جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت- همزمان با روز عرفه مردم دیار میرزا کوچک با حضور در مساجد و مصلاها با رعایت پروتکل های بهداشتی دست های استغاثه و دعا را به درگاه الهی بلند کردند.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها: ۹ ذیحجه در تقویم ماه قمری یکی از خاص ترین روزهاست. روزی که عبادت و نیایش در آن بسیار توصیه و تأکید شده و ارزش آن همطراز شب های قدر آمده است. بر اساس روایات هر کسی که نتوانسته در شب قدر دعا و استغاثه کرده و به درگاه خداوند توبه کند و حاجات بخواهد، می تواند از این روز برای توبه و نیایش به درگاه الهی و دعا برای برآورده شدن حاجات استفاده کند.

روز عرفه یکی از روزهایی است که درهای آسمان به روی بندگان گشوده می شود تا با به تعبیر رسول گرامی اسلام با دعا و نیایش از عطایا و بخشش پروردگار در این روز بهره مند شوند. امام صادق (ع) درباره این روز فرمودند: «آنچه مناسب حال تو باشد از دعاها انتخاب کن و در نیایش و مسئلت بکوش که روز عرفه روز دعا و درخواست است».

همچنین در مفاتیح الجنان درباره روز عرفه آمده است؛ «از شب های پربرکت و شب مناجات با خدا برآورنده حاجات است و توبه در آن شب پذیرفته و دعا در آن مستجاب است و کسی که آن شب را به عبادت به سر آورد، اجر صد و هفتاد سال عبادت را دارد».

دعاهای مختلفی برای این شب ذکر شده و از جمله شب هایی است که احیا (زنده داشتن آن به دعا و راز و نیاز) بسیار توصیه شده است. از اعمال مهم آن قرائت زیارت امام سوم شیعیان است.

دعای عرفه، از اعمال مهم شیعیان در روز عرفه است که پس از نماز ظهر و عصر تا غروب آفتاب خوانده می شود. این دعا منسوب به امام حسین (ع) و مضمونش اعتراف به جایگاه خدا و اقرار به جایگاه انسان در هستی، و نیز حمد و سپاس برای نعمت های فراوان خداوند بر انسان، یادآوری مشکلات و تب و تاب هایی که شخص در عمر خویش از بدو آفرینش تاکنون پشت سر نهاده، و کوشش برای جلب رحمت الهی، و طلب آرامش و عافیت از وی، همچون مهم ترین خواسته انسان است.

گفته شده که امام حسین (ع) این دعا را در روز عرفه و در صحرای عرفات و در کنار همراهانش در بیرون خیمه ها خوانده است.

امروز در ایران و بر اساس تقویم ۹ ذیحجه و روز عرفه است، همزمان با این روز، مردم مؤمن و خداجوی گیلان با حضور در مساجد و مصلاها و با قرائت دعای پر فیض عرفه دست های دعا و نیایش را برای رقم زدن سرنوشت مطلوب برای خود و رفع گرفتاری و مشکلات و به ویژه ریشه کن شدن کرونا به درگاه الهی بلند کرده اند.

روز عرفه فرصتی برای نزدیکی به خداست

رضا نوجوان ۱۶ ساله رشتی که در گلزار شهدای رشت حضور داشت به خبرنگار مهر گفت: عرفه یکی از زیباترین روزهایی است که هر مسلمانی تجربه می کند.

وی یاد آور شد: بندگانی که در طول سال از خدا دور افتاده اند می تواند از فرصت روز عرفه برای نزدیکی به خداوند و طلب بخشش به خاطر گناهانشان استفاده کنند.

رضا به روایتی از پیامبر گرامی اسلام نیز اشاره و خاطرنشان کرد: پیامبر گرامی (ص) می فرماید خداوند در هیچ روزی به اندازه روز عرفه، بندگان خود را از آتش جهنم آزاد نمی کند.

وی با اشاره به دلیل حضور خود در گلزار شهدا برای قرائت دعای عرفه، گفت: شهدا از انسان های برگزیده خداوند هستند که توانستند به این جایگاه برسند با حضور در گلزار شهدا و زمزمه دعای عرفه به دنبال این هستم که خداوند هیچگاه مرا از مسیر شهدا و حق جدا نکند.

عرفه دری برای آمرزش گناهان است

مریم میرزایی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به روز پرفضیلت عرفه به عنوان یکی از روزهای پرفضیلت مسلمانان اظهار کرد: بنا بر روایات روز عرفه به عنوان روزی ویژه برای بخشایش گناهان و استجابت دعا معرفی شده است.

وی با بیان اینکه مسلمانان روز عرفه را مامنی برای مناجات گویی با خالق خویش می دانند، گفت: شیعیان و عاشقان حضرت سید الشهدا با تاسی از مولای خود امام حسین (ع) روز عرفه را بستری برای آمرزش گناهان خود و مناجات با پروردگار عالمیان می دانند.

این بانوی رشتی با اشاره به اینکه روز عرفه از نظر علمای شیعه بسیار مهم بوده و در پیشگاه امامان شیعه از احترامی خاص برخوردار است، افزود: علمای شیعه همواره مردم را به بزرگداشت این روز فرا خوانده اند چرا که در این روز پر فضیلت دست خالی از پیشگاه خداوند بیرون نمی آیند.

وی با بیان اینکه دعا و استغفار از با فضیلت ترین اعمال روز عرفه است و در میان ادعیه، دعای عرفه امام حسین (ع)، بسیار توصیه شده است، افزود: در روایتی نقل شده که شب عرفه هر دعای خیری که انسان داشته باشد به اجابت می رسد و برای کسی که در شب عرفه اطاعت الهی را بکند و اعمال صالحه انجام دهد، معادل ۱۷۰ سال اطاعت و عبادت است؛ یعنی از نظر پاداش چنین چیزی به او داده می شود.

مراسم دعای عرفه در همه مناطق گیلان برگزار می شود

حجت الاسلام سعید مهدوی مدیر کل تبلیغات اسلامی گیلان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: ماه ذی الحجه از ماه های ارزشمند و پر فضیلت است که مؤمنان باید از این فرصت برای بهره مند شدن از فضیلت های این ماه استفاده کنند.

وی با بیان اینکه ۹ ذی الحجه به نام روز عرفه نامگذاری شده که از جایگاه خاصی برخوردار است، گفت: برای این روز قرائت ادعیه، نیایش و انجام اعمالی در روایات توصیه شده است.

مدیر کل تبلیغات اسلامی گیلان با اشاره اینکه امسال دعای روز عرفه در همه شهرها و مناطق مختلف استان گیلان برگزار می شود، افزود: با توجه به شرایط کرونایی مراسم روز عرفه با رعایت دستور العمل های بهداشتی و فاصله فیزیکی برگزار می شود.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان