جستجوگر خبری شهرستان شفت

تهران- ایرنا- سرپرست هیات باستان شناسی گفت: پژوهش های صورت گرفته در گورستان باستانی لیارسنگ بُن گیلان نشان داد احتمالاً نوع و وسعت قبور این گورستان رابطه مستقیمی با رتبه و جایگاه اجتماعی افراد دفن ...

به گزارش گروه فرهنگی ایرانا از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، ولی جهان با اعلام این خبر گفت: مجموعه باستانی لیارسنگ بُن از توابع دهستان سُمام بخش رانکوه شهرستان املش استان گیلان محوطه ای گسترده (حدود ۲۷هکتار) و در منطقه ای صعب العبور و دور از دسترس قرار گرفته است.  

او با اشاره به اینکه کاوش نجات بخشی این مجموعه با وجود فعالیت های باستان شناسی در سال های ۱۳۹۳تا ۱۳۹۸ ناتمام ماند تصریح کرد: نتیجه پژوهش های صورت گرفته بر روی گورآوندهای آن نشان دهنده ارتباطات منطقه ای و فرامنطقه ای باشندگان دامپرور و در عین حال جنگجوی این محوطه با سرزمین های دور و نزدیک از جمله اقوام ساکن در کرانه های شمالی دریای کاسپی همچون استپ های جنوب روسیه و یا ارمنستان امروزی خصوصاً همزمان با دوره اشکانی است.

این باستان شناس در ادامه از انجام ششمین فصل از پژوهش های میدانی مجموعه باستانی لیارسنگ بن املش، خبر داد و گفت: این مجموعه باستانی، شامل یک محوطه گورستانی و شواهد پراکنده ای از استقرارهای دوران تاریخی تا قرون میانی دوران اسلامی است.

سرپرست هیأت باستان شناسی افزود: در فصل جاری با کاوش در ۴ کارگاه در بخش گورستانی این مجموعه با وسعتی در حدود دو هکتار، ۱۹ گور (۲۱ تدفین) از انواع چاله ای، دخمه ای و خمره ای شناسایی شد و داده های ارزشمندی شامل انواع ظروف سفالی و اشیا با کاربری روزمره و جنگ افزارهایی ساخته شده از آهن، طی کاوش از این گورها به دست آمد.

جهانی خاطرنشان کرد: قبور نوع چاله ای که فاقد ساختار ویژه و شامل چاله ای معمولاً بیضی شکل هستند، تعداد زیادی از گورهای مکشوفه در این گورستان را شامل می شود.

 او اظهار کرد: گورهای نوع دخمه ای که نمونه های قابل مقایسه با آن ها تاکنون در ایران به غیر از چند محوطه دیگر در منطقه مورد پژوهش، در چند محوطه گورستانی واقع در استان مازندران و چندین محوطه در شمال، شمال غرب و شمال شرق دریای کاسپی یافت شده شامل یک چاله عمودی با ساختار ویژه است که به اتاقکی دخمه مانند منتهی می شود.

به گفته این باستان شناس، تاکنون چند نمونه از تدفین های نوع خمره ای نیز در این گورستان موردشناسایی قرار گرفته که قابل مقایسه با شیوه های تدفینی متداول دوره اشکانی در فلات ایران است.

او افزود: اینگونه از قبور مکشوفه در این محوطه را می توان با تعدادی از گورها که در کاوش های هیأت ژاپنی در ارتفاعات شرقی گیلان (دیلمان) طی دهه ۶۰ میلادی مورد شناسایی قرار گرفت و نیز با گورخمره های شناسایی شده در برخی از محوطه های دشت مغان  مقایسه کرد.

سرپرست هیأت باستان شناسی گفت: پژوهش های صورت گرفته تاکنون، نشان می دهد که احتمالاً نوع قبور مورد استفاده در این گورستان رابطه مستقیمی با رتبه اجتماعی افراد دفن شده در آن داشته و به نظر می رسد که وسعت هر یک از این قبور نیز بسته به جایگاه اجتماعی فرد مدفون در آن، متغیر است.

جهانی در پایان خاطرنشان کرد: پژوهش های گونه شناختی صورت گرفته، به طور کلی نشانگر تعلق گورآوندهای مکشوفه به بازه زمانی اواسط دوره اشکانی تا اواخر عصر ساسانی است که این تاریخگذاری، پیش تر و در نتیجه انجام آزمایش های سالیابی به روش رادیو کربن (C۱۴) به تأیید رسیده بود.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان