جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت – ایرنا – برنامه ریزی و آموزش زیست محیطی سبب تقدیر کشوری از فعالیت موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی محیط زیست گیلان شده است.

پس از انتشار نامه قدردانی میرسیداحمد محیط طباطبایی رئیس کمیته ملی موزه های ایران از فعالیت موزه یاد شده مسئول موزه مذکور گفت: بیشترین مخاطبان موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی گیلان نسل جدید و جوانان هستند و فعالیت این موزه بر موضوع آموزش و حفاظت متمرکز شده است.

حمیرا صفری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این موزه در بنایی ۴۰۰ متری، دارای ۶۰۰ نمونه گیاهی، جانوری و  فسیلی از استان است و در انواع مختلف مناطق تحت حفاظت این اداره کل در آن بازسازی شده است.

وی موزه های باز را از مقبول ترین نوع موزه در جهان توصیق کرد و ادامه داد: گیلان در این زمینه توانسته در راستای آموزش های زیست محیطی گام بردارد و تلاش می شود همان مناطق رویشگاه میراث طبیعی چون رویشگاه سوسن چلچراغ به عنوان موزه درجا برای آموزش و معرفی مورد بهره برداری قرار گیرد.

در روزهای اخیر رئیس کمیته ملی موزه های ایران (ایکوم) در نامه ای خطاب به ساسان کفایی مدیرکل محیط زیست گیلان، از زحمات، تلاش ها و همیاری های ارزنده موزه محیط زیست گیلان در ارائه خدمات مرتبط با موزه در فضای مجازی و در راستای تحقق شعار ایکوم تشکر و قدردانی کرد.

محیط طباطبایی در این نامه، ضمن قدردانی از حضور فعال اداره کل حفاطت محیط زیست گیلان در سیزدهمین دوره برگزاری آئین موزه برتر گفت: ایکوم ایران ضمن آرزوی موفقیت و توفیق روز افزون برای همیاران گرانمایه آن موزه در زمینه های مختلف فرهنگی، امیدوار است در سال جاری نیز شاهد حضور فعال و موثر موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی محیط زیست گیلان در جمع خانواده موزه های کشور باشد.

کمیته ملی موزه ها (ایکوم ایران)همزمان با هفته میراث فرهنگی و روز جهانی موزه ها؛ موزه های برتر سال  ۱۴۰۰ را معرفی کرد. این دوره از آیین انتخاب موزه های برتر کشور با توجه به پاندمی کرونا، به صورت دوسالانه برگزار شد و عملکرد موزه ها در ۱۴ شاخص و  چهار گروه   موزه های خصوصی، موزه های دولتی کوچک، متوسط و بزرگ، بر اساس اقدامات انجام شده در سال های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ مورد ارزیابی قرار گرفت .

۱۹موزه در گیلان وجود دارد که ۱۵ موزه از این تعداد فعال است؛گنجینه رشت، موزه های میراث روستایی گیلان، موزه فومن و نیز تاریخ چای ایران (لاهیجان) از جمله موزه های تحت پوشش اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان است.

علاوه بر اینها موزه نظامی نیروی دریایی بندرانزلی، نگارسرای امامزاده عون ماسوله، موزه اسناد تاریخی رودبار، فرهنگ و تمدن حکیم نظامی آستارا، قلعه رودخان، موزه فرهاد شرفی ماسوله، موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی، عشایری سوباتان، تحقیقات علوم شیلاتی و فنون دریایی دکتر کیوان، خانه درزی ماسوله علوم کشاورزی و منابع طبیعی و موزه تحقیقات بین المللی تاسماهیان از دیگر موزه های گیلان است.
 نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان