جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت- اعلام تعطیلات پنج روزه از سوی ستاد ملی مدیریت کرونا گیلانیان را همانند هفته های گذشته از حضور مسافران و تشدید بیماری کرونا در این استان نگران کرده است.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها: تصویب تعطیلات از سوی ستاد ملی مدیریت کرونا داغ دل گیلانیان را تازه کرد. گیلانی که همین چند هفته پیش به واسطه چنین تدبیر و همچنین بی توجهی مدیران ارشد استان شاهد سیل ورود مسافر از استان های تهران و البرز و بعضاً استان های جنوبی بود امروز با اوج پیک پنج کرونا دست به گریبان است.

تعطیلات پنج روزه در حالی از سوی ستاد ملی مدیریت کرونا تصویب و اعلام شد که هنوز قد خمیده گیلان از بار فراوان تعداد ابتلاها، بستری ها و فوتی های کرونایی راست نشده و مسئولان حوزه بهداشت و درمان با مشقت فراوان تخت های جدید برای بستری بیماران کرونایی تأمین کردند و به گفته این مسئولان اگر روند ابتلاء و بستری ها به همین شکل پیش رود تخت ها کافی نخواهد بود.

گیلان در این روزها آمار فوتی ۴۴ نفر در یک روز را تجربه کرده که از اسفند ۹۸ تا کنون بی سابقه بوده است. هر روز که از کوچه پس کوچه های شهرهای مختلف گیلان رد می شویم محال است با پارچه سیاهی مواجه نشویم که حکایت از عزادار شدن یک خانواده دارد. دیار میرزا کوچک جنگلی این ایام حال و روز خوبی ندارد و شرایط به گونه ای است که حتی در برخی شهرها وضعیت کرونا از قرمز هم رد و به سیاه تبدیل شده است.

کادر درمان و پرستارانی که طی ۱۷ ماه گذشته در خط مقدم مقابله با کرونا و ارائه خدمات به بیماران کرونایی بوده اند این روزها دیگر نایی برای حرکت و کار نداشته و بی انگیزه از بی نتیجه بودن همه تلاش هایشان در راهروهای بیمارستان ها روزهای سخت دوری و دل تنگی برای خانواده های خود را سپری می کنند.

در ۱۷ ماه گذشته بارها گیلان به واسطه بی تدبیری مدیران ملی و به ویژه مدیران استانی خود شاهد هجوم ویروس کرونا بوده است و بارها در اعمال و اجرای چنین محدودیت هایی به عینه مشاهده شده که هیچکدام از ضوابط اعلام شده به درستی اجرایی و نظارت نشده و بعد از پایان محدودیت باز گیلان و گیلانی مانده و هجوم افسار گسیخته کرونا.

از روز گذشته که دوباره ستاد مدیریت کرونا تعطیلی سراسری اعلام کرد موجی از نگرانی ها در میان اهالی دیار گیل و دیلم به وجود آمده که باز دوباره بستن چمدان ها و سفر به گیلان و در پایان اوج گیری دوباره کرونایی که هنوز آرام نگرفته در انتظار آنها است.

همزمان با اعلام این موضوع دادستان مرکز استان گیلان نیز در گفتگویی خبر از مسدود کردن ورودی های استان داد و گفت: گیلان از امروز به هیچ وجه پذیرای مسافران نیست.

مهدی فلاح میری افزود: در این مدت تمام مراکز اقامتی، سیاحتی، تفرجگاه ها، رستوران ها و دیگر اماکن رفاهی و تفریحی گیلان تعطیل خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه مراکز درمانی گیلان هم مملو از بیماران کرونایی است، از هموطنان خواست با مردم و مسئولان گیلان همراهی و از سفر به این استان پرهیز کنند.

استاندار گیلان قاطعانه عمل کند

از سوی دیگر کاظم دلخوش نماینده مردم صومعه سرا در مجلس با تأکید بر اینکه قبل از اعلام تعطیلی ها ستاد باید اول راه های استان ها را مسدود می کرد، اظهار کرد: تجربه نشان داده چنین تعطیلی هایی چه عواقب سخت و خطرناکی به ویژه برای استان های شمالی به دنبال داشته است.

وی با بیان اینکه چرا باید ساکن استان های شمالی تاوان بی تدبیری مسئولان را پس بدهد، گفت: انتظار می رود استاندار گیلان نیز جدیت به خرج دهد و با بسیج امکانات و نیروهای ستادی، نظامی و انتظامی و با هماهنگی ستاد ملی کرونا از ورود مسافر و تردد خودروها به استان جلوگیری کند.

دلخوش با تأکید بر لزوم بسیج همه امکانات برای جلوگیری از ورود مسافر به استان، گفت: نباید اجازه دهیم شرایط گیلان از این وخیم تر شده و آمار تلفات ناشی از کرونا بیشتر شود.

محدودیت ها درست اجرا شود

یک شهروند گیلانی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: وضعیت شیوع کرونا بحرانی است و مهار آن نیازمند مشارکت و عزم جدی مسئولان و مردم است.

وی با بیان اینکه واقعیت این است که اعلام تعطیلی ها زمانی می تواند مؤثر باشد که نظارت کافی بر روند اجرای محدودیت ها وجود داشته باشد، افزود: متأسفانه عده ای گمان می کنند، این تعطیلی ها زمان مناسبی برای سفر است و بدون توجه به سلامت خویش و دیگران راهی سفر می شوند.

این شهروند گیلانی با اشاره به اینکه ممانعت از این سفرها از سوی متولیان امر کار دشواری نیست و انتظار می رود، توجه بیشتری داشته باشند، گفت: تعطیلی اصناف مسئله دیگری است که نیازمند توجه است.

وی ادامه داد: گفته می شود به دلیل سختی معیشت و اوضاع نامناسب اقتصادی این مورد با جدیت دنبال نمی شود، در حالی که انتظار می رود مشکلات کسبه با تمهیداتی از سوی دولت نظیر تسهیلات و کمک های بلاعوض حل شود.

این شهروند گیلانی تاکید کرد: کاش تک تک افراد در هر رده و جایگاهی که قرار دارند، از یاد نبرند که بیماری و مرگ می تواند به سرعت دامن گیر همه شود و از انجام آن چه که در توانشان است در مهار شیوع این ویروس مهلک کوتاهی نکنند.

حال گیلان خوب نیست

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه روند کرونا در استان همچنان صعودی است، اظهار کرد: مهم ترین دلایل افزایش آمارها سفرهای هفته های گذشته، بی توجهی به رعایت دستور العمل ها، برگزاری مراسم عروسی و عزا و استفاده نکردن از ماسک و ایجاد تجمعات غیر ضرور بوده است.

آبتین حیدرزاده با اشاره به اینکه هم اکنون حدود هزار بیمار کرونایی در بیمارستان های استان بستری هستند، گفت: بستری این تعداد بیمار از اسفند سال ۹۸ تاکنون بی سابقه بوده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ابتلاها خانوادگی شده و به ویژه شاهد درگیری کودکان و نوجوانان به کرونا هستیم، اضافه کرد: میزان سرایت کرونا دلتا و کشندگی آن در مراکز درمانی بسیار بالا است.

معاون بهداشتی علوم پزشکی گیلان در ادامه با اشاره به اینکه تعداد بیماران بد حال و بستری در بخش مراقبت های ویژه نیز در هفته های گذشته افزایش چشمگیری داشته است، اضافه کرد: هم اکنون ۳۲۸ بیمار بدحال کرونایی در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان ها بستری هستند.

سفر به گیلان عواقب خطرناکی دارد

وی با بیان اینکه ۱۰ نفر از این بیماران در شبانه روز گذشته به بخش مراقبت های ویژه منتقل شده اند، گفت: متأسفانه فوتی های کرونایی گیلان همچنان دو رقمی است و روز گذشته ۳۰۹ شهروند گیلانی را از دست داده ایم.

حیدرزاده با اشاره به تعطیلی های اعلام شده از سوی ستاد ملی مدیریت کرونا، تصریح کرد: عاجزانه از هموطنان می خواهیم به استان گیلان سفر نکنند. وضعیت گیلان بسیار بد است و حضور مسافران زمینه افزایش ابتلاها و همچنین بستری ها را فراهم کرده که خارج از ظرفیت های درمانی استان است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر همه خدمات درمانی در مراکز بیمارستانی استان گیلان به بیماران کرونایی ارائه می شود و سایر بیماران از این خدمات محروم شده اند، تأکید کرد: همه دستگاه ها به ویژه هموطنان و گیلانیان باید در کنترل این پیک کمک کنند وگرنه ادامه این روند می تواند فاجعه آمیز باشد.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان