جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت- گیلان در هفته های گذشته شاهد روند صعودی تعداد مبتلایان و بستری های کرونایی بوده به گونه ای که به گفته مسئولان حوزه بهداشت و درمان فاصله چندانی تا وقوع فاجعه ندارد.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها: حال گیلان خوب نیست. کرونا دلتا در این استان در سایه بی توجهی و بی تدبیری مسئولان و مردم به حدی رسیده که مسئولان حوزه بهداشت و درمان طی روزهای گذشته بارها اعلام کرده اند ظرفیت تخت های بیمارستانی در حال پُر شدن است و به علت بستری تعداد زیادی بیماران کرونایی، سایر بیماران از دریافت خدمات پزشکی دیگر محروم شده اند.

وضعیت به حدی بد و سخت است که کادر درمانی که طی ۱۷ ماه گذشته تا پای جان در کنار بیماران کرونایی بودند امروز دیگر خسته شده و نفس هایشان به شماره افتاده است. از اواخر اسفند ماه گذشته با بی تدبیری ستاد ملی مدیریت کرونا و به دنبال آن ستاد استانی شرایط به گونه ای رقم خورد که هر روز وضعیت گیلان بدتر و به روزهای ابتدایی شیوع ویروس کرونا نزدیک شد.

هیچ تدبیری از سوی مسئولان وجود ندارد

شهروندان گیلانی نیز از این شرایط خسته شده و زمانی که مشاهده می کنند به رغم اعمال محدودیت ها راه ها باز و سیل عظیم مسافر در تعطیلات به این استان سرازیر می شوند رغبتی برای رعایت پروتکل های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و یا تعطیلی مشاغلی که در شرایط قرمز باید بسته باشند نداشته و همین موضوع سبب می شود که شاهد افزایش برگزاری مراسم عروسی در تالارها، شلوغی رستوران ها و سایر اماکن باشیم.

به گفته مسئولان حوزه بهداشتی و درمان گیلان امروز عدم استفاده از ماسک، برگزاری دورهمی به ویژه عروسی و حضور فراوان مسافران در تفرجگاه های این استان دلیل بسیاری از ابتلاهای خانوادگی و افزایش روزانه تعداد بستری ها و فوتی های ابتلاها است. این در حالی است که مسئولان به ویژه مسئولان ستاد مدیریت کرونای استان گیلان به جای چاره اندیشی تنها به ابزار نگرانی، توصیه به صدا و سیما و رسانه برای تولید محتوای بیشتر و مشارکت همکاری شهروندان و خواهش و تمنا از هموطنان ختم شده و گیلانیان حرکت دیگری در این ۱۷ ماه گذشته از مسئولان خود ندیده اند.

استاندار گیلان روز گذشته در جلسه ستاد مدیریت استان با ابزار نگرانی از کاهش رعایت دستور العمل های بهداشتی در استان، گفت: بر اساس گزارشات میزان رعایت دستور االعمل ها در استان گیلان به زیر ۲۹ درصد رسیده است.

ارسلان زارع همچنین از صدا و سیما و رسانه ها خواست که با تولید محتوا در زمینه آگاهی بخشی از خطرات کرونا دلتا، شهروندان را به رعایت پروتکل ها به ویژه استفاده از ماسک ترغیب کنند.

وی ادامه داد: با توجه به این آمارها استان گیلان جزو پنج استان انتهایی در زمینه رعایت پروتکل های بهداشتی است.

کادر درمان و پرستاران خسته اند، رعایت کنید

پرستار بخش کرونایی بیمارستان رازی رشت در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به وضعیت بسیار بد هفته های اخیر بیمارستان های استان گیلان، اظهار کرد: متأسفانه در هفته های اخیر هر روز بر آمارهای بستری بیماران کرونایی در این بیمارستان که بیمارستان مرجع کرونا است افزوده می شود.

مهرناز حسینی با بیان اینکه من و همه کادر درمان و پرستاران در ۱۷ ماه گذشته حتی با آرام گرفتن کرونا نیز استراحت نکرده ایم و در کنار بیماران کرونایی بودیم، افزود: امروز تنها انتظار ما از شهروندان گیلانی رعایت پروتکل ها و استفاده از ماسک است.

وی با اشاره به سرعت انتقال و ابتلاء سویه جدید کرونا، اضافه کرد: کرونا دلتا هم قدرت سرایت بیشتری دارد و هم میزان مرگ و میر و بستری های آن بیشتر از گونه های گذشته کرونا است.

این پرستار گیلانی با بیان اینکه متأسفانه در سویه جدید جوانان و کودکان بیشتر درگیر شده اند، تأکید کرد: تنها با رعایت پروتکل ها و زدن ماسک می توان به میزان زیادی از ابتلاء به این ویروس جلوگیری کرد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه کادر درمان و پرستاران گیلانی خسته هستند و هم استانی ها باید با ما همکاری کنند، افزود: بی توجهی شهروندان و حضور در عروسی ها و تفرجگاه ها و رستوران ها این روند را ادامه دار خواهد کرد.

حسینی تأکید کرد: قطعاً ادامه این روند علاوه بر پر شدن تخت های بیمارستانی، زمینه افزایش مرگ و میرها را فراهم کرده و ما همانند اسفند ۹۸ شاهد فاجعه ای دیگر خواهیم بود.

وضعیت کرونا در گیلان بد و روند صعودی دارد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به وضعیت بد کرونا در استان و روند صعودی ابتلاها و بستری های روزانه، اظهار کرد: روزانه حدود ۳۰۰ بیمار کرونایی نیازمند بستری در استان گیلان شناسایی و در بیمارستان ها بستری می شوند.

ارسلان سالاری با بیان اینکه این تعداد جدای از بیش از هزار بیمار سرپایی کرونایی است که در هر روز خدمات دریافت می کنند، گفت: در حال حاضر مجموع بستری ها در بیمارستان های گیلان هزار و ۲۷۵ بیمار است.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون بیش از ۱۶۰ بیمار بد حال نیز داریم که تعدادی از آنها منتظر خالی شدن تخت های بخش مراقبت های ویژه هستند، افزود: پروتکل ها به ویژه استفاده از ماسک در استان رعایت نمی شود.

سالاری با بیان اینکه بر اساس گزارشات از این نظر گیلان در جمع استان های انتهایی قرار دارد که بسیار نگران کننده است، اضافه کرد: تا زمانی که شهروندان ملزم به رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک، پرهیز از حضور در دورهمی ها و مراسم نشوند این روند در گیلان ادامه خواهد داشت که قطعاً فاجعه بار خواهد بود.

تزریق ۴۷۰ هزار دُز واکسن کرونا در گیلان

وی با اشاره به خستگی کادر درمان و پرستاران بعد از ۱۷ ماه تلاش در خط مقدم مقابله با کرونا، تصریح کرد: افزایش تعداد بیماران کرونایی شرایط را برای کادر درمان و پرستاران سخت کرده و هم استانی ها باید برای کاهش بار فعالیت آنها مشارکت لازم را همانند عید سال ۹۹ انجام دهند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان به سرعت گرفتن روند واکسیناسیون در استان نیز اشاره و اضافه کرد: روزانه حدود ۱۸ هزار دُز واکسن در گیلان تزریق می شود که ظرفیت افزایش تا ۴۰ هزار دُز در صورت تأمین واکسن وجود دارد.

وی با بیان اینکه تا به امروز ۴۷۰ هزار دُز واکسن تزریق شده است، گفت: روند واکسیناسیون شهروندان گیلان بر اساس اولویت ها و شرایط سنی اعلام شده در حال انجام است.

سالاری با تأکید بر اینکه تا زمانی که بیش از ۷۰ درصد جمعیت کشور واکسینه نشوند نمی توانیم بگویم ایمنی لازم ایجاد شده است، افزود: تا آن زمان تنها راهکار پیشگیری از ابتلاء و انتقال بیماری کرونا رعایت پروتکل ها و استفاده از ماسک و عدم حضور در اماکن شلوغ و دورهمی ها است.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان