جستجوگر خبری شهرستان شفت

جمعیت هلال احمر گیلان در نشست مشترک با دانشگاه علوم پزشکی استان از تداوم و تشدید همکاری داوطلبان با مدافعان سلامت جهت مدیریت و کنترل بیماری کرونا در پیک پنجم اعلام آمادگی کردند.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، صبح امروز نشست مسؤولان جمعیت هلال احمر گیلان به منظور مساعدت همه جانبه با مدافعان سلامت جهت کنترل و مدیریت بیماری کرونا در پیک پنجم با ارسلان سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان و تعدادی از معاونین دانشگاه در سالن اجلاس حوزه ریاست برگزار شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به افزایش قابل توجه بیماری کرونا در استان اظهار کرد: پیک پنجم به مراتب گستردگی بیشتری نسبت به پیک نخست دارد به گونه ای که در حال حاضر ظرفیت تخت های درمانی استان تکمیل هستند.

ارسلان سالاری با اشاره به تجهیز و توسعه همه جانبه ظرفیت های بهداشتی و درمانی در گیلان طی دو سال اخیر افزود: علیرغم افزایش همه جانبه فضای فیزیکی ، تخت درمانی، اکسیژن ساز و سایر ملزومات همچنان با مشکل مواجه هستیم.


رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به عزم همه جانبه و همکاری مضاعف آحاد جامعه در پیک نخست شیوع کرونا(اسفند ۹۸) گفت: در پیک نخست شیوع بیماری همه دستگاه های اجرایی، مردم و خیران پای کار بودند اما اکنون این همراهی ها کمرنگ شده و درعین حال کادر درمان نیز به شدت خسته و مردم نیز از وضعیت کنونی بسیار نگران و مضطر هستند.

سالاری با اشاره به استعداد و توان موجود هلال احمر در گیلان بیان کرد: در شرایط کنونی که وضعیت کاملاً بحرانی است لازم است هلال احمر با توان بیشتری به کمک کادر بهداشت و درمان گیلان بیاید.

وی به راه های مساعدت نیروهای داوطلب هلال احمر با کادر درمان اشاره کرد و افزود: وجود نیروهای خبره داوطلب جهت آموزش و ایجاد آرامش در بیمارستان ها یکی از راهکارهایی است که جمعیت هلال احمر می تواند در راستای کاهش بار و فشار روانی در مراکز درمانی استان ایجاد کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچنین با اشاره به استعداد هلال احمر در تأمین  و نظم بخشی محیط بیمارستانی تصریح کرد: با توجه به پیک مراجعات بیماران و همراهان به مراکز درمانی و سرپایی، حضور نیروهای داوطلب در ورودی بخش ها جهت ارائه مشاوره و راهنمایی ازجمله اورژانس ها می تواند بسیار کمک کننده و مؤثر باشد.

 سالاری همچنین به امکانات و تجهیزات در اختیار هلال احمر گیلان نیز اشاره ای کرد و گفت: تخت درمانی، تجهیزات و هر امکاناتی که در هلال احمر گیلان وجود دارد می تواند به صورت موقت در اختیار بخش درمانی استان جهت ارائه خدمت به بیماران کرونایی به کار گرفته شود.

وی همچنین به سرمایه اعتماد مردمی در هلال احمر اشاره کرد و گفت: هلال احمر می تواند همچون حوادث غیرمترقبه ای چون سیل و زلزله، کمک های مردمی را جمع آوری  و جهت تهیه اقلام بهداشتی و درمانی اقدام کند.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچنین بر لزوم استفاده از نیروهای داوطلب جهت نظم بخشی به محیط تزریق واکسیناسیون، آموزش و ایجاد آرامش در بین بیماران و همراهان آن ها در مراکز بهداشتی و درمانی تأکید کرد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر گیلان نیز در این نشست با تقدیر از زحمات مدافعان سلامت اظهار کرد: کرونا بر روی مأموریت های هلال احمر نیز سایه انداخته است.

سیاوش غلامی با اشاره به برخی از اقدامات جمعیت هلال احمر گیلان در طول بحران کرونا افزود: جمعیت هلال احمر گیلان در بخش ناظران سلامت، شناسایی و ارجاع بیماران مبتلا به کرونا (غربالگری)  و سایر بخش ها در ارتباط تنگاتنگ با بهداشت و درمان است و هم اکنون روزانه ۳۰۰ نفر داوطلبانه در مدیریت بیماری کرونا با ما همکاری می کنند.

 

مدیرعامل جمعیت هلال احمر گیلان از آمادگی کامل این جمعیت جهت هرگونه خدمت به مردم در بحران کرونا خبر داد و گفت: فضاهای هلال احمر ازجمله سالن های آمفی تئاتر و سوله ها جهت واکسیناسیون و تبدیل به بخش های درمانی، چادرهای با ظرفیت بالای امداد و نجات جهت دایر کردن بیمارستان ها و مراکز سرپایی، دستگاه های اکسیژن و اکسیژن ساز جهت استفاده بیماران کرونایی و همچنین داروخانه هلال احمر نیز جهت توزیع داروهای های کرونا در اختیار بخش بهداشت و درمان قرار خواهد گرفت.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در جمعیت هلال احمر گیلان نیز در این نشست با بیان اینکه جمعیت هلال احمر یک مرکز مردم نهاد است، اظهار کرد: آموزش هایی که داوطلبین این جمعیت دیده اند در سطح ارائه خدمات پیش بیمارستانی و  کمک پرستاری است و می تواند در بحران کرونا کمک کار مدافعان سلامت باشند.

حجت الاسلام والمسلمین امیر چهری همچنین بر لزوم راه اندازی پویش نذر کپسول اکسیژن خبر داد و گفت: با توجه به نیاز حیاتی بیماران کرونایی به اکسیژن، راه اندازی این پویش می تواند در جلب مشارکت های مردمی و خیران مثمر ثمر واقع شود.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در جمعیت هلال احمر گیلان با بیان اینکه آموزش مستمر می تواند از شیوع بیماری کرونا بکاهد، گفت: آموزش مستمر توسط داوطلبین با توجه به آموزش هایی که قبلاً دوره های مهارتی آن را طی کرده اند و همچنین با توسعه خانه های هلال طی سال های اخیر ممکن است و می تواند مؤثر واقع شود.

انتهای پیام/۸۴۰۰۸نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان