جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت - ایرنا - استاندار گیلان با اشاره به رتبه برتر استان در بخش تولید کشور گفت: نقش آفرینی موثرتر گیلان در سبد اقتصادی منطقه نیازمند دست یافتن به استاندارهای بین المللی در تولید و خدمات است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، ارسلان زارع سه شنبه شب در نخستین جلسه شورای استاندارد گیلان در رشت اظهار داشت: با توجه به اینکه بعضی از این محصولات همچون برنج و چای از جمله کالاهای استراتژیک و مهم محسوب می شوند، طی سالهای اخیر با همکاری سازمان استاندارد شاهد کیفی سازی خوبی در این بخش بوده ایم.

وی گیلان را دارای ظرفیت های اقتصادی متنوع و چندگانه دانست و خواستار ارتقا تمامی این بخش ها برای حضور استان در بازار و سبد اقتصادی کشورهای منطقه شد. 

استاندار گیلان ادامه داد: با توجه به وجود سه بندر در گیلان ، این استان در بخش واردات و صادرات جایگاه ویژه ای در کشور دارد و سال گذشته نیز حدود ۶۶۶ میلیون دلار صادرات غیرنفتی داشته است.

زارع گفت: علاوه بر صادرات، گیلان در بخش گردشگری نیز جایگاه ممتازی در کشور و منطقه دارد که استانداردسازی و ارتقا کیفیت خدمات می تواند استان را به قطب مهم گردشگری خارجی تبدیل کند.

وی افزود: از سوی دیگر با پیوستن ایران به اتحادیه اوراسیا و مبادلات تجاری با حوزه شمالی و اتاق مشترک ایران و روسیه ، باید بر کیفی سازی محصولات گامی موثرتری برداشته شود و تلاش مضاعفی را انجام داد.

زارع همچنین خاطرنشان کرد: اداره استاندارد باید بر کالاه های مصرفی روزانه مردم نیز که با جان و سلامت آنها مرتبط است پیگیری مستمری داشته باشد زیرا سلامت مردم خط قرمز همه محسوب می شود.

ساختمان های دولتی گیلان دور از استاندارد

مدیرکل استاندارد گیلان نیز گفت: استاندارسازی ادارات و واحدهای مسکونی سازمانی یکی از معضلات استان است که با الگوهای استاندار بسیار فاصله دارند. 

مهناز جعفریان افزود: برای مثال در بخش استانداردسازی آسانسور ادارات و مراکز عمومی، طی سال جاری ۵۷ مورد بازرسی از واحدهای مسکن مهر رشت انجام شد که همگی فاقد گواهینامه استاندارد بودند و ۲۲ مورد نیز بازرسی از بیمارستان ها و مجتمع های پزشکی انجام شد که فقط یک مورد دارای گواهینامه اولیه بود.

وی ادامه داد: در بخش معاینه فنی موتورخانه ساختمان های دولتی، تمام دستگاه ها موظفند ظرف مدت ۶ ماه نسبت به اخذ معاینه فنی با رویکرد بهینه ساز مصرف انرژی و کاهش انتشار آلاینده های هوا اقدام کنند.

مدیرکل استاندارد گیلان گفت: در بخش نظارت بر استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد، الزام قانونی وجود دارد که باید از مصالح استاندارد استفاده شود اما در حال حاضر شاهد استفاده از مصالحی هستیم که واحدهای تولیدی آن فاقد گوهینامه استاندارد هستند و بسیاری از وسایل همچون سیم یا کابل های برق در پایان کار قابل رویت و تشخیص نیستند که این موارد باید تحت نظارت سازمان نظام مهندسی قرار گیرد.

در نخستین جلسه شورای استاندارد گیلان که در محل استانداری در رشت برگزار شد، غلامرضا شریعتی رئیس سازمان ملی استاندارد کشور، ارسلان زارع استاندار گیلان، مسئولان اداره استاندارد این استان و همچنین سایر مدیران دستگاه های مختلف این استان حضور داشتند.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان