جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت- معاون میراث فرهنگی گیلان از کشف بقایای تونلی تاریخی در روستای گلسرک رشت خبر داد و گفت: طول این تونل حدود ۷۰۰ متر است.

به گزارش خبرگزاری مهر، ولی جهانی در این باره اظهار کرد: با بررسی بقایایی در محدوده کوه های اطراف امامزاده هاشم و روستای گلسرک رشت، تونلی زیرزمینی در این منطقه کشف شده است.

جهانی افزود: این تونل زیر زمینی به طول تقریبی ۷۰۰ متر شامل برج ها، پله های زیرزمینی، زاغه های مهمات و اتاق سربازان به صورت شمالی – جنوبی ساخته شده است.

وی با اشاره به اینکه سنگ های مالوان، آجرهای فشاری و سنگ های رودخانه ای از جمله مصالح به کار رفته برای ساخت این تونل است، گفت: در فاصله ۱۰ الی ۲۰ متر برج های نگهبانی قرار گرفته و دسترسی به برج ها از طریق تونل و با کمک پله های زیر زمینی امکان پذیر است.

جهانی اضافه کرد: قرار گرفتن تونل در کنار کاروانسرای لات و بقایای قلعه تاریخی می تواند از جاذبه های گردشگری مهم در منطقه محسوب شود.

معاون میراث فرهنگی گیلان گفت: این سازه زیرزمینی به ابعاد مختلف است و در برخی نقاط، اتاق ها مستطیل شکل با سقف نورگیر، به نظر می رسد اتاق سربازان یا انبار مهمات باشد که پس از ساخت تونل، روی سقف با خار و خاشاک پوشانده می شد تا امکان رؤیت آن را سخت و دشوار کند.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان