جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت- ایرنا- مسئول مرکز فضای مجازی سپاه قدس گیلان با تاکید بر ظرفیت های فضای مجازی و لزوم بهره بردن از آن در ترویج حجاب گفت: باید از روش های هنرمندانه و به دور از مفاهیم و جملات کلیشه ای استفاده کرد.

به گزارش روابط عمومی سپاه قدس گیلان سجاد ستوده، به مناسبت هفته عفاف و حجاب ضمن تشریح بایدها و نبایدهای ترویج حجاب در حوزه فضای مجازی اظهار داشت: دو نگاه کلی قالبی و مصداقی به موضوع حجاب در فضای مجازی وجود دارد.
وی گفت: در نگاه قالبی، فضای مجازی در موضوع عفاف و حجاب تنها یک بستر است که محصولات حجاب در آن به صورت فیزیکی و تولید محتوا ارائه می شود اما در نگاه مصداقی، فضای مجازی تنها بستری برای عرضه محصولات حجاب نیست بلکه حجاب در خود فضای مجازی موضوعیت دارد. اهمیت ترویج حجاب در این فضا به اندازه اهمیت ترویج حجاب در فضای واقعی است.
وی ادامه داد: ویژگی منحصر به فرد فضای مجازی که آن را در هیچ حوزه دیگری نمی بینید قدرت رفتارسازی آن است. فضای مجازی به واسطه ویژگی منحصربه فرد فرامکانی و فرازمانی بودن که می تواند همه حواس انسان را به طور هم زمان درگیر خود کند در ذهنیت و نگرش آدم ها تغییر ایجاد می کند. همین ویژگی، قدرت رفتارسازی را به فضای مجازی می دهد. به زبان ساده تر، فضای مجازی این قدرت را دارد که بدون اینکه شما بخواهید رفتاری را بر شما تحمیل کند و رفتاری از شما سر بزند که در حالت عادی این رفتار برای شما نیست.
ستوده گفت: آن چیزی که امروز در بسترهای مختلف به ویژه در شبکه های اجتماعی در حوزه بدحجابی و شل حجابی دیده می شود مؤید قدرت رفتارسازی فضای مجازی است. فضای مجازی با قبح شکنی و ریشه زنی حیا که از بی حجابی می کند الگوهای رفتاری به افراد می دهد و موجب ایجاد و بروز یک رفتار می شود. 
مسئول فضای مجازی سپاه قدس گیلان در ادامه افزود: بحران حجاب وقتی بیشتر احساس شد که پای فضای مجازی به خانواده ها نیز کشیده شد و تغییراتی را در حوزه زندگی مردم ایجاد کرده است و همه ساحت های زندگی توسط فضای مجازی دچار تغییر و تحولات جدی شده که بخش عمده این تغییر و تحولات در حوزه سبک زندگی است که همه بخش های آن به دلیل گسترش فضای مجازی و حضور جدی مردم در این فضا دچار تغییر و تحول شده است.
وی تأکید کرد: باید به موضوع رفتارسازی مبتنی بر شبکه های اجتماعی توجه شود. مهم ترین شبکه اجتماعی که در حوزه رفتارسازی و تغییر سبک زندگی فعالیت می کند اینستاگرام است.
ستوده گفت: علت بخش دیگری از این تغییر مربوط به بازی هاست. عموماً مادران بازی هایی خاص را در گوشی خود نصب می کنند و گوشی را در اختیار دختر ۴ یا ۵ ساله خود قرار می دهند. در حالیکه بازی فقط یک بازی صرف نیست. بلکه ۳۰۰ سال تفکر غرب پشت یک بازی ساده اندرویدی است که به بچه چندساله ما داده می شود تا با آن سرگرم باشد. 
ستوده گفت: نکته دوم اینکه باید به موضوعات حجاب به صورت پرحجم پرداخته شود. اگر دقت کنیم می بینیم مطالب و محتواهای با موضوع حجاب نسبت به محتوای کم حجابی و یا ضد حجاب بسیار کم است لذا باید موضوع حجاب در فضای مجازی به صورت جدی تبلیغ شود اما باید دقت کرد این تبلیغ نباید به صورت مستقیم باشد. تبلیغ باید هنرمندانه انجام شود. اگر یک موضوع اجتماعی مثل حجاب به صورت مستقیم تبلیغ شود بیشتر در مخاطب زدگی ایجاد خواهد شد. در تبلیغ هنرمندانه هم از اشتباهات رایج باید پرهیز کنیم که یکی از این اشتباهات همین تبلیغ مستقیم است و اشتباه بعدی هم استفاده از هنرمندانی است که در فضای حقیقی بی حجاب هستند اما در فضای هنری در یک سریال تلویزیونی تصویر یک دختر محجبه را بازی می کند.
مسئول سازمان فضای مجازی سپاه قدس گیلان با بیان اینکه در تبلیغ حجاب باید از زبان روز استفاده کرد افزود: بسیاری از شبهات جوانان و نوجوانان در فضای مجازی مطرح می شود اما علما و دانشمندان ما پاسخ خوبی به این شبهات نمی دهند و اگر پاسخ دهند پاسخ های فقهی، حوزوی و دانشگاهی است. ما باید شبهات حجاب را با زبان ساده و امروزی پاسخ دهیم و در کنار آن باید از محتوای درست و اثرگذار برای تبلیغ استفاده کنیم.
وی افزود: یک نکته بسیار مهم دیگر هم آگاهی بخشی درست به دختران است. گاهی می بینیم که وقتی درباره مشکلات مثلاً یک نوع آرایش خاص به آن ها گفته می شود می گویند نمی دانستم چون در مدرسه دیده ام من هم انجام دادم. ما این آگاهی را باید به بچه ها بدهیم. ما باید آگاهی بخشی به دور از سخت گیری و نظرات شخصی انجام دهیم. ما خیلی وقت ها این آگاهی را به مردم نداده ایم و مردم نمی دانند. الگوهای درست حجاب هم باید معرفی شود. مثلاً دانشمندان محجبه ای که در دانشگاه های معتبر دنیا رتبه های بالا آورده اند و جالب است که برخی از این ها هم ایرانی هستند. در یک مورد در آمریکا یک دختر ایرانی محجبه به عنوان دانشمند جوان قرن انتخاب شده است اهل گیلان است. این الگوها باید معرفی شوند
این کارشناس حوزه فضای مجازی در پایان گفت: به چندوجهی بودن حوزه اجتماعی حجاب آگاه باشیم و بدانیم که حجاب را تنها از منظر دینی نمی توان تبلیغ کرد بلکه باید وجه روانشناسی، زیباشناسی و جامعه شناسی آن مورد بررسی قرار بگیرد تا بتوانیم موفق شویم. در حوزه فضای مجازی، موضوع رفتارشناسی بسیار مهم است و در چه باید کردن ها باید از رفتارهای کلیشه ای پرهیز کنیم. 
ستوده افزود: بخش عمده عرصه نوین جنگ و نزاع بین انقلاب اسلامی و تمدن غرب در حوزه فضای مجازی رخ می دهد. روزگاری دشمن از بسترهای دیگر مثل جنگ هشت ساله و غائله های قومی و قبیله ای استفاده می کرد و همه این عرصه ها حتی عرصه های جنگ اقتصادی در فضای فیزیکی رخ می داد اما امروزه عرصه جنگ از حوزه زمین و فیزیک خارج شده و به عرصه فضای مجازی و جنگ رسانه ای تغییر پیدا کرده است.
مسئول سازمان فضای مجازی سپاه قدس گیلان  حجاب را یکی از نمادهای بارز سبک زندگی دانست و گفت: از روی پوشش افراد می توان تشخیص داد که رفت وآمدهایشان به چه شکلی است، با چه کسانی حشرونشر دارند و چه دوستانی دارند و مراسم عزا و عروسی شان به چه نحوی برگزار می شود و روابط اجتماعی آن ها به چه شکلی است. اگر با این نگاه به موضوع حجاب توجه شود این موضوع دارای اهمیت چندوجهی خواهد شد. 
وی گفت: وقتی ما می خواهیم اتفاقی اجتماعی مثل حجاب و بدحجابی، شُل حجابی و کم حجابی را مورد تحلیل قرار دهیم باید از چند منظر و نگاه به آن توجه کنیم. اگر می خواهیم مسائلی مثل بدحجابی را تحلیل کرده و برای آن راهکار پیدا کنیم باید آن را از چند منظر مختلف مورد تحلیل قرار دهیم و نگاه تک بعدی به آن تحلیل درستی به ما نخواهد داد.
ستوده درباره تغییرات فرهنگی در موضوع حجاب در سطح شهر جامعه نیز اظهار کرد: یکی از نمادهای واقعی و ملموس در سنجش تغییرات فرهنگی موضوع حجاب و میزان پوشش زن و مرد و سبک زندگی و مد و پوشش زنان و مردان است که می تواند نماد بارزی برای فهم درست تغییرات فرهنگی در یک جامعه باشد.
این کارشناس فضای مجازی با بیان اینکه ریشه عفاف و حجاب کمتر مورد توجه قرار گرفته است تأکید کرد: ریشه حجاب حیاست و در موضوع حجاب در عرصه فضای مجازی باید به موضوع حیا توجه کنیم. پیدا کردن راهکارها برای حل مشکل حجاب برای ما مهم است و برای این کار باید به ریشه ها توجه کنیم. ریشه ی رعایت حجاب در مرد و زن حیاست. آن چیزی که در تقابل فرهنگ غرب با فرهنگ اسلامی برای سست کردن بنیاد خانواده به کار برده می شود و به دنبال ایجاد بی مبالاتی در رعایت حجاب است تقابل مستقیم با حجاب نیست. آن ها مستقیماً با چادر جنگ نمی کنند بلکه تلاش می کنند حیازدایی کنند و موضوع حیازدایی محور برنامه های شبکه های تلویزیونی فارسی زبان ماهواره ای می شود
مسئول سازمان فضای مجازی سپاه قدس گیلان افزود: حجاب و حیا تنها در پوشش ظاهری نیست بلکه این دو همه ابعاد زندگی انسان را پوشش می دهد. ممکن است انسانی در ظاهر حجاب داشته باشد اما در گفتار و رفتار حجاب و حیا نداشته باشد. و این نکته مهمی است که ریشه حجاب حیاست و حیاست که باعث می شود ما حجاب داشته باشیم. ما برای چشم، گوش، قلب و زبانمان حجاب قائل می شویم و آن چیزی که مایه حجاب در قلب، چشم و برای اعضا و جوارح ما می شود حیاست. این نکته متأسفانه در تبلیغ موضوع حجاب مغفول مانده است.
ستوده تأکید کرد: یکی از اشتباهات رایج در تبلیغ حجاب برای نسل دهه هشتاد و نودی این است که می خواهیم حجاب را مستقیماً تبلیغ کنیم در صورتی که حجاب موضوع سبک زندگی است و باید غیر مستقیم در نهاد آدمی قرار بگیرد و آن چیزی که باید مورد توجه قرار گیرد حیاست و اگر بتوانیم این موضوع را خوب تبلیغ کنیم می توانیم امیدوار باشیم که می شود موضوع عفاف و حجاب را در جامعه نهادینه کرد.
وی با تأکید بر اینکه نگاه تک بعدی به موضوع حجاب باعث می شود نتیجه معکوس بگیریم اظهار داشت: ما باید در حوزه زیباشناختی، روان شناختی و ... هم حجاب را مورد توجه قرار دهیم و اگر در پاسخ به کسانی که در مورد حجاب سؤال و شبهه دارند وجوه مختلف موضوع حجاب را مورد توجه قرار ندهیم موفق نخواهیم بود.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان