جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت - ایرنا - بر اساس تازه ترین ارزیابی نرم افزار ماسک مربوط به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که شامگاه "پنجشنبه" منتشر شد، شمار شهرستان های قرمز گیلان به عدد ۱۶ رسیده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، براساس این گزارش سه شهرستان لنگرود، ماسال و فومن از رنگ بندی نارنجی کرونایی خارج و وارد رنگ بندی قرمز "خیلی پرخطر" شدند به این ترتیب تعداد شهرستان های قرمز گیلان از عدد ۱۳ به ۱۶ رسیده است.

پیش از این شهرستان های رشت ، خمام، سیاهکل، لاهیجان، آستانه اشرفیه، صومعه سرا، شفت، رضوانشهر، تالش ، رودسر، رودبار، بندانزلی و آستارا به لحاظ رنگ بندی کرونایی، قرمز اعلام شده بودند بنابراین هم اکنون ۱۶ شهرستان از ۱۷ شهرستان استان گیلان در وضعیت رنگ بندی قرمز قرار دارند.

بر اساس تازه ترین ارزیابی نرم افزار ماسک شهرستان املش نیز از وضعیت زرد "خطر متوسط" خارج و وارد رنگ بندی نارنجی "پرخطر" کرونایی شد.

با آغاز موج پنجم کرونا در کشور، آمار مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ در گیلان نیز از نزدیک یک ماه گذشته تاکنون رو به افزایش است و هر روز آمار مبتلایان بستری و سرپایی این بیماری افزایش می یابد.

طبق آخرین گزارش رسمی هم اکنون بیش از هزار و ۳۰۰ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ در بیمارستان های گیلان بستری هستند این در حالی است که در دهم ماه گذشته ۲۴۵ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های این استان بستری بودند و در این مدت آمار بستری ها بیش از پنج برابر شده و هر روز تعداد بیشتری به این بیماری مبتلا می شوند.

کارشناسان بهداشتی گیلان با گلایه از بی توجهی مردم در رعایت پروتکل های بهداشتی اظهار می کنند که عادی انگاری شرایط و عمل نکردن به هشدارهای بهداشتی به وضوح در این استان مشاهده می شود، آنان عادی انگاری مردم در پرهیز از دورهمی، برگزاری مراسم های عروسی و عزا و مسافرت های درون و برون شهری را از دلایل افزایش آمار مبتلایان بستری به کرونا در بیمارستان های استان عنوان می کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان بیان کرد: هم اکنون افزون بر یک هزار و ۳۰۰ بیمار در تخت های بیمارستانی این استان بستری هستند و در شبانه روز گذشته ۳۰۰ بیمار جدید بستری شدند و ۲۳۰ بیمار وضعیت وخیم دارند.

دکتر آبتین حیدرزاده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: همچنان از مردم تقاضا می شود که زدن ماسک را رعایت کنند، متاسفانه استفاده از ماسک در گیلان جز کمترین آمار کشور هم اکنون "نزدیک ۳۵ درصد " است و این مهم موجب می شود که تعداد بیماران افزایش یابد.

وی از مردم خواست تا از دورهمی ها و تجمعات بپرهیزند و از رفت و آمد با مسافران خودداری کنند تا آمار مبتلایان به همکاری کاهش یابد.

برای قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا همه باید پروتکل های بهداشتی مقابله با ویروس کرونا شامل رعایت فاصله فیزیکی، دوری از تجمعات و استفاده از ماسک را جدی بگیرند، با توجه به افزایش شمار بیماران کرونایی از سه هفته گذشته ضرویست تا جز در مواقع ضروری از منزل خارج نشویم و پروتکل ها را جدی بگیریم.

اکنون تنها راه محفوظ ماندن از بیماری کووید ۱۹ تا انجام واکسیناسیون عمومی گوش فرادادن به تاکیدات متخصصان بهداشتی در رعایت توصیه های بهداشتی پیشگیری از انتشار ویروس کرونا شامل استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی، پرهیز از مسافرت و دورهمی ها است.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان