جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت _ ایرنا_ مدیرعامل شرکت دخانیات ایران از مرحله واگذاری سهام شرکت دخانیات به بورس در آینده نزدیک خبر داد.

سیاوش افضلی روز سه شنبه در نشست خبری در جمع رسانه های گروهی استان در شرکت مجتمع گیلان افزود: در مرحله نخست ۱۰ درصد از سهام این شرکت در بورس عرضه خواهد شد تا قیمت مناسب بدست بیاید و بعد از آن همه سهام با قیمت محاسبه شده به بورس عرضه خواهد شد.

وی اظهار کرد : طی ۶ماه دوم نخست سال ۹۸ بیش از ۷۰ درصد محصولات دخانیات قیمتی پایین تر از بازار داشتند یعنی شرکت زیان ده بود ولی اکنوم حاشیه سود محصولات شرکت از ۱۷ تا ۲۰ درصد است.

وی با بیان اینکه۶ هزار  نفر در شرکت دخانیات فعالیت می کنند و  این شرکت با ۶ هزار کشاورز همکاری دارد، افزود: تصمیم به خصوصی سازی ، بدون در نظر گرفتن مقدمات آن در دهه ۹۰ موجب شد که بازار حدود ۴۰۰ هزار میلیارد ریالی مصرف سیگار در کشور به حیات خلوت برندهای بین المللی تبدیل شده و سود آن نصیب شرکت های خارجی شود.

افضلی تصریح کرد: بدنبال این تصمیم، دخانیات ایران در سال ۹۸ با مشکلاتی روبرو شد ، به طوری که مواد اولیه در زمان مناسب به خط تولید نرسید و ماشین /الات در هفت مجتمع تولیدی تا آستانه توقف پیش رفت .

 مدیر عامل شرکت دخانیات ایران اظهار داشت: با تغییر مدیریتی و اقدامات انجام شده  از سال ۹۸ خطوط تولید تمامی برندها در سه شیفت کاری به فعالیت بازگشتند و معوقات کشاورزان پرداخت شد و  با افزایش فروش و تولید محصول در نیمه دوم سال ۹۸ با وجود شیوع کرونا دخانیات ایران از یک بنگاه زیان ده به یک شرکت سودده تبدیل شد.

وی ادامه داد: نکته ای که در این میان پنهان مانده آنست که در طرح تحقیق و تفحص فقط شرکت دخانیانت مورد توجه قرار گرفته نه کل صنعت  در حالی که از گردش مالی حدود ۴۰ هزار میلیارد تومانی صنعت دخانیات تنها  ۲ هزار میلیارد تومان آن مربوط به شرکت دخانیات است .

افضلی با اشاره به سهم ١٤ درصدی دخانیات ایران از بازار کشور افزود: باید سهم پایین شرکت دخانیات ایران از بازار هم مورد تحقیق و تفحص قرار بگیرد چرا که در حال حاضر وضعیت تولید و سهم بازار شرکت دخانیات ایران نسبت به دهه ۸۰ خوب نیست.

وی تصریح کرد: در حال حاضر عمده سهم بازار  در دست محصولات شرکت های خارجی است به عبارت دیگر شرکت های خارجی حلقه سود ده زنجیر صنعت را در دست گرفته اند درحالی که هیچ مسولئیتی در بخش کشاورزی و اشتغال نمی پذیرند

افضلی گفت: ما مخالف رقابت کشورهای خارجی نیستیم اما امکانات باید عادلانه تقسیم شود.

وی اظهار داشت: طی سال گذشته( سال ۹۹) نزدیک به ۹ میلیارد و ۱۰۰ میلیون نخ سیگار تولید کردیم که این میزان نسبت به سال ۹۸ نشان دهنده افزایش ۵۰ درصدی است؛ ضمن اینکه توان تولید نزدیک به ۲۸ میلیارد نخ در سال  یعنی نیمی از مصرف کشور را داریم.

افضلی همچنین با اشاره به اینکه عمده واردات مواد اولیه ما از کریدور جنوب کشور است ، افزود: تفاهم نامه ای را امضا کرده ایم که  بخشی از مواد اولیه از انزلی وارد کشور شود.

مدیرعامل شرکت دخانیات ایران گفت: صادرات توتون برای روسیه  و تنباکو برای کشورهای عربی را داریم که بیشتر از طریق مسیر آستارا انجام شده است .

بنا داریم مازاد تولید دخانیات گیلان را صادرات داشته باشیم

مدیر مجتمع دخانیات گیلان نیز  با اشاره به خاک مناسب سه شهرستان تالش، صومعه سرا و آستارا برای توتون مرغوب اظهار داشت : بنا داریم تا سه سال آینده ۵۰۰ هکتار زیر کشت این محصول افزایش یابد که حدود یک هزار و ۵۰۰ اشتغالزایی می شود .

مهدی زکی پور خاطر نشان کرد: بنا داریم تا مازاد ظرفیت تولید صادرات داشته باشیم.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان