جستجوگر خبری شهرستان شفت

یک مقام مسئول از پیشرفت فیزیکی ۸۵ درصدی پروژه احداث راه آهن رشت-بندر کاسپین خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صداوسیما، علی اوسط اکبری مقدم درباره ریل گذاری در کریدور شمال-جنوب گفت: یکی از خواسته های دیرینه مردم شمال کشور، اتصال خطوط ریلی شمال به جنوب بود.

اکبری مقدم افزود: این ریل در گذشته، تا شهر قزوین وجود داشت و اتصال ریل از قزوین به آستارا و انزلی و حتی بندر کاسپین، مورد درخواست بود.

وی با اشاره به بهره برداری از ریل قزوین تا رشت گفت: آغاز عملیات اجرایی رشت به بندر کاسپین در اولویت قرار گرفت.

اکبری مقدم با بیان اینکه هم اکنون ریل گذاری شمال به جنوب دارای ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی است افزود: امیدوارم در ماه های آینده قابلیت بهره برداری را داشته باشد.

وی با بیان اینکه این ریل می تواند جنوب کشور را به شمال وصل کند گفت: در شمال کشور ظرفیت بزرگی در خزر داریم، هم اوراسیا و هم کشورهای حاشیه دریای خزر می توانند در بحث تبادلات تجاری و تأثیرات اقتصادی هم در اقتصاد ملی و هم فرامنطقه ای، نقش بسیار بزرگی داشته باشد.

اکبری مقدم در خصوص تأثیرات این ریل گذاری در تبادلات تجاری نیز گفت: استان گیلان از این نعمت محروم بوده و ترانزیت کالا از بنادر جنوبی یا حتی از بندر آستارا به سمت بنادر کشور عراق و کشورهای حاشیه دریای خزر، از طریق کامیون یعنی حمل و نقل جاده ای صورت می گرفت.

وی افزود: اگر این خطوط ریلی به بهره برداری برسد، ظرفیت بزرگی را در تبادل کالا از جنوب به شمال خواهیم داشت.

اکبری مقدم با بیان اینکه ظرفیت خزر به علت تحریم های اقتصادی، ظرفیت محدودی است گفت: با توجه به پتانسیلی که در بندر چابهار و بنادر خلیج فارس به وجود آمده است، این ظرفیت قطعاً برای حوزه خزر هم به شدت افزایش خواهد یافت.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان