جستجوگر خبری شهرستان شفت

بیمه کشاورزی گیلان میزان خسارت های شالیزارهای استان ناشی از ورس در پی بارندگی های اخیر را طبق برآوردهای اولیه حدود ۳۵ درصد در مراحل مختلف شیری، خمیری و رسیدگی اعلام کرد.

طی هفته اخیر بارش های باران در گیلان علیرغم اینکه بخش عمده ای از اراضی شالی کاری استان تنش آبی را تحمل می کرد، وارد غرق آبی شد و در برخی از نقاط استان سیلاب های قابل توجه به راه افتاد که در کنار ایجاد مخاطرات عمرانی، آسیب جدیدی به حوزه کشاورزی نیز زد.

بارش های باران شدید و توأمان با وزش بادهای تند در این مقطع از رشد برنج و دوران باردهی آن موجب ورس در اراضی شالی کاری شد و به گفته خبرنگاران فارس در برخی از مناطق، بارش ها خسارت های سنگینی را به برنج کاران وارد کرد.

هزینه های بالای داشت و کاشت، کاهش اراضی سطح کشت، افزایش قیمت نهاده ها از یک سو و قاعدتاً افزایش هزینه های برداشت شلتوک در اراضی از سوی دیگر موجب شده تا ورس پیش آمده نیز نگرانی های شالی کاران گیلانی را دوچندان کند.

البته با هشدارهای هواشناسی و به تبع آن برنامه ریزی و ساماندهی های ستاد مدیریت بحران استان گیلان، سطح و تعداد بیمه گذاران محصولات کشاورزی در استان افزایش یافته است.

خوشبختانه با توسعه صنعت بیمه، کشاورزان نیز از چتر حمایتی آن ها منتفع شده اند و سالانه بیمه، خسارت هایی که در تعهداتشان باشد را تا حدودی جبران می کند.

عبداللهی فر، کارشناس ارشد بیمه بانک کشاورزی گیلان در گفت وگو با فارس مطرح کرده که بارش باران های سیل آسا خسارت هایی را به محصول برنج در استان وارد کرده است.

به گفته وی طی هفته جاری به تمام شعب بانک استان و نمایندگی های بیمه کشاورزی اعلام شده تا با قطع بارندگی وفق مقررات نسبت به تشکیل اکیپ اولیه بررسی خسارت متشکل از کارشناسان بانک کشاورزی، جهاد کشاورزی، نمایندگی بیمه، ارزیاب خسارت و ناظر مقیم ) اقدام کنند.

البته بیمه گذاران خسارت دیده با توجه به شرایط کرونایی می تواند به سه روش -تماس تلفنی با شماره تلفن ثابت و همراه مدیرعامل نمایندگی بیمه کشاورزی، تماس با کد دستوری # ۶۴۰۰۹۶۶۵۵ با همان شماره همراه اعلامی و مندرج در بیمه نامه و یا با ورود به سایت مشتریان بیمه کشاورزی به آدرس CS.sabka.ir  اعلام خسارت کنند.

به گفته عبداللهی فر، کارشناس ارشد بیمه بانک کشاورزی گیلان با توجه به زمان کشت برنج و بر اساس تقویم زراعی استان، محصول برنج در سه مرحله شیری، خمیری و رسیدگی قرار دارد و به همین دلیل شدت و حدت خسارت متفاوتی به دنبال خواهد داشت ولی ازنظر سطوح خسارت برآوردهای اولیه حاکی از ورس حدود ۳۵ درصد مزارع در مراحل مختلف شیری، خمیری و رسیدگی است.

ناگفته نماند پس از اعلام خسارت بیمه گذاران، ارزیابی سطوح خسارت دیده توسط ارزیابان خسارت آغاز خواهد شد.

انتهای پیام/۳۳۸۹نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان