جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت - ایرنا - استاندار و رئیس ستاد مدیریت مقابله با کرونا گیلان با اشاره به اینکه مواردی از ابتلا به ویروس دلتا در استان پس از انجام آزمایشات اثبات شده، گفت: باتوجه سرعت انتقال این ویروس، باید میزان ...

به گزارش روابط عمومی استانداری گیلان، دکتر ارسلان زارع شنبه شب در جلسه ستاد مدیریت کرونا گیلان افزوده شدن شمار شهرستان های دارای وضعیت خیلی پرخطر قرمز و پرخطر نارنجی را هشداری جدی برای همگان عنوان و اظهار کرد: مقررات و دستورالعمل های بهداشتی و مراقبتی پیش بینی شده برای شهرهای زرد، نارنجی و قرمز که از عوامل تأثیرگذار بازدارنده در جهت پیشگیری شیوع ویروس کروناست؛ باید به طور کامل رعایت و بر حسن انجام این مهم، نظارت شود.

وی با تأکید بر ضرورت افزایش سطح رعایت الزامات بهداشتی در استان و نیز نظارت دقیق بر مراعات محدودیت های کرونایی توسط شهروندان، اصناف و صاحبان مشاغل گفت که لازمست به منظور جلوگیری از شکل گیری اجتماعات انسانی، اطلاع رسانی صحیح و کافی از زمان بندی تزریق واکسن برای واجدان شرایط، صورت گیرد.

استاندار گیلان با بیان اینکه شیوع گونه جدیدی از ویروس در کشورمان و همچنین افزایش مبتلایان در استان، اهمیت ضرورت رعایت توصیه های بهداشتی را دوچندان می کند، ادامه داد: لازم است استفاده از ماسک، فاصله اجتماعی، پرهیز از شکل گیری دورهمی ها و اجتماعات انسانی، خودداری از ترددهای غیرضروری و مراعات همه پروتکل های توصیه شده مورد توجه باشد.

میزان رعایت پروتکل های کرونایی در گیلان 66 درصد است

رئیس ستاد مدیریت و مقابله با اشاره به اینکه در رعایت الزامات بهداشتی، گیلان پایین تر از میانگین ۶۶ درصد کشور است و این مسئله نگرانی هایی در ارتباط با مهار بیماری ایجاد می کند، افزود: به واسطه غنای فرهنگی مردم گیلان، انتظار می رود تا میزان مراعات در این استان در رده های بالای سطح کشور باشد.

زارع گفت: به یقین رعایت محدودیت های کرونایی توسط اصناف در بازه های زمانی کوتاه و بلند مدت، منجر به کاهش سطح همه گیری بیماری می شود.

وی با تاکید بر اینکه محدودیت های کرونایی مشاغل در منطقه آزاد انزلی نیز همچون دیگر مناطق اعمال شود،گفت: دستگاه ها و نهادهای نظارتی با قاطعیتی بیشتر، بر اعمال محدودیت ها و رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم، صاحبان مشاغل و اصناف نظارت کنند تا به فرآیند مقابله با همه گیری ویروس کمک شود.

استاندار گیلان همچنین بر ضرورت نظارت جدی بر اماکنی همچون رستوران ها، قهوه خانه ها، تالارهای پذیرایی، سینماها، پاساژها و استخرهای سرپوشیده که زمینه انتقال ویروس در آنها بیشتر است، تأکید و تصریح کرد: اگرچه وضعیت فعالیت این مشاغل در مناطق مختلف، متفاوت است اما بایستی نظارتی مستمر توسط بازرسان و کارشناسان شبکه بهداشت صورت گیرد.

وی با تأکید بر اینکه در اداره ها و نهادها علاوه بر استفاده ماسک از سوی کارکنان، مراجعه کنندگان نیز باید این موضوع را رعایت کنند، تصریح کرد: صداوسیما و کمیته فضای مجازی در کنار تولید محتوای رسانه ای درخصوص مراعات توصیه ها، هشدارهای کافی درباره سویه جدید بیماری و خطرات عادی انگاری؛ فعالیت های اقناعی رسانه ای انجام دهند.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه در روزهای آتی دوزهای بیشتری از واکسن به استان وارد می شود، بر لزوم همکاری همه دستگاه ها برای انجام واکسیناسیون عمومی و ضرورت جلوگیری از شکل گیری اجتماعات انسانی تأکید کرد و گفت: باید اطلاع رسانی کافی و صحیح از زمان بندی دقیق واجدان شرایط تزریق واکسن صورت گیرد.

وی همچنین تمامی نهادها و فرمانداری ها را به در اختیار گذاشتن مکان های مناسب و تجهیزات مورد نیاز برای انجام واکسیناسیون و تأمین برق مراکز انجام این فرآیند در ساعت های تعیین شده، ملزم کرد

بر اساس تازه ترین ارزیابی نرم افزار ماسک مربوط به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که روز جمعه گذشته به روز رسانی شد، سه شهرستان دیگر شامل رودسر، رودبار و بندرانزلی در استان گیلان وارد رنگ بندی قرمز کرونایی شدند پیش از این نیز شهرستان های رشت ، خمام و آستارا نیز قرمز بودند.

همچنین در حال حاضر شهرستان های سیاهکل، لاهیجان، آستانه اشرفیه، فومن، ماسال و صومعه سرا نیز نارنجی و لنگرود،  املش، شفت، رضوانشهر و تالش در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

بر اساس آخرین آمار تا به امروز افزون بر ۳۵۰ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های گیلان بستری و از این تعداد نزدیک به ۶۰ بیمار بدحال هستند. کارشناسان بهداشتی عادی انگاری مردم در پرهیز از دورهمی، برگزاری مراسم  عروسی و عزا و مسافرت های درون و برون شهری در گیلان را می توان دلایلی برای افزایش آمار مبتلایان بستری به کرونا در  استان عنوان می کنند.

دورهمی های خانوادگی، مراسم  عروسی و ترحیم بدون رعایت توصیه های بهداشتی می تواند موجب افزایش مبتلایان به ویروس کرونا در گیلان شود همانطور که نزدیک به ۲ هفته اخیر شاهد افزایش نزدیک به ۴۳ درصدی بیماران بستری مبتلا به کرونا در بیمارستان های این استان و تغییر رنگ بندی کرونایی از زرد به نارنجی و قرمز بوده ایم.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان