جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت- مسافرت های تعطیلات شش روزه به گیلان زمینه رکورد زنی کرونا در این استان را با افزایش تعداد مبتلایان، بستری و حتی فوتی فراهم و گیلان را به شرایط بحرانی نزدیک تر کرد.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها: شش روز تعطیلی پایتخت نشینان و هجوم آنها با وجود همه توصیه ها، تأکیدات و محدودیت ها به استان های شمالی امروز این استان ها را در شرایط وخیم کرونایی قرار داده است.

استان گیلان که یکی از مقاصد مسافرت های تعطیلات شش روزه تهرانی ها و البرزی ها بود امروز حال و روز خوشی ندارد و هر روز خبرهای بدی از افزایش تعداد بیماران و فوتی ها به گوش می رسد به گونه ای که مسئولان حوزه بهداشت و درمان خبر از بازگشت به وضعیت روزهای نخستین شیوع کرونا در گیلان را می دهند و تعداد بیماران بستری در بیمارستان های این استان را بیش از ۱۰۰۰ نفر عنوان می کنند.

حال که تعطیلات تمام و خیابان ها و مراکز تفریحی گیلان تا حدودی خلوت شده، گیلانی ها مانده اند و موج سهمگین کرونای دلتا که دیگر سن و سال نمی شناسد و به گفته متخصصان کودکان را نیز درگیر کرده و حتی افرادی که واکسن نیز دریافت کرده اند از خطر ابتلاء به این ویروس در امان نیستند.

متأسفانه بی تدبیری مسئولان در ۱۷ ماه گذشته سبب شده که آسیب های ناشی از کرونا هر روز بیشتر شده و کادر درمان و پرستاران که در خط مقدم مقابله با این ویروس هزار چهره هستند را خسته و تخت های بیمارستانی در استان گیلان را هر روز به مرز پُر شدن نزدیک تر می کند. در استان گیلان ۱۲۰۰ تخت بیمارستانی وجود دارد که به گفته مسئولان هم اکنون ۱۰۰۷ تخت توسط بیماران کرونایی اشتغال شده است.

جریمه ۶ هزار خودرو از ابتدای اعمال محدودیت ها

سرهنگ امیر طالبی رئیس پلیس راهور گیلان در گفتگویی با اشاره به پایان تعطیلات استان های تهران و البرز و بازگشت مسافران، اظهار کرد: با آغاز محدودیت ها از تاریخ ۲۸ تیر ماه تاکنون شش هزار و ۸۰۷ خودرو اعمال قانون شدند.

وی با بیان اینکه نقض محدودیت های کرونایی عامل اصلی اعمال قانون این تعداد خودرو بوده است، گفت: این خودروهای محدودیت های تعیین شده برای شهرهای قرمز و نارنجی را رعایت نکرده اند.

رئیس پلیس راهور گیلان با اشاره به اینکه به جریمه ۵۰۰ هزار تومانی برای شهرهای نارنجی، افزود: این جریمه برای شهرهای قرمز یک میلیون تومان تعیین شده است.

وی با تأکید بر اینکه علاوه بر اعمال قانون ماکلان خودرو الزام به برگشت به شهرهای مبدأ بودند، ادامه داد: توصیه ما به هموطنان عدم مسافرت به استان گیلان با توجه به وضعیت قرمز کرونایی است.

وضعیت امروز گیلان نتیجه بی تدبیری مسئولان

ابوالفضل رحیمی شهروند رشتی که از وضعیت موجود بسیار عصبانی است و به خبرنگار مهر گفت: وضعیت امروز گیلان از بی تدبیری مسئولان است.

وی با بیان اینکه تنها اعمال محدودیت از سوی مسئولان چه کشوری و چه استانی کافی نیست و باید در عمل، سختگیرانه محدودیت ها اجرا شود، افزود: چرا باید تاوان مسافرت عده ای بی فکر را مردم گیلان پس دهند. جواب خانواده های داغدار را چه کسی می دهد.

این شهروند رشتی در ادامه با اشاره به اینکه چرا اصناف ما باید تاوان بی تدبیری مسئولان و بی فکری عده ای را که حتی برای جان خود نیز ارزش قائل نیستند را بدهند، گفت: هر روز می شنویم که آمار مبتلایان بیشتر از روز گذشته شده این روند ما را به شرایط هفته های گذشته چند استان درگیر با کرونا در جنوب کشور نزدیک می کند.

وی با بیان اینکه نوروز نیز به واسطه بی تدبیری مسئولان شاهد اوج گیری کرونا بعد از حضور مسافران در گیلان بودیم، اضافه کرد: هر بار که از مردم گیلان خواسته شده با کادر درمان مشارکت کنند تا کرونا مهار شود این مردم شعور و فرهنگ خود را نشان داده اند اما امروز وقتی می بینید که مسئولان برای حفظ جان و مال آنها اقدام اساسی انجام نمی دهند در زمینه رعایت پروتکل ها بی انگیزه شده اند.

رحیمی با اشاره به اینکه هر بار که صحبت از تعطیلات می شود تمام تن و بدن گیلانیان می لرزد، گفت: متأسفانه دیگر از رسیدن تعطیلات و عید و یا هر مناسبت دیگری خوشحال نمی شویم زیرا عده ای هموطن بی فکر و بی توجه به سلامت گیلانیان با حضور در این استان و عدم رعایت پروتکل ها زمینه افزایش و اوج گیری کرونا را فراهم می کنند.

گیلان لحظه به لحظه به شرایط بحرانی کرونا نزدیک می شود

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به روند صعودی مبتلایان به کرونا در استان، اظهار کرد: با وجود هشدارهای داده شده شاهد بودیم که طی هفته گذشته شاهد حضور تعداد زیادی از مسافران در گیلان بودیم.

ارسلان سالاری با بیان اینکه موج ابتلاء به کرونا در گیلان سرعت یافته است، افزود: کادر درمان و پرستاران گیلان در ۱۷ ماه گذشته با همه سختی ها و مشکلات در ارائه خدمات به بیماران تلاش فراوان کرده اند امروز بسیار خسته هستند.

وی با اشاره به اینکه رعایت پروتکل ها و عدم مسافرت به گیلان تنها خواسته کادر درمان و پرستاران است، گفت: در این مدت شاهد شهادت تعداد زیادی از کادر درمان و پرستاران و پرسنل دانشگاه علوم پزشکی گیلان بر اثر ابتلاء به کرونا بوده ایم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در ادامه با بیان اینکه افزایش بیماران و اوج گیری کرونا کار کادر درمان و پرستاران را اضافه و خستگی را به آنها هدیه می کند، اضافه کرد: مهم ترین کاری که شهروندان گیلانی و هموطنان می توانند برای کادر درمان انجام دهند عدم مسافرت، رعایت کامل پروتکل های بهداشتی، عدم عادی انگاری نسبت به خطرات کرونا است.

بی توجهی شهروندان و مسافران به توصیه ها

وی ادامه داد: متأسفانه شاهد هستیم عده ای با عادی انگاری نسبت به این ویروس بی توجه بوده و با رعایت نکردن پروتکل ها موجبات اوج گیری کرونا در استان گیلان را فراهم کرده اند.

سالاری با اشاره به محدود بودن زیرساخت های بهداشتی در استان گیلان، گفت: امروز با مجموع بستری بیش از هزار بیمار کرونایی کم کم به تکمیل شدن تخت های بیمارستانی در گیلان نزدیک می شویم.

وی به افزایش تعداد بستری های روزانه کرونایی در استان گیلان اشاره و تصریح کرد: فوت ۱۵ نفر در یک روز بسیار دردناک و نگران کننده بوده و نشان دهنده سیر صعودی کرونا در استان است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه هم اکنون حال بیش از ۱۷۰ بیمار کرونایی بد و در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند، گفت: اضافه شدن روزانه بیش از ۲۰۰ تا ۳۰۰ بیمار جدید در استان لحظه به لحظه گیلان را به شرایط بحرانی نزدیک می کند.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان