جستجوگر خبری شهرستان شفت

نخستین دستگاه تشخیصی پزشکی آنژیوگرافی مغز پس از پیگیری های مستمر رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان وارد گیلان و در مرکز آموزشی درمانی پورسینا رشت مستقر شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، مرکز آموزشی و درمانی پورسینای رشت علیرغم اینکه تنها مرکز ترومای استان است که تاکنون فاقد دستگاه آنژیوگرافی بوده درحالی که سالانه بسیاری از بیماران به علت انسداد عروق مغزی دچار سکته مغزی می شوند و برای درمان به این مرکز مراجعه می کنند.

دستگاه آنژیوگرافی محیطی ازآنجا دارای اهمیت است که اگر در ساعات اولیه مراجعه بیماران، عروق مسدود شده آن ها باز شود آثار مخرب سکته مغزی در آنان باقی نمی ماند و این بیماران می توانند به زندگی طبیعی خود برگردند.

فقدان دستگاه آنژیوگرافی مغز در مراکز دولتی استان ازجمله پورسینای رشت، در روند ارائه خدمات درمانی بیماران نیازمند اخلال ایجاد می کرد درحالی که در این استان، اساتید توانمند و حاذقی در رشته جراحی اعصاب و نورولوژی در حال فعالیت هستند.

جای خالی دستگاه آنژیوگرافی مغز در سبد تجهیزات پزشکی گیلان امکان تشخیص و باز کردن عروق مسدود شده بیمارانی که دچار تروما و یا سکته های مغزی می شدند را دشوار می کرد و بیماران به ناچار باید برای تشخیص و درمان گرفتگی عروق مغزی به بخش خصوصی یا سایر استان ها مراجعه می کردند.

البته همین ارجاع بیماران از مراکز دولتی به سایر بخش ها سبب از دست دادن زمان طلایی درمان بیماران سکته مغزی می شد و علاوه بر آن زمان طلایی برای درمان از دست می رفت و هزینه های گزافی هم به مردم تحمیل می شد ازاین رو وجود دستگاه آنژیوگرافی عروق مغز در مرکز آموزشی و درمانی پورسینا بسیار برای مردم اهمیت داشت.

نیاز ملزم و مبرم گیلان و سانتر مرکز استان به دستگاه آنژیوگرافی مغز موجب شد تا تأمین این دستگاه جزئی از اولویت های دانشگاه علوم پزشکی گیلان قرار بگیرد و خوشبختانه امروز شاهد ورود نخستین نمونه از این دستگاه تشخیصی به مرکز آموزشی درمانی پورسینای رشت هستیم.

به گفته ارسلان سالاری رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، اعتبار خرید دستگاه آنژیوگرافی مغز، از محل اعتبار یک میلیارد یورویی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی برای مقابله با ویروس کرونا در فروردین ماه سال گذشته برای برداشت از صندوق ذخیره ارزی موافقت فرمودند، اختصاص یافته است.

هم اکنون زیرساخت های لازم برای استقرار و بهره برداری از دستگاه آنژیوگرافی عروق مغز مرکز آموزشی درمانی پورسینا رشت در حال نهایی شدن است و به زودی سیر ارائه خدمات این دستگاه به بیماران نیازمند آغاز می شود.

انتهای پیام/۸۴۰۰۸نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان