جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت- مدیرکل دامپزشکی گیلان گفت: ۴۷ گروه ثابت و سیار برای نظارت بر ذبح گوسفند در عید سعید قربان در سراسر استان گیلان حضور دارند.

به گزارش خبرنگار مهر، سهراب عاقبتی ظهر سه شنبه در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به فرا رسیدن عید سعید قربان و سنت قربانی کردن با اشاره به استقرار ۴۷ گروه ثابت و سیار برای نظارت برای ذبح گوسفند، اظهار کرد: از این تعداد ۲۲ گروه ثابت و ۲۵ گروه سیار هستند.

وی با بیان اینکه در این گروه ها دامپزشک، بازرس گوشت و ناظر شرعی، نظارت های لازم را در ذبح گوسفند در روز عید سعید قربان را انجام خواهند داد، گفت: کشتارگاه صنعتی در جاده سراوان در رشت، یک کشتارگاه در لنگرود و یک کشتارگاه در تالش از کشتارگاه های مجاز برای دام های نذری هستند.

مدیر کل دامپزشکی گیلان در ادامه از شهروندان خواست دام خود را در کشتارگاه ذبح کنند، افزود: برای حفظ سلامتی، ایمنی و پیشگیری از بیماری های شایع بین انسان و حیوان، شهروندان دام های نذری عید قربان را در کشتارگاه های مجاز ذبح کنند.

وی با بیان اینکه ۸۰۰ عامل بیماری زا عفونی قابل انتقال به انسان وجود دارد که منشأ نیمی از آن ها می تواند حیوان باشد، تصریح کرد: تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، سل، بروسلوز، شاربن و هاری از جمله بیمارهای عفونی قابل انتقال از حیوان به انسان است که احتمال انتقال آن ها در کشتارهای غیر مجاز وجود دارد.

عاقبتی با هشدار نسبت به مصرف گوشت های ذبح شده در این کشتارگاه ها، ادامه داد: گوشت باید در یخچال بین دمای صفر تا چهار درجه سانتیگراد به مدت ۲۴ ساعت نگهداری و بعد مصرف شود.

مدیرکل دامپزشکی گیلان گفت: با توجه به شیوع بیماری کرونا امسال از مراکز خیریه مانند پرورشگاه مژده ی و آسایشگاه سالمندان خواسته شده تا استحصال گوشت نذورات صورت نگیرد و کشتار نیز در کشتارگاه ها انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه مردم نباید از مکان های خارج از نظارت دامپزشکی و شرعی گوشت خریداری کنند، افزود: امسال به منظور رفاه شهروندان در کنار کشتارگاه مرکز خرید دام پیش بینی شده تا مردم بتوانند پس از خرید دام در کشتارگاه آن را ذبح کنند که البته این اقدام در کشتارگاه با رعایت اصول بهداشتی انجام خواهد شد.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان