جستجوگر خبری شهرستان شفت

گروه استان ها- با وجود بحران تنش آبی در استان قزوین وزارت نیرو هم به پیگیری های نمایندگان استان قزوین در مجلس جواب سربالا می دهد و همچنان اراده ای برای رفع بحران آب در وزیر نیرو احساس نمی شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، مشکل کم آبی و تنش آبی به یکی از موضوعات و معضلات روز کشور و استان قزوین تبدیل شده است. بحرانی که نه تنها مردم مناطق کم آب بلکه مردم بخش های پرآب کشور هم با آن دست و پنجه نرم می کنند. بحران کم آبی مسئله ای نیست که وزارت نیرو به صورت سطحی به آن نگاه کند، بلکه باید چشم اندازهای طولانی مدت و زیربنایی به این حوزه داشته باشد.

لطف اله سیاهکی، نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس در گفت وگو با خبرنگار تسنیم با یادآوری اینکه مشکلات حوزه آب و فاضلاب استان قزوین را در قالب چندین نامه به وزیر نیرو هشدار داده است، اظهار داشت: به دلیل پراکندگی روستاها و مشکلات کمبود آب، شرکت آب و فاضلاب ناچار به اصلاح شبکه، حفر چاه، خط انتقال و مخزن بوده که به علت کمبود اعتبار توانایی اجرای کامل این پروژه ها را ندارد.

وی با تأکید بر اینکه در وزارت نیرو گوش شنوایی برای شنیدن این نوع درخواست ها وجود ندارد، اضافه کرد: وزارت نیرو در نامه ای به ما از بودجه های اختصاص یافته در سال های گذشته به این پروژه ها صحبت کرده بود که بنده در پاسخ به آنها نوشتم «پروژه 2 هزار میلیارد تومانی چگونه ممکن است با 11 یا 25 میلیارد تومان انجام شود؟!». 

316 روستای الموت و طارم سلفی کمبود آب دارند

در وضعیت تنش آبی متأسقانه بخش های الموت شرقی و غربی و طارم سفلی در استان قزوین با بیش از 316 روستا از مناطق محروم کشور بوده و مردم تلاشگر این خطه مشغول کشاورزی، باغداری و دامپروری هستند و مهمترین مشکل آنان کمبود آب است؛ در حالی که رودخانه پر آب الموت به نام رودخانه شاهرود از میان این منطقه عبور می کند و ساکنین بومی آن از برداشت آب محروم هستند.

نماینده مردم قزوین در مجلس با ذکر اینکه امروز هزاران هکتار اراضی این منطقه نیمه خشک فاقد آب بوده است، گفت: با توجه به اینکه سالانه صدها میلیون متر مکعب آب در این حوزه تولید و وارد استان پر آب گیلان می شود، اما مردم این مناطق کم ترین سهم آب را برای توسعه باغات در حاشیه رودخانه، رونق تولید و اشتغال دارند.

سیاهکلی افزود: قزوین با وجود داشتن رودخانه های پرآب، آب شرب خود را از منابع زیرزمینی تأمین می کند که این هم در نوع خود جالب توجه است و کمتر استانی در این شرایط قرار دارد که البته نمایندگان استان قزوین در این بخش ها ورود کرده و بارها طی نامه ها و مذاکرات شفاهی در صدد اختصاص بیشتر آب شاهرود به استان بوده اند که فعلاً مدیران ارشد وزارت نیرو در این حوزه ها هم خود را به خواب زده اند.

وی افزودن روستاها به طرح تکمیل مجتمع های اولویت دار را از جمله پیگیری های دیگر نمایندگان استان قزوین در مجلس از وزارت نیرو برشمرد و ادامه داد: متأسفانه وزیر نیرو در این باره گفته که شرکت  آبفای استان قزوین گزارش دهد و سپس مورد موافقت سازمان برنامه و بودجه قرار گیرد. به همین خاطر به وزیر نیرو نوشتم که «اینکه فرمودید، از وظایف کیست!؟ به چه کسی حواله می کنید!؟ مدیریت را یاد بگیرید.»

امام جمعه قزوین: مسئولان برای رفع سریع بحران آب در خوزستان تلاش کنندبحران آب در 6شهر استان قزوین/ مسئولان توپ مدیریت مصرف را به زمین مردم انداختند"شبح گرمای هوا" بالای سر منابع طبیعی و کشاورزی قزوین قرار دارد

انتقال آب طالقان به قزوین فقط با ورود بخش خصوصی ممکن است

با این همه مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین در گفت وگو با خبرنگار تسنیم تکمیل طرح انتقال آب طالقان به شهرستان آبیک را اولویت دارترین پروژه آبی استان در دولت سیزدهم دانست و گفت: بعد از این طرح هم باید عملیات بهره برداری از سدهای نهب و بالاخانلو تکمیل شود و آبگیری کامل این 2 طرح در همه فازها انجام شود.

یدالله ملکی اضافه کرد: البته انتقال 60 میلیون متر مکعب آب از سد طالقان به 19 شهر و 170 روستای استان قزوین بزرگ ترین طرح آبی استان در طول 2 دهه اخیر محسوب می شود که اجرای آن فقط با مشارکت بخش خصوصی امکان پذیر خواهد شد و به همین خاطر در تلاش هستیم که به زودی فراخوان اجرای این طرح را منتشر کرده و قرارداد انتقال را با یک شرکت بخش خصوصی امضا کنیم.

وی در پاسخ به این سؤال خبرنگار تسنیم که سرمایه گذار بخش خصوصی از چه مزایایی بعد از اجرای این پروژه بهره مند خواهد شد، ادامه داد: با توجه به حجم سرمایه گذاری 2 تا 3 هزار میلیارد تومانی برای انتقال کامل آب طالقان به استان قزوین بعضی از آیتم های تشویقی برای سرمایه گذار در نظر گرفته ایم تا سرمایه گذار به ازای دریافت این بسته تشویقی به اجرای این طرح بزرگ ترغیب شود.

به گزارش تسنیم، با این همه به نظر می رسد مدیریت وزارت نیرو در حوزه بحران آب در سال آبی جاری عملاً راه به جایی نبرده و سوء مدیریت متبلور در دولت دوازدهم در آخرین روزهای این دولت گریبانگیر مردم استان قزوین هم شده است.

انتهای پیام/شنویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان