جستجوگر خبری شهرستان شفت

گیلانیان حضور غیربومی ها در گیلان را یک اتفاق ناخوشایند می دانند و تمام هم وغمشان منصرف کردن میهمانان، مسافران و گردشگران از حضور در گیلان در تعطیلات حدود یک هفته ای است و انتظار می رود سختگیری ها ...

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، از وقتی که کرونا در جهان و ایران گسترش یافته است شمار زیادی از مردم در دنیا در برابر این ویروس خطیر و چموش جان سالم به در نبرده و در برابر همه گیری آن تسلیم شده اند.

شیوع کرونا در ماه های نخست گرچه به سبب ناشناختگی و رفتار صحیح در برابر آن، جان میلیون ها نفر را در زمین گرفت اما گذشت زمان و شناخت بیشتر ویروس موجب شد تا این بیماری با مشارکت همه جانبه مردم کنترل شود و سیر یکنواختی به خود بگیرد.

فضای هولناک کرونا اکنون در سراسر جهان شکسته شده اما این ویروس نه تنها ضعیف نشده بلکه تهاجم آن به سبب سهل انگاری و عادی پنداری مردم همچنان در حال تاخت و تاز است و با چموشی، طغیانگری می کند.

استان گیلان که توانست با شبکه هوشمند بهداشتی و بیماریابی در کشور از نخستین استان های درگیر بیماری کرونا باشد و آن را شناسایی کند، همچنان درگیر بیماری کرونا بوده و حداقل چهار پیک قابل توجه آن را پشت سر گذاشته و وارد پیک پنجم شده است.

گرچه شهرهای جنوب شرقی، مرکز و غرب کشور بیشتر درگیر بیماری کرونا بودند اما هرروز که می گذرد به شهرهای قرمز استان گیلان افزوده می شود و آن ها یک به یک از نارنجی به قرمز تغییر رنگ می دهند به گونه ای که در حال حاضر ۶ شهرستان گیلان در شرایط قرمز کرونایی هستند.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا با عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در ارتباط مستقیم است و به نظر می رسد هر چه مردم در ترددها تساهل کرده و شیوه نامه های بهداشتی را توصیه نامه بپندارند، کرونا نیز افسارگسیخته، می تازد و قربانی می گیرد.

یکی از عمده ترین چالش های گیلان که سیر یکنواخت شیوع بیماری را برهم زده و در تشکیل امواج، انتشار و گسترش ویروس کرونا مؤثر است، ترددهای غیرضروری و مسافرت ها در ایام تعطیلات و اوقات فراقت است.

شهروندان گیلانی در گفت وگویی با خبرنگار فارس به شدت از عدم رعایت پروتکل های بهداشتی رنجیده خاطر و معترضند و همچون گذشته خواستار تشدید برخوردهای سخت گیرانه هستند.

گیلانیان معتقدند بسیاری از بستگان و هم استانی های آن ها در پی بی ضابطه بودن ترددها و هجوم مردم از شهرهای قرمز جان خود را ازدست داده اند درحالی که خودشان بسیار در رعایت شیوه نامه های بهداشتی پیشگام و پیش قدم بوده اند.

اکنون نیز در آستانه تعطیلات آخر هفته قرارگرفته ایم و این تعطیلات در کنار تعطیلاتی که ستاد کرونا در دو استان تهران و البرز اتخاذ کرده اند موجب می شود باز گیلان شاهد حضور بی سابقه مسافران و گردشگران در این استان بحران زده کرونا باشند.

گیلانیان حضور غیربومی ها در گیلان را یک اتفاق ناخوشایند می دانند و تمام هم وغمشان منصرف کردن میهمانان، مسافران و گردشگران از حضور در گیلان در تعطیلات حدود یک هفته ای است و انتظار می رود سختگیری ها در تردد دقیق تر، حساس تر و حساب شده تر باشد.

قرابت بیش ازاندازه استان های شمالی ازجمله گیلان به مرکز کشور به ویژه دو استان پر متراکم تهران و البرز موجب شده تا به نوعی جمعیت حداقل دو برابری شناور در گیلان تقریباً جزو جمعیت ثابت آن به حساب بیایند؛ این ادعا را می توان از تشکیل ترافیک پرحجم آخر هفته ها در آزادراه ها و سطح سواحل و یا با حجم انبوه تولید زباله ای که در سراوان در پایان تعطیلات تلنبار می شود نیز اثبات کرد.

شهروندان گیلانی که اکنون درگیر کرونا ووهان، بریتانیایی و دلتا نیز هستند باید خود را پذیرایی میهمانانی کنند که حجم قابل توجهی از بیماری را ناخواسته با خود سوغات آورده اند.

تشدید محدودیت های تردد به لحاظ جریمه کم و برخوردهای دیجیتالی پلیس موجب شده تا بسیاری از مسافران علاوه بر اعتراض در تبعیض برخوردها، آن را عاملی برای ترددهای خود نداند.

جدای از تردد سواری ها و هجوم آن ها به گیلان، عدم نظارت در آمدوشد حمل ونقل عمومی به ویژه اتوبوس و قطار در گیلان که عمدتاً از تهران، کرج و قزوین به گیلان هستند موج دیگری از اعتراضات مردمی در استان را به همراه داشته است.

آبتین حیدرزاده، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان اعلام کرده که در حال حاضر همه گروه های سنی به کرونا مبتلا می شوند.

بهداشت گیلان گفته در شبانه روز گذشته بیش از ۱۱۵ بیمار جدید کرونایی در استان بستری شده اند و بستری های کل استان از ۵۳۰ نفر نیز بالاتر رفته است.

حیدرزاده یکی از دلایل افزایش بار بیماری در استان را ورود ویروس دلتا و همراه شدن آن با ویروس انگلیسی و چینی می داند و متأسفانه در عموم مردم عادی انگاری ایجادشده و نسبت به بیماری کم توجهی می کنند، زیرا تصور بر این است که بیمار نمی شوند.

آنچه به ما ثابت شده اینکه همه باید دست به دست هم دهیم تا کرونا را کنترل کنیم چراکه فقط یک صنف و قشر نمی تواند با کرونا مقابله کند، بلکه همه آحاد مردم باید بپذیرند که عدم تردد غیرضروری، ماسک زدن، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و عدم حضور در تجمعات است که می تواند ما را نسبت به کرونا ایمن کند.

انتهای پیام/۸۴۰۰۷نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان