جستجوگر خبری شهرستان شفت

استاندار: اعمال محدودیت ها در صورت رعایت همگانی دستورالعمل های بهداشتی میسر است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز گیلان؛ استاندار امروز در نشست ستاد استانی پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا با اشاره به مصوبات امروز ستاد ملی مقابله را کرونا در خصوص اعمال محدودیت‌های دو هفته ای و تعطیلی شش روزه مجموعه‌ی دستگاه‌های اداری و اجرایی کشور، تاکید کرد: اعمال محدودیت‌ها تنها با تعامل جمعی مردم و مسئولان و رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی میسر می‌شود. 

ارسلان زارع همگان را از شرکت در دورهمی ها، دید و بازدید‌های خانوادگی و همچنین خروج غیرضرور از منزل و خیابان گردی برحذر داشت و افزود: رعایت اینگونه موارد مصداق بارز تعامل جمعی ست که همراه با رعایت اصول بهداشتی، می‌تواند روند شیوع بیماری کرونا را کنترل و از بروز تلفات انسانی جلوگیری نماید. 

استاندار با انتقاد از ضعیف بودن رعایت پروتکل‌های بهداشتی در گیلان تصریح کرد: طبق آمار اعلام شده در ستاد ملی کرونا، میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی از جمله زدن ماسک، ضدعفونی کردن و شستن مداوم دست‌ها و فاصله گذاری اجتماعی در استان‌ها در گیلان، ۳۸درصد است که باید با همکاری عمومی بیش از پیش افزایش یابد.

استاندار افزود: میزان مرگ‌های کرونایی در گیلان نسبت به سال۹۸ و اوایل سال۹۹ بسیار کمتر است که این حاصل افزایش امکانات بهداشتی در گیلان است، اما مردم باید همچنان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را اولویت خود قرار دهند.

وی همچنین مجموع رسانه‌های استان بویژه صداوسیما و شبکه‌های مجازی را برای فرهنگ سازی و اگاهی بخشی هر چه بیشتر در خصوص اثرات سازنده‌ی رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی فراخواند و افزود: تبیین شیوه‌های بهینه‌ی مواجهه و مقابله با بیماری کرونا از مواردی ست که ضمن کنترل همه گیری می‌تواند روحیه‌ی پایداری جامعه را با امید و سرزندگی، افزایش دهد. 

استاندار همچنین با استناد به سخنان امروز رییس جمهور در ستاد ملی مدیریت کرونا، از واردات بیش از پیش واکسن کرونا تا پایان مرداد ماه به کشور خبر داد و افزود: ۲۰میلیون دوز دیگر نیز تا پایان شهریور ماه وارد می‌شود و کشور نیازمند عزم عمومی برای مهارکروناست.

ارسلان زارع افزود: طبق برنامه ریزی‌های به عمل آمده در سطح ملی، قرار است ۳۰میلیون دوز واکسن دیگر نیز پاییز امسال وارد کشور شود. 

وی در ادامه‌ی سخنان خویش با اشاره به موضع گیری برخی افراد در خصوص مشکلات درمانی و بهداشتی ناشی از شیوع کرونا در گیلان، به بهره برداری تبلیغاتی و رسانه ایی مجموعه‌ی شبکه‌های معاند از اینگونه اظهارات پرداخت و گفت: در شرایطی که دشمنان ملت و نظام تمامی تلاش خود را برای ضربه زدن و اعمال هجمه‌های فرهنگی - رسانه ایی بکار گرفته اند، نباید به گونه ای موضع گیری کرد و آب در آسیاب دشمنان ریخته و روحیه‌ی جهادگران حوزه‌ی سلامت تضعیف شود. 

ارسلان زارع همچنین شرایط استان برای گذر از پیک شیوع را امید بخش عنوان کرد و افزود: با توجه به تدابیر اتخاذ شده، انتظار می‌رود در هفته‌های آتی شیوع بیماری در استان کنترل و سیر نزولی بستری‌ها آغاز شود. 

استاندار همچنین با اشاره به سفر اخیر معاون درمان وزارت بهداشت، به تلاش‌های انجام شده برای افزایش زیرساخت‌های پزشکی و درمانی استان از قبیل افزایش تخت‌های بیمارستانی، تخت‌های آی سی یو و دستگاه‌های اکسیژن ساز اشاره کرد و گفت: از تمامی امکانات برای ارتقاء خدمات بهداشتی و پزشکی در مراکز درمانی استان بهره خواهیم گرفت. 

جانشین رییس ستاد مقابله با کرونای گیلان هم در این نشست با تشریح مصوبات امروز ستاد استانی کرونا، از اعمال محدودیت‌های دوهفته ایی بین استانی از ظهر فردا یکشنبه ۲۴مرداد تا پایان روز جمعه، پنجم شهریور ماه خبر داد و افزود: رانندگان متخلف در این دو هفته، دو میلیون تومان جریمه می‌شوند و اگر تا یکماه این جریمه را پرداخت نکنند، باید در اینده دو برابر آن را پرداخت کنند. 

محمود قاسم نژاد همچنین از تعطیلی مجموع دستگاه‌های دولتی استان از دوشنبه ۲۵مرداد تا شنبه سی ام مرداد ماه خبر داد و گفت: فقط دستگاه‌های خدمات رسان و آن هم با یک سوم ظرفیت می‌توانند فعالیت کنند. 

وی همچنین برپایی مجموع مراسم و آیین‌های ماه محرم را با رعایت پروتکل‌ها و در فضای باز امکان پذیر دانست و اضافه کرد: حمل مسافر در وسایط نقلیه‌ی عمومی اعم از اتوبوسها، قطار‌ها و هواپیما‌ها نیز، از این پس با یک سوم ظرفیت و با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی مجاز خواهد بود. 

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در گزارشی از بستری شدن هزار و ۹۶۸بیمار کرونایی در مراکز درمانی استان خبر داد و افزود: ۲۱۰نفر از این بیماران در بخش آی سی یو بستری هستند. 

ارسلان زارع با بیان اینکه تعداد بستری‌های استان در مقایسه با هفته‌ی قبل حدود ۱۰۰نفر کاهش داشته، افزود: روند مراجعه‌ی بیماران سرپایی به مراکز درمانی استان همچنان صعودی ست و روزانه ۷۰۰نفر از این مراکز درمانی به صورت سرپایی، خدمات و امکانات پزشکی و دارویی دریافت می‌کنند. 

سرهنگ حسن حبیبی، مسئول ستاد تخصصی بسیج اقشار و متخصصین سپاه قدس گیلان نیز در گزارشی از امادگی نیرو‌های بسیجی استان برای تداوم طرح شهید سلیمانی و تسریع در روند واکسیناسیون در استان خبر داد و گفت: در حال حاضر ۳۰گروه جهادی و بسیجی برای کمک به کادر درمان استان تشکیل شده و این آمادگی وجود دارد که بخشی از نیرو‌های بسیجی استان برای کمک به نظارت‌های مرتبط با رعایت اصول بهداشتی و جمع اوری کمک‌های مومنانه به آسیب دیدگان از کرونا نیز اختصاص یابد.

فرهاد دلق پوش، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با تاکید بر تلاش اصناف و صنایع گیلان برای تامین نیازهای بهداشتی استان و کشور نظیر ماسک و مواد ضدعفونی گفت: با این تلاش ها استان در زمینه تامین اقلام بهداشتی خودکفاست. 

وی همچنین از عزم قاطع سازمان صمت برای تشدید نظارتها و برخورد با برخی فعالان اقتصادی که دستورالعمل های کرونایی را رعایت نمی کنند خبر داد.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان