جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت – ایرنا – معاون فرهنگی و امور رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان اعلام کرد: ۳۰ کتابفروشی استان همزمان با آغاز طرح تابستانه کتاب ۱۴۰۰ به استقبال این طرح رفتند.

حسین ابراهیمیان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به وجود ۲۰ کتاب فروشی از تعداد یاد شده در رشت  اظهار داشت:معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور رونق بخشیدن به بازار کتاب و ترویج کتابخوانی تسهیلاتی را در قالب یارانه خرید کتاب از طریق کتاب فروشی های سراسر کشور به صورت مستقیم به خریداران کتاب پرداخت می کند .
وی خاطرنشان کرد: میزان یارانه خرید برای کتاب ها ۲۰ درصد است و مدت زمان طرح هفت روز است که امروز نهم مردادماه نخستین روز اجرای طرح یاد شده است.
معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان افزود: سقف مجاز خرید برای هر خریدار حداکثر سه میلیون ریال  است ؛کتاب های عمومی، دانشگاهی و کودک و نوجوان مشمول طرح می شوند اما کتابهای آموزشی، کمک آموزشی، افست، فاقد شماره شابک، دارای شابک غلط و کتابهایی که در بانک اطلاعاتی خانه کتاب و ادبیات ایران ثبت نشده اند مشمول طرح نمی شوند.
ابراهیمیان ادامه داد: ارائه تخفیف در این طرح تنها شامل کتابهای چاپی است و سایر کالاهای فرهنگی عرضه شده در کتابفروشی را شامل نمی شود و کتابفروشی های مشارکت کننده در طرح تا زمان به اتمام رسیدن یارانه اختصاصی ملزم به ارائه تخفیف به مشتریان هستند.
ابراهیمیان یادآور شد: طرح های فصلی کتاب از جمله طرح های تشویقی و حمایتی در حوزه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی است که از سال ۹۴ در کشور اجرا می شود و موجب رونق کتابفروشی ها و قرار گرفتن کتاب در سبد خانوار ایرانی شده است.
وی اظهار داشت :کتاب فروشی های جنگل ،طاعتی، وارسته، اندیشه، مهدی، پاتوق کتاب ،ماه نو،بهشت،معلم،خانه کتاب ،ملاحت ،خانه کتاب رشت، خاوری ،روزگار، روشنا ،شهر کتاب رشت، شهر کتاب لاهیجان ،شهر کتاب لنگرود، قصر دانش بندر انزلی از جمله مراکز فعال در طرح یادشده است.
گیلانیان در طرح بهارانه کتاب، ۹ میلیارد و ۴۴۱میلیون و ۸۸۶ هزار و ۷۰۰ ریال کتاب خریدند و رتبه ششم به لحاظ پرفروش ترین استان کشور بر اساس تعداد کتاب و رتبه هشتم پرفروش ترین استان ها بر اساس مبلغ فروش در کشور را از آن خود کرد.
هم اکنون ۱۸۷ انتشارات دارای مجوز در گیلان وجود دارد که از این تعداد ۶۰ ناشر در سال گذشته فعال بودند.
۱۷۰ کتاب فروشی در گیلان فعال است؛ و سال گذشته بطور میانگین ۳۰ کتاب فروشی در طرح های فصلانه کتاب شرکت کردند.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان