جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت – ایرنا - جامعه شناس و استاد دانشگاه گیلان با تاکید بر ضرورت توجه به مطالبات مردمی در دولت سیزدهم گفت: دولت آینده برای جلوگیری از ایجاد شکاف داخلی اعتماد مردم را جلب کند .

دکتر رفعت الله شریفی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا ضمن بیان اینکه برای اولویت های دولت باید شرایط موجود و مطلوب را دید و سنجید، اظهار داشت: بار دیگر لازم است وضعیت کشور در عرصه داخلی و بین المللی سنجیده و بررسی شود زیرا کارشناسان معتقد است که از لحاظ بین المللی دشمنان با تحریم ها و ایجاد فشارهای اقتصادی زمینه های شکاف با کشورهای دیگر را ایجاد کردند.

وی همچنین تاکید کرد: که هنوز شکاف عمیق در عرصه داخلی ایجاد نشده است و نباید به تکیه بر آمارهای کاهشی یک دوره انتخاباتی که ممکن است از عصبانیت مقطعی و مشکلات دیگر ناشی باشد قائل به شکاف بود. اماچنانچه این ریزش آرا متداوم باشد و در دوره بعدی انتخابات نیز دیده شود آن وقت لازم از از جنبه شکاف اجتماعی بازنگری جدی شود. 

کارشناس جامعه شناسی دانشگاه گیلان توجه به مطالبات حداقلی مردم و همچنین طبقه متوسط رو به پایین را یک ضرورت برای دولت منتخب وسیزدهم دانست و افزود: باید با این واقعیت روبرو شد که مطالبات مردم در حال حاضر با توجه به تغییر سطح رفاهی و تکنولوژیک دنیا نسبت به مردم ۲۰ سال پیش تغییر کرده است. اکنون هم نسل جدید شامل کودکان و نوجوانان و جوانان و هم نسل قدیمی تر به شبکه جهانی متصل شده و از رویدادهای جدید در جهان آگاه است.

شریفی اظهار داشت: وقتی مطالبات مردم به صورت فزاینده بالا برود و در مقابل حکومت نتواند انتظارات حداقلی مردم را برآورده کند، جامعه و حاکمیت هر دو دچار مشکل می شود و زمینه شکاف و فاصله گیری میان آنها آغاز می شود.

وی مهمترین دغدغه و اولویت فوری جامعه امروز ایران را واکسیناسیون همگانی در مقابل ویروس کرونا دانست و گفت: اکنون بسیاری از مردم فارغ از توجه به محدودیت های تحریمی کشور کهجامعه جهانی بر ما تحمیل کرده است خود را با کشورهای پیشتاز در امر واکسیناسیون مقایسه می کنند که مردم می توانند بدون استفاده از ماسک در مکان های عمومی حاضر شوند. زیرا بیش از هر زمان دیگر جامعه امروز ما نیازمند امنیت بهداشتی است و از دولت و حاکمیت می خواهد در تامین این امنیت سریع تر عمل کند.

کارشناس جامعه شناسی و استاد تاریخ دانشگاه های گیلان اظهار داشت: با توجه به تجارب گذشته و هماهنگی که بین قوه قضاییه ، مجلس شورای اسلامی و دیگر نهادهای مهم با رئیس جمهور منتخب و دولت آینده وجود دارد ، دولت جدید بسیار راحت تر می تواند مشکلات و موانع را از پیش پا بردارد.

شریفی با تاکید براینکه برای توسعه و آبادانی کشور و راهکار برون رفت از مشکلات کنونی نیاز تعامل با جهان است، افزود: ما برای درآمدهای کشور همچنان تک محصولی و متکی به نفت هستیم و برای افزایش صادرات و بهره گیری از ظرفیت های دیگر کشور و اتصال به شبکه بانکی دنیا باید شکاف و چالش با دنیا را از بین ببریم و تعامل داشته باشیم.

جامعه شناس و استاد دانشگاه گیلان تصریح کرد: ما می گوییم آمریکا دشمن است که البته با توجهه کارنامه این کشور در ارتباط با ایران و اقدامات خصمانه آن باید به حاکمیت و مردم در این نوع از برداشت حق داد ، اما به نظر می رسد با پایان ریاست جمهوری دونالت ترامپ و قرارگیری افراد میانه روتر در دولت آمریکا روزنه های جدیدی برای بازگشت به صحنه بین المللی و تعامل با دنیا برای توسعه و برون رفت از مشکلات کنونی فراهم است و از این فرصت باید برای ترمیم و بهبود شکاف ایجاد شده ، بهره گرفت.

وی خاطرنشان کرد: نباید یادمان برود که برجام در دوره دموکراتها در تعاملی پایاپای منعقد شد که اکنون بار دیگر نیروهای از این طیف سیاسی به کاخ سفید بازگشتند.

شریفی بار دیگر با اشاره به کاهش امید و ایجاد فضای نگرانی در جامعه تاکید کرد: جلب اعتماد عمومی و ایجاد فضای آرامش و به خصوص ثبات اقتصادی باید در اولویت رئیس جمهور منتخب و دولت سیزدهم قرار بگیرد.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان