جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت- دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با اشاره به اینکه «غدیر» دقیق ترین فهم از دین را به جامعه بشری ارائه می دهد، گفت: عزت در جامعه ای است که امام و ولی خدا در جامعه حضور داشته و حاکمیت کند.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله «رضا رمضانی» شامگاه پنجشنبه در مراسم جشن عید سعید غدیر خم که در مسجد حاج سمیع رشت برگزار شد، اظهار کرد: متأسفانه ویروس کرونا، آسیب های فراوانی را به جامعه به ویژه به مراسم های مذهبی و نمازهای جمعه و جماعات وارد کرده است.

وی ضمن تبریک عید سعید غدیر خم به آیه شریفه «الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی» اشاره کرد و گفت: این آیه به اکمال و اتمام دین اشاره دارد یعنی اگر غدیر محقق نمی شد، دین ناقص می ماند.

امامت دین را کامل می کند

آیت الله رمضانی با اشاره به اینکه امامت و ولایت، دین را کامل می کند، تصریح کرد: اگر امامت و ولایت نباشد، دین بی روح و بدون نگهبان خواهد بود.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه امام به عنوان نگهبان دین است، افزود: دین در ۲۳ سال رسالت پیامبر اکرم (ص) کامل شد و اگر امامت نباشد، تمام تلاش های پیامبر (ص) از بین می رود.

وی با اشاره به اینکه دین تا زمانی که بشر وجود داشته باشد، جاوید بوده و پیامبر نیز پیامبر همه بشریت است، گفت: کفار می گفتند که بعد از رحلت پیامبر (ص)، تمام اتفاقاتی که در این ۲۳ سال افتاد، از بین می رود ولی پیامبر با حادثه غدیر دشمنان را ناامید و مأیوس کرد.

آیت الله رمضانی تصریح کرد: حکمت پیامبر اکرم (ص) به عنوان رهبر جامعه اسلامی اقتضا کرد تا تکلیف حفاظت از دین را مشخص کند و واقعه غدیر این تکلیف را مشخص نمود.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع)، پیامبر اکرم (ص) را نسبت به دین از همه کس دلسوزتر دانست و افزود: بهترین کسی که دارای علم خاص و مقام عصمت است و دین باید توسط آن هدایت شود از سوی خداوند نصب و به وسیله پیامبر (ص) به مردم ابلاغ شد.

وی با بیان اینکه قول معروف در روایات، حضور ۱۸ هزار نفر در هنگام خواندن خطبه غدیر توسط پیامبر (ص) است، تصریح کرد: این سخنرانی پیامبر (ص) معمولی نیست و در مدت سه روز تک تک افراد حتی زنان می آیند و بیعت می کنند.

آیت الله رمضانی خاطرنشان کرد: در واقعه غدیر، دین می خواهد نگهبان خود را بشناسد و همان طوری که پیامبر اکرم (ص) مرجعیت دارد، امام هادی نیز باید مرجعیت علمی، معنوی و سیاسی و جمع آن مرجعیت دینی داشته باشد.

غدیر تنها مختص شیعیان نیست

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با اشاره به اینکه در واقعه غدیر به مردم اعلام شد که چه کسی مرجعیت دینی جهان اسلام، بعد از پیامبر (ص) را عهده دار می شود، اظهار کرد: غدیر اختصاص به شیعیان ندارد بلکه مربوط به همه مسلمانان است،

وی با بیان اینکه مسئله غدیر، امروزه می تواند برای رشد جامعه اسلامی تأثیرگذار و نقش آفرین باشد، گفت: پیامبر اکرم (ص) بزرگترین عید امت خود را عید غدیر می داند و این حادثه باید تحلیل و بررسی شود.

آیت الله رمضانی خاطرنشان کرد: امیرالمومنین (ع) در روز غدیر به عنوان کامل ترین، زاهد ترین و شجاع ترین فرد معرفی شد تا دشمنان مأیوس شوند که دیگر نمی توانند کاری کنند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با اشاره به اینکه امروزه اگر آموزه غدیر را مورد توجه قرار دهیم، نقش آن در حفاظت از دین را درک می کنیم، تصریح کرد: غدیر، دقیق ترین فهم از دین را به جامعه بشری ارائه می دهد.

وی با بیان اینکه جریان غدیر، دانشگاه امام صادق (ع) و امام باقر (ع) را به دنبال داشت، افزود: اگر غدیر نبود، اثری از حقیقت و روح دین و قرآن نبود چون به راحتی آن را تحریف می کنند.

آیت الله رمضانی، عدم وجود فهم درست از دین را سبب انحراف جامعه دانست و گفت: هر زمان دین اسیر اشرار و حاکمان جور شود، جامعه اسلامی ذلیل و خوار می شود؛ عزت در جامعه ای است که امام و ولی خدا در جامعه حضور داشته و حاکمیت پیدا کنند.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه امام اجازه نمی دهد که جامعه به انحراف کشیده شود، تصریح کرد: در طول تاریخ باید این امامت باشد؛ امروزه هم این رهبری و امامت به عنوان امام هادی، به دست حضرت ولی عصر (عج) است.

وی تصریح کرد: هر جا که امامت نقشش به درستی و با حضور و بیعت مردم ایفا شود، جامعه عزیز و از همه انحرافات نجات پیدا کرده و خلاص می شود.

آیت الله رمضانی ادامه داد: هر جا نایب امام حضور پیدا کرده و به نقش اجتماعی و سیاسی خود عمل کرده، دین در عرصه اجتماعی نقش ابقاء کرده و حاضر می شود.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با اشاره به اینکه یکی از درس های مهم غدیر، عدم جدایی جریان دین از سیاست است، تاکید کرد: وقتی پیامبر (ص) مردم را دعوت می کند تا با علی (ع) بیعت کنند، به دنبال این است تا عرصه اجتماعی و سیاسی دین در جامعه ظهور پیدا کند.

در غدیر امام جامعه معرفی شد

وی غدیر را مهمترین اجتماع مسلمانان دانست که در آن امام جامعه معرفی می شود و افزود: این حادثه وضعیت مسلمانان در آینده تاریخ بشری را مشخص کرد.

آیت الله رمضانی در ادامه با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران، جلوه، تلالو و نمودی از جریان امامت است، تاکید کرد: همه باید قدر این انقلاب را بدانیم و گسترش و تبلیغ دین در عرصه اجتماعی باید با عدل و عدالت، ظهور پیدا کند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با اشاره به اینکه عدل بدون دین هم معنا ندارد و تلائم و تلازم میان دین و عدالت بسیار روشن است، خاطرنشان کرد: امروزه باید به دنبال آن باشیم که مردم در نظام اسلامی، طعم عدل را بچشند و این وعده الهی است.

وی با بیان اینکه اگر امام، حکومت حقه اش تحقق پیدا کند، مردم به امنیت و عدالت می رسند، تصریح کرد: نظام باید کارآمدی خود را نشان دهد تا به مردم فشار نیاید و احساس ناامیدی نکنند.

آیت الله رمضانی به شرایط ویژه پس از چهل و اندی سال از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: سختی هایی که به مردم وارد شده را نباید توجیه کرد و جایی که کوتاهی، بی تدبیری و ناکارآمدی صورت گرفته را باید بپذیریم.

ضرورت تدبیر اساسی در رابطه با مشکل آب خوزستان

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه در برخی از استان های کشور به شکل های مختلفی این ضعف ها وجود دارد، تصریح کرد: امروزه در مورد مشکل آب در خوزستان که با وجود همه تذکرات متخصصان به وجود آمده، باید تدبیر اساسی شود.

وی به بحث جنگ آب که توسط عده ای در جهان مطرح شده اشاره کرد و گفت: وقتی مسئله ای پیش بینی شود، می تواند پیش گیری نیز شود؛ جامعه اسلامی اگر می خواهد در همه ابعاد رشد پیدا کند، باید از علم و دانش به درستی استفاده نماید.

آیت الله رمضانی خاطرنشان کرد: در حوزه آب و برق، مشکلاتی در برخی جاها ظهور پیدا کرده و در دیگر مناطق نیز شاید بی خبر باشیم، در هر حال باید حمایت ها به شکل های مختلف انجام شود و فکری اساسی برای آن صورت گیرد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) اضافه کرد: امیدواریم در دولت جدید با شرایط جدید که به وجود آمده، ضمن اهتمام و کمک همه دستگاه ها، شاهد فشار بیش از این بر مردم نباشیم.

وی یکی از آموزه و پیام های غدیر را قرارگیری بهترین ها در مسئولیت ها دانست و گفت: کسی که می خواهد در استان و در جایگاه شورا، مجلس، استاندار و … خدمت کند، باید تخصص لازم را داشته باشد.

آیت الله رمضانی با انتقاد از برخی افراد که بدون داشتن تخصص کافی برای حضور در جایگاه و پست ها ثبت نام می کنند، اظهار کرد: برخی بدون اینکه فهمی در ارتباط با مسائل شهری داشته باشند، می خواهند در مسئولیت های مرتبط با آن وارد شوند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) به حدیثی از امیرالمومنین (ع) در رابطه با پذیرش مسئولیت اشاره و تاکید کرد: اگر کسی بداند که در مسئولیت فعلی اش، کسی بهتر از او است، اگر به او ندهد، خیانت کرده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه آموزه دوم غدیر این است که مردم باید در سرنوشت خود حضور داشته باشند، تصریح کرد: این نگاه حضور مردمی در سرنوشت خود، نگاه کلامی ما و نظریه فقهی مقام معظم رهبری و امام خمینی (ره) و بسیاری از علما است.

جامعه تا غدیری نشود زمینه ظهور فراهم نخواهد شد

آیت الله رمضانی با بیان اینکه امیدوارم بارقه امید ایجاد شده، بتواند زمینه برای تحقق عدالت در جامعه را فراهم کند، تصریح کرد: پیام غدیر برای جامع امروز این است که شهرهای دور دست ما بتوانند از عدالت به معنای واقعی بهره مند شوند.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه غدیر خود را در عدالت و تحقق آرمان هایی که در دین مشخص شده، نشان می دهد، خاطرنشان کرد: باید از آموزه های غدیر در زندگی خودمان بهره مند شده و استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه برگزاری یک جلسه جشن و اطعام، وظیفه ما در رابطه با غدیر نیست، افزود: وظیفه داریم تا آموزه های غدیر را در خانه و جامعه و قوای سه گانه نشان دهیم و معرفی کنیم.

آیت الله رمضانی با بیان اینکه جامعه زمانی غدیری می شود که این آموزه در تمام ابعاد خود را نشان دهد، تصریح کرد: تا ما غدیری نشویم، زمینه ظهور حضرت مهدی (عج) فراهم نمی شود.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) اذعان کرد: اگر غدیری شویم، عاشورایی می شویم و اگر عاشورایی و فکر علوی و حسینی پیدا کنیم، این می تواند زمینه دولت جهانی حضرت ولی عصر (عج) را فراهم کند.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان