد.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان