جستجوگر خبری شهرستان شفت

آستارا - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی آستارا گفت: ۱۸۱ هزار و ۱۷۵ تن محصول کشاورزی به ارزش ۵۳ میلیون دلار در سال جاری از مرز این شهرستان به کشورهای خارجی صادر و برای تضمین سلامت غذایی این تولیدات، ۹ هزار و ۱۴۶ ...

به گزارش خبرنگار ایرنا ساسان کارجویان روز سه شنبه در جلسه رفع موانع صادرکنندگان محصولات کشاورزی در فرمانداری آستارا افزود: از ابتدای امسال تاکنون، ۴۰ نوع محصول کشاورزی نظیر کیوی، پیاز، خربزه، فلفل، گوجه فرنگی، سیب زمینی، کشمش، کلم، سیب، سبزی، انگور، هندوانه، گیلاس، لیمو ترش، چای، خرما و پسته از مرز این شهرستان صادر شده است.

وی اضافه کرد: در سال جاری ۵۴ هزار و ۳۹۶ تن کالا و محصول شامل تخته، سبوس، موز و ارزن از کشورهای خارجی و از مرز آستارا وارد ایران شده و بر حمل و نقل ۹ هزار و ۶۷۳ تن محصول کشاورزی نیز نظارت بهداشتی شده است.

سرپرست فرمانداری آستارا هم در این جلسه، این شهرستان را جزو معدود شهرستان های دارای سه مرز زمینی، ریلی و دریایی در ایران دانست و بر استفاده بیشتر از این ظرفیت برای رونق صادرات کشور تاکید کرد.

سعید میرقربانی افزود: کشورهای مقصد محصولات کشاورزی، نسبت به سلامت آن سختگیر و دقیق هستند و گواهی بهداشت این قبیل محصولات، باید طبق قانون و با رعایت کامل موازین بهداشتی صادر شود. 

وی ادامه داد: صادرکنندگان به رعایت سلامت و بهداشت محموله صادراتی خود مکلف هستند تا هیچگونه بار ترانزیتی، از کشور مقصد به دلیل رعایت نشدن موارد بهداشتی برگشت داده نشود.

۸۰ درصد صادرات گیلان از مرزهای زمینی، دریایی و ریلی آستارا انجام می گیرد و صادرات ۴۰ نوع محصول کشاورزی از گمرک آستارا، سهم قابل توجهی از کالاهای صادراتی را به خود اختصاص داده است.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده و از مبادی مهم تجارت و حمل و نقل خارجی است.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان