جستجوگر خبری شهرستان شفت

کشت یک هکتار زنجبیل به صورت پایلوت با سایبان های نوین در استان گیلان برای نخستین بار با هدف بی نیازی از واردات و تولید دانش فنی کشت و کار این گیاه درحال انجام است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مدیر طرح های ویژه معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با اعلام اینکه کشت یک هکتار زنجبیل به صورت پایلوت با سایبان های نوین در استان گیلان برای نخستین بار با هدف بی نیازی از واردات و تولید دانش فنی کشت و کار این گیاه در حال انجام است، گفت: این طرح توسط گروه کسب و کار نظری در روستای خمسر، شهر صومعه سرا در استان گیلان و با کشت غده های زنجبیل در حال اجرا است.

شاهین رستم پور، توانمندسازی تولیدات کشاورزی کشور را از اهداف دیگر این طرح عنوان کرد.

وی افزود: در این طرح که با حمایت معاونت امور باغبانی در حال اجرا است، برای نخستین بار از سایبان مدرن با ارتفاع ۴ متر و میزان سایه اندازی ۲۰ درصد در فضای باز و کشت فوق متراکم استفاده می شود.

رستم پور گفت: بکارگیری بستر کشت تولید داخل کشور (پینوپیت) در کاهش هزینه ها موجب توجیه پذیری اقتصادی این طرح و بهره گیری از نیروی کار بومی نیز منجر به اشتغالزایی و رونق کسب و کار در منطقه شده است.

وی در عین حال اذعان داشت: بخش تحقیقات گروه کسب و کار نظری قصد دارد در فاز بعدی، سطح کشت زنجبیل در استان گیلان را با استفاده از سایبان های استاندارد به هفت هکتار گسترش دهد.

مدیر طرح های ویژه معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: بررسی های اولیه بخش تحقیقات گروه کسب و کار نظری نشان می دهد استان های گیلان، مازندران و بخش هایی از استان گلستان به لحاظ رطوبت مطلوب و شرایط آب و هوایی مناسب کشت زنجبیل هستند.

گفتنی است، سالانه بیش از ۳ هزار تن زنجبیل از کشورهای مختلف به ویژه چین و هند وارد ایران می شود. بر اساس آمار سازمان فائو، هند با تولید بیش از یک میلیون تن، نیجریه با تولید ۵۲۳ هزار تن و چین با تولید ۴۶۳ هزار تن در جایگاه یکم تا سوم تولید زنجبیل در جهان قرار دارند. گیاه زنجبیل در کشورهایی نظیر اندونزی، نپال، تایلند، کامرون، بنگلادش و ژاپن نیز تولید می شود.

زنجبیل یکی از قدیمی ترین گیاهان دارویی در جهان است و به عنوان چاشنی مغذی در بسیاری از غذاهای ایرانی، هندی و چینی مصرف می شود.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان