جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت- معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان گفت: ۶۰ هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان گیلان به دلیل بارش باران دچار ورس و خوابیدگی شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، سید علی موسوی ظهر پنج شنبه در گفتگویی با اشاره به بارش شدید باران و وزش باد از روز گذشته در استان گیلان، اظهار کرد: بر اساس گزارشات دریافت شده ۲۵ درصد از شالیزارهای گیلان معادل حدود ۶۰ هزار هکتار براثر بارش باران دچار ورس یا خوابیدگی شده است.

موسوی با بیان اینکه البته خوابیدگی شالیزارها به محصول برنج خسارت وارد نکرده است، افزود: باید به این نکته اشاره شود که خوابیدگی برداشت مکانیزه محصول را غیر ممکن می کند.

وی ادامه داد: با توجه به خوابیدگی و ورس شالیزارها برداشت ها باید به صورت دستی انجام شود که این موضوع هزینه ها را افزایش خواهد داد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه وجود آب در شالیزارها درصد خوابیدگی شالی را افزایش می دهد، گفت: شالیکاران هنگام بارندگی، برای جلوگیری از خوابیدگی بیشتر شالیزارها، مرزهای شالیزارشان را برای خروج آب باز کنند.

وی اضافه کرد: باتوجه به بارندگی ها و بالا بودن رطوبت شلتوک، شالیکاران برای جلوگیری از افزایش ضایعات در فرآیند تبدیل شلتوک به برنج سفید، هماهنگی لازم برای رزرو بخش خشک کن شالیکوبی ها را انجام دهند.

موسوی گفت: در حال حاضر ۲۰ درصد از شالیزارهای گیلان آماده برداشت است و بیش از ۹۵ درصد از شالیزارها هم به مرحله خوشه دهی رسیده است.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان