جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت – ایرنا – معاون فرهنگی و امور رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان مدیران کتاب فروشی های استان را به شرکت در طرح " تابستانه کتاب ۱۴۰۰" دعوت کرد.

حسین ابراهیمیان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور رونق بخشیدن به بازار کتاب و ترویج کتابخوانی تسهیلاتی را در قالب یارانه خرید کتاب از طریق کتاب فروشی های سراسر کشور به صورت مستقیم به خریداران کتاب پرداخت می کند ؛که بر اساس این طرح ،کتابفروشی های دارای شرایط لازم  پس از ثبت نام می توانند کتاب های مطابق با موازین تعیین شده را  به خریداران عرضه و از یارانه کتاب برخوردار شوند.
معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان اظهار داشت: میزان یارانه خرید برای کتاب ها ۲۰ درصد است و مدت زمان طرح هفت روز است که نهم مردادماه نخستین روز اجرای طرح یاد شده است.
ابراهیمیان گفت: حداکثر یارانه اختصاصی هر کتابفروشی ، میزان و درصد مشارکت کتابفروشی ها در تخصیص یارانه بر اساس اعتبار کلی طرح، تعیین و قبل از شروع طرح اعلام خواهد شد و مدت زمان تسویه حساب یک ماه پس از اتمام طرح خواهد بود.
وی اظهار داشت: کتاب های عمومی، دانشگاهی و کودک و نوجوان مشمول طرح می شوند اما کتابهای آموزشی، کمک آموزشی، افست، فاقد شماره شابک، دارای شابک غلط و کتابهایی که در بانک اطلاعاتی خانه کتاب و ادبیات ایران ثبت نشده اند مشمول طرح نمی شوند.
وی ادامه داد: ارائه تخفیف در این طرح تنها شامل کتابهای چاپی است و سایر کالاهای فرهنگی عرضه شده در کتابفروشی را شامل نمی شود و کتابفروشی های مشارکت کننده در طرح تا زمان به اتمام رسیدن یارانه اختصاصی ملزم به ارائه تخفیف به مشتریان هستند.
معاون فرهنگی و امور رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان گفت: متقاضیان می توانند از طریق سایت tarh.ketab.ir  برای شرکت در طرح " بهارانه کتاب ۱۴۰۰" ثبت نام کنند .
ابراهیمیان یادآور شد:گیلانیان در طرح بهارانه کتاب، ۹ میلیارد و ۴۴۱میلیون و ۸۸۶ هزار و ۷۰۰ ریال کتاب خریدند و رتبه ششم به لحاظ پرفروش ترین استان کشور بر اساس تعداد کتاب و رتبه هشتم پرفروش ترین استان ها بر اساس مبلغ فروش در کشور را از آن خود کرد.
وی همچنین خاطر نشان کرد:۵۳۵ نمایشگاه کتاب طی شش سال پیش از کرونا (۹۲ تا ۹۸) در استان برگزار شد که بالغ بر یک میلیون و  ۱۲۰ هزار نفر از آن ها دیدن کردند؛  نمایشگاه بزرگ کتاب استان طی این سال ها هیچ گاه تعطیل نشد.
هم اکنون ۱۸۷ انتشارات دارای مجوز در گیلان وجود دارد که از این تعداد ۶۰ ناشر در سال گذشته فعال بودند.
۱۷۰ کتاب فروشی در گیلان فعال است؛ و سال گذشته بطور میانگین ۳۰ کتاب فروشی در طرح های فصلانه کتاب شرکت کردند.
 نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان