جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت- وضعیت قرمز کرونا در برخی از شهرهای گیلان و روند افزایشی آمار بیماران بستری و بی برنامگی و نبود نظارت های کافی سبب شده تا این روزها سواحل این استان شاهد حجم زیادی از مسافر باشد.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها: بعد از گذشت بیش از یک سال و چند ماه از هجوم یکباره ویروس کرونا در جهان و ایران، این روزها اما کرونا با انواع جهش یافته خود همانند انگلیسی، هندی، آفریقایی و جدیدترین و خطرناک ترین آن یعنی دلتا جولان می دهد. در سایه کم توجهی مسئولان برای بستن مرزها و افزایش نظارت بالاخره پای دلتای آن نیز به ایران باز شد و بیشتر استان های جنوبی، جنوب غربی و حتی مرکز شمالی و شرقی نیز با آن درگیر شدند.

امروز اکثر استان های کشور با این ویروس درگیر هستند و بیش از ۱۴۰ شهر در وضعیت قرمز قرار دارند که شهرهای آستارا، رشت، انزلی، رودبار و رودسر در استان گیلان نیز را شامل می شود. به جز رشت باقی شهرهای قرمز گیلان در مبادی ورودی قرار داشته و متأسفانه با وجود توصیه مسئولان و محدودیت های ترددی همچنان شاهد حضور مسافران هستیم.

مسافرانی که جریمه یک میلیون تومانی و خطر ابتلاء به کرونا آن هم از نوع دلتایش را به جان می خرند اما دست از سفر نمی کشند. بر اساس گفته استاندار گیلان در روزهای گذشته هشت مورد ابتلاء به کرونا دلتا در شهرهای قرمز استان با مثبت شدن آزمایشات شناسایی شده است. همچنین مسئولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز از روند صعودی ابتلاء و بستری بیماران کرونا در بیمارستان های استان خبر داده و آن را یک هشدار عنوان کرده اند.

این روزها اگر سری به سواحل و شهرهای ساحلی استان گیلان بزنیم با تعداد زیادی از مسافرانی مواجه می شویم که حتی ابتدایی ترین پروتکل های بهداشتی که همان استفاده از ماسک و رعایت فاصله فیزیکی است را رعایت نکرده اند و قطعاً حضور این حجم از مسافر زمینه را برای چرخش کرونا در گیلان فراهم کرده و باید در روزهای آینده شاهد افزایش بیشتر آمارها باشیم.

سفرمان اشتباه بود

علی صبری یکی از مسافرانی است که از آذربایجان شرقی به همراه خانواده به گیلان سفر کرده و زمانی که علت این سفر آن هم در اوج جولان کرونا دلتا را می پرسیم به خبرنگار مهر می گوید: حدود دو سال است که با خانواده مسافرت نکرده ایم.

وی اضافه می کند: البته می دانم کارمان اشتباه بوده و امکان ابتلای به کرونا برای هر کدام از اعضای خانواده وجود دارد اما هم همسرم و هم فرزندانم از ماندن در خانه خسته شده بودند و آمده ایم تا هوایی تازه کنیم!

کرونا همچنان در گیلان جولان می دهد

معاون بهداشتی علوم پزشکی گیلان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به روند صعودی بیماری کرونا در استان، اظهار کرد: متأسفانه باز تعداد بستری های روزانه ما به بیش از ۱۰۰ نفر رسیده است.

آبتین حیدرزاده با بیان اینکه در حال حاضر ۴۱۱ بیمار در مراکز درمانی استان بستری هستند، افزود: تعداد بیماران بد حال و بستری در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان استان گیلان نیز به سه رقمی نزدیک می شود.

وی همچنین به شناسایی مواردی از کرونا دلتا در استان گیلان نیز اشاره و اضافه کرد: با توجه به سرعت ۶۰ درصدی سرایت کرونا دلتا در صورت عدم رعایت شهروندان شاهد افزایش تعداد بیماران بستری و رسیدن به شرایط سخت در استان خواهیم بود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه بر اساس آمارها میزان رعایت پروتکل ها در استان به پایین تر از میانگین کشوری رسیده که بسیار خطرناک است، ادامه داد: هر گونه عادی انگاری، عدم رعایت شیوه نامه ها در اصناف و پروتکل های بهداشتی از سوی شهروندان وضعیت را خطرناک تر خواهد کرد.

وی با توجه به روند واکسیناسیون تنها راهکار مقابله با کرونا را استفاده از ماسک و پرهیز از حضور در دورهمی ها و رعایت پروتکل ها برشمرد و گفت: تا زمانی که شهروندان مشارکت نکنند نمی توانیم کرونا را مهار کنیم.

حیدرزاده همچنین به آخرین مصوبات جلسه ستاد مدیریت کرونا استان اشاره و اضافه کرد: در جلسه مقرر شد با سختگیری و شدت بیشتری از ورود خودرو با پلاک غیر بومی به استان گیلان جلوگیری شوند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچنین به رعایت محدودیت فعالیت مشاغل از سوی اصناف نیز اشاره و تصریح کرد: در شهرهای قرمز فعالیت مشاغل گروه های ۲، ۳ و ۴ ممنوع است.

وی تأکید کرد: سیستم بهداشتی بر رعایت این موضوع نظارت کامل خواهد کرد و از سازمان صمت و اصناف نیز می خواهیم این محدودیت ها را رعایت کنند.

اجرای بیش از ۳۵ طرح سالم سازی دریا در گیلان

با وجود همه تأکیدات و توصیه های علوم پزشکی گیلان و حتی مصوبات ستاد استانی مدیریت کرونا متأسفانه نبود برنامه از سوی مسئولان سبب شده تا شاهد ازدحام جمعیت در تفرجگاه ها و سواحل استان باشیم که قطعاً این موضوع زمینه را برای افزایش آمارهای کرونایی و وخیم شدن وضعیت و شرایط گیلان فراهم می کند.

«سیامک حیدری» مدیرکل امور اجتماعی و شوراهای استانداری گیلان با اشاره به اقدامات پیش بینی شده برای ساماندهی سواحل به ویژه در دوران شیوع کرونا، اظهار کرد: استانداری متولی امر ساماندهی سواحل است به همین منظور ستاد ساماندهی سواحل تشکیل و مصوباتی در این زمینه نیز انجام شده است.

وی با بیان اینکه با توجه به گردشگرپذیر بودن استان گیلان ۴۵۰ غریق نجات در سطح سواحل استان مستقر و ارائه خدمت می کنند، افزود: در گیلان بیش از ۳۵ طرح سالم سازی اجرایی و ۶۵ شناگاه نیز فعالیت می کنند.

حیدری در ادامه با اشاره به اینکه با توجه به وضعیت قرمز کرونا و محدودیت های کرونایی پیش بینی شده تلاش شده تا نکات و توصیه های بهداشتی در سواحل اعمال شود، گفت: تلاش می کنیم تا بهترین خدمات در راستای حفظ سلامت گردشگران و شهروندان گیلانی ارائه شود.

وی با بیان اینکه در شهرستان های دارای نوار ساحلی نیز از فرمانداران خواسته شده تا ستاد ساماندهی سواحل تشکیل و پیش بینی های لازم برای ارائه خدمات انجام شود، اضافه کرد: با توجه به توصیه های ستاد مدیریت کرونا باید نظارت ها بر سواحل بیشتر از گذشته باشد.

مدیر کل امور اجتماعی و شوراهای استانداری گیلان در ادامه با اشاره به شناسایی بیش از ۳۰۰ نقطه خطر آفرین در سواحل استان، از مسافران خواست در صورت تمایل برای استفاده از دریا به منظور کاهش حوادث در طرح های سالم سازی و نقاط تعیین شده استفاده کنند.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان