جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت - ایرنا - بیماری کرونا این روزها در خیز پنجم با شدت همه گیری خصوصاً به صورت خانوادگی نگرانی هایی را در استان گیلان ایجاد کرده است، اما نگران کننده تر از آن کاهش چشمگیر رعایت دستوالعمل های بهداشتی است ...

به گزارش خبرنگار ایرنا، کم رنگ شدن پروتکل های بهداشتی در حالی در بسیاری از اماکن از جمله ادارات، اصناف و حمل و نقل عمومی گیلان و البته کل کشور مشاهده می شود که کارشناسان بهداشتی تنها راه مهم و موثر در رویارویی با این بیماری را عمل به توصیه های بهداشتی می دانند اما مردم رفته رفته فاصله را با این توصبه ها بیشتر می کنند.

بر اساس آخرین آمارها، رعایت پروتکل های بهداشتی در گیلان پایین تر از میانگین کشوری یعنی ۳۵ درصد است، در حالیکه قبل از آغاز موج پنچم کرونا در این استان میانگین مراعات توصیه های بهداشتی شامل رعایت بهداشت فردی، استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی در اماکن عمومی، مراکز تهیه و توزیع مواد خوراکی به ۷۵ درصد رسیده بود که در این مدت کاهش چشمگیری یافت.

سقوط پروتکل ها؛ صعود کرونا

بر اساس مشاهدات خبرنگار ایرنا از بازار بزرگ شهر رشت مرکز استان گیلان، هر روزه و حتی در شرایط کنونی که سخت ترین موج کرونایی شناخته می شود با موج عیمی از مردم روبه رو هستیم که برای گردش و همچنین اوقات فراغت در خیابان به گشت و گذار می پردازند.

اگر چه تا حدودی ماسک هایی بر برخی از چهره ها مشاهده می شود اما خبری از رعایت فاصله فیزیکی نیست، و سوال مهم تر این است که اصلا در چنین جمعیت می توان این پروتکل مهم را رعایت کرد؟

طبق بررسی های میدانی برخی از مردم و اصناف توصیه های بهداشتی را جدی گرفته بودند اما تعدادی دیگر از فروشندگان نه خود توجه ای به رعایت پروتکل ها داشتند و نه اینکه از مراجعه کنندگان می خواستند پروتکل ها را رعایت کنند.

در شهرستان های مختلف استان گیلان نیز وضعیت بازار به ویژه بازارهای هفتگی مورد استقبال روستائیان نیز شرایط وخیم تر است، این بی تفاوتی در رعایت پروتکل های بهداشتی در اماکن عمومی به ویژه در بازارها و در مکان خرید مایحتاج روزمره، نارضایتی برخی از مردم را موجب شده است.

برخی می گفتند، اصناف باید بر اساس محدودیت های کرونایی و ضوابط اعلام شده و با توجه به رنگ بندی کرونایی، فعالیت کنند و تنها مشاغل ضروری باز باشد، ضمن اینکه بازرسی های کرونایی نیز باید با دقت انجام شود تا بار بیماری فروکش کند.

عده ای دیگر دغدغه تعطیلی مشاغل در گروه های دو، سه و چهار و تشدید محدودیت ها را داشتند و می گفتند، تعطیلات و اعمال محدودیت های کرونایی بر کسب و کارهای این گروه های شغلی تاثیر گذاشته و آنان را با مشکلات معیشتی مواجه می کند، همانطوری که در تعطیلی گذشته متحمل مشکلات زیادی شدند.

چاره چیست؟

بر اساس تجربه چهار موج گذشته کرونا، ماهیت این بیماری به گونه ای است که هر زمان مردم پروتکل ها و هشدارهای بهداشتی پیشگیری از انتشار ویروس کرونا را با حساسیت و دقت در همه جا به ویژه در اماکن عمومی مراعات کرده اند بار بیماری ضعیف و کمرنگ شد اما بر عکس هر زمان عادی انگاری در مراعات توصیه ها صورت گرفت، بیماری صعود کرد.

کارشناسان بهداشتی معتقد هستند هم اکنون شرایط کرونا در استان گیلان عادی نیست و برای مدیریت وضعیت این ویروس به شدت به همکاری همگان نیاز است، همه باید خطر ویروس کرونا را جدی بگیرند و دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کنند، اصناف نیز به دلیل ارتباط مستقیم و زیاد با مردم باید نهایت همکاری را در رعایت دستورالعمل های بهداشتی داشته باشند تا بیماری کرونا فروکش کرده و آنان نیز با خیال جمع به کسب و کار بپردازند.

اصناف به واسطه ارتباط مستقیم و فراوان با مردم وظیفه مهمی در رعایت پروتکل های بهداشتی و پیشگیری از انتشار و ابتلا به ویروس کرونا دارند، در مواردی که رعایت پروتکل های پیشگیرانه از سوی اصناف توجه نمی شود، از قوه قهریه استفاده می شود در حالیکه با رعایت پروتکل ها می تواند حتی یک مغازه تعطیل نشود بنابراین این مهم باید مورد توجه اصناف قرار گیرد.

کرونا در موج پنجم چموش تر از خیزهای گذشته شده در این شرایط که از یک ماه گذشته با شیوع کرونای دلتا روز به روز به تعداد مبتلایان به کرونا در استان گیلان افزوده می شود، بی توجهی به امر استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی مشکلات جبران ناپذیری را برای جامعه ایجاد می کند.

به گفته کارشناسان بهداشتی، اگر چه تعطیلی اصناف در گروه های شغلی غیرضروری به طور موقت می تواند بار بیماری در استان گیلان را کاهش دهد اما آنچه درباره بیماری های ویروسی از جمله کرونا مهم است اینکه برای پیشگیری از انتشار و ابتلا خودمراقبتی و رعایت توصیه های بهراشتی بیش از هر چیز دیگری نقش دارد و حرف اول را می زند.

خودمراقبتی یعنی اینکه با دانش و آگاهی به طور مستقل از سلامت خود مراقبت کنیم، خودمراقبتی، گام اول سلامت است چیزی که این روزها بیش از هر چیزی باید به آن توجه کنیم.

در چنین شرایطی که تقریبا دیگر همه از راه های انتقال بیماری کرونا مطلع هستند و بارها از سوی رسانه ها و کارشناسان بهداشتی بیان شده، هر گونه کم کاری در پیشگیری از ابتلا و انتشار این ویروس نادیده گرفتن سلامت خود و دیگران است.

"تماس با قطرات تنفسی فرد آلوده به کرونا یکی از راه های ابتلا به ویروس کرونا است، این قطرات تنفسی از طریق سرفه، عطسه و صحبت کردن انتشار می یابد بنابراین در این بین رعایت فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک که بارها به آن توصیه شده، بسیار مهم است."

کرونا در گیلان از یک ماه گذشته هر روز تعداد بیشتری را به خود مبتلا می کند، ابتلا در موج پنجم بسیار زیاد و به صورت خانوادگی است، بر اساس آخرین آمارها، یک هزار و 645  بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های گیلان بستری بوده که نزدیک به 300 نفر بدحال در بخش مراقبت های ویژه هستند، به گفته مسئولان بهداشتی این استان به طور میانگین طی روزهای اخیر ۳۰۰ تا ۳۵۰ بیمار مبتلا به کرونا به دلیل وضعیت بدشان ناچار به بستری در بیمارستان ها می شوند ضمن اینکه روزانه ۶۰۰ بیمار سرپایی نیز شناسایی و با راهنمایی لازم در منزل قرنطینه می شوند.

کارشناسان بهداشتی در گیلان از مردم می خواهند که تنها برای امور بسیار مهم از منزل خارج شوند، برای خرید ترجیحا از منزل خارج نشوند و  اینترنتی خرید کنند زیرا هر گونه خروج از منزل احتمال تماس با ویروس دلتا که در سطح این استان گسترده شده زیاد خواهد بود.

پرچم قرمز کرونا نیز از یک ماه اخیر تاکنون در ۱۶ شهرستان گیلان شامل رشت، خمام، لنگرود، ماسال، فومن، سیاهکل، لاهیجان، آستانه اشرفیه، صومعه سرا، شفت، رضوانشهر، تالش، رودسر، رودبار، بندانزلی و آستارا برافراشته شده و این شهرستان ها به لحاظ رنگ بندی، قرمز "خیلی پرخطر" کرونایی هستند.

هم اکنون تنها یک شهرستان گیلان "املش" در رنگ بندی نارنجی "پرخطر" کرونایی قرار دارد، اما کارشناسان بهداشتی در این استان می گویند: تعداد بیماران در این شهرستان نیز رو به افزایش بوده و تصور بر این است که همه شهرستان های گیلان قرمز باشد.

وضعیت هشدار بیماری کرونا در گیلان موجب تشکیل جلسه فوق العاده ای با حضور اعضای ستاد مدیریت کرونا استان به ریاست استاندار گیلان شد، ارسلان زارع استاندار گیلان در این جلسه کاهش شدید رعایت دستورالعمل های بهداشتی از سوی مردم و قدرت سرایت ویروس جهش یافته دلتای هندی را از مهمترین عوامل شیوع پیک پنجم کرونا عنوان کرد و افزود: بر اساس ستاد ملی مقابله با کرونا، میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی در گیلان از متوسط کشوری پایین تر است و این مسئله، نگرانی ها را دوچندان می کند.

وی با تاکید بر لزوم توجه به عوامل به صورت واقع بینانه و درنظرگرفتن میزان تاب آوری مردم، اصناف و کادر درمان در مواجهه با این بیماری افزود: ستاد ملی با اخذ نظر کارشناسان خبره و با توجه به مجموعه ای از عوامل تصمیم گیری می کند و در این میان براساس مصوبه این ستاد ، اتخاذ تصمیمات از سوی استانداران به عنوان رئیسان ستادهای استانی ، باید مطابق با مصوبات ستاد ملی باشد.

درخواست محدودیت بیشتر برای گیلان

زارع از ارسال پیشنهادهای قبلی به ستاد ملی مبنی بر ممنوعیت ورود و خروج خودرو به گیلان و بالعکس و نیز درخواست مجدد از این ستاد برای موافقت با این امر خبر داد و گفت: باتوجه به درخواست اخیر وزیر بهداشت از رهبر معظم انقلاب و تشکیل جلسه قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا برای بررسی این درخواست، اتخاذ تصمیم در این خصوص به جلسه آتی ستاد ملی مقابله با کرونا موکول شده است.

وی با تاکید چند باره بر پرهیز از شکل گیری اجتماعات گسترده در فضاهای بسته، استفاده از ماسک، شست و شوی مکرر دست ها، رعایت فاصله گذاری و تغییر سبک زندگی متناسب با کرونا گفت: هر زمانی که میزان مراعات دستورالعمل ها به میزان مورد تاکید کارشناسان بهداشتی رسیده؛ شاهد کاهش بیماری، تعداد مبتلایان و شمار بستری شدگان بوده ایم که باید در این مسیر به راهکارهای عملی متخصصان، توجهی ویژه شود.

استاندار گیلان با بیان اینکه عادی انگاری نسبت به همه گیری بیماری منجر به ایجاد مشکلات فراوان در جامعه می شود، گفت: میزان توجه اصناف و مشاغل به رعایت دستورالعمل های بهداشتی باید به صورت مستمر بررسی شود و در این مسیر دستگاه های اجرایی، موسسات عمومی و شهرداری ها هرگونه امکانات مورد نیاز را در اختیار فرمانداران قرار دهند.

وی بر ضرورت تعطیلی رستوران ها (به جز خدمات بیرون بر)، قلیان سراها، کافه ها، پاساژها و دیگر مراکز سربسته مشمول در شرایط قرمز کرونایی تاکید کرد و افزود: فرمانداران به صورت دقیق، گروه های شغلی محدود شده اصناف برای فعالیت را اطلاع رسانی و با جدیت براین موضوع نظارت کنند ضمن اینکه کمیته ای متشکل از اتاق اصناف، شبکه بهداشت، نیروی انتظامی نسبت به تشدید نظارت ها بر فعالیت اصناف، اقدام کرده و پس از ارائه گزارش، برخوردهای قانونی از سوی نمایندگان دستگاه قضایی انجام گیرد.

کرونا تاکنون سه جهش ژنتیکی خطرناک شامل آلفا، بتا و گاما داشته و دلتا جدیدترین نسخه جهش یافته این ویروس است، به اذعان متخصصان سویه دلتا ۵۰ تا ۶۰ درصد نسبت به سویه های قبلی مسری تر استنویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان