جستجوگر خبری شهرستان شفت

هنوز عطر رشادت ها، ولایتمداری و عشق به وطن سوژه قصه ما در کوچه های زادگاهش هر رهگذری را سرمست می کند، کوچه های پر از عطر نم نم باران در دل شهر باران های نقره ای که این جوان غیور گیلانی در آن قد کشید ...

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، سردار شهید سعید آلیانی در تاریخ دوم اسفندماه سال ۱۳۳۹ در شهرستان رشت در خانواده ای مؤمن و مذهبی دیده به جهان گشود.

خانواده آلیانی از وضعیت مالی متوسطی برخوردار بودند و در منزلی استیجاری زندگی می کردند و مادر سعید نیز که فرزند یکی از کشته شدگان نهضت جنگل بود از به دنیا آمدن او بسیار خوشحال شد زیرا او فرزند اول خانواده بود.

خردسالی سعید با آرامش و فعالیت همراه بود و وی علاقه زیادی به بازی و سرگرمی داشت و بیشتر اوقات را در منزل به بازی می پرداخت و به شدت به پدر و مادر و دایی خود علاقه مند بود.

آقا سعید درراه علم آموزی تلاش و ممارست زیادی به خرج داد و از همان دوران کودکی علاقه فراوانی به کسب علم ودانش داشت و در نهایت نیز تحصیلات خود را در مدارس رشت با موفقیت سپری کرد.

او دارای اخلاق نیکو و پسندیده بود و هم زمان با اوج گیری انقلاب اسلامی با شرکت در راهپیمایی ها، پخش پوسترها و اعلامیه های حضرت امام خمینی (ره) مخالفت و اعتراض خود را با حکومت ستم شاهی ابراز می کرد.

شهید قصه ما در دوران تثبیت انقلاب اسلامی در شهرستان رشت با تشکیل انجمن اسلامی و کتابخانه مسجد آفخرای رشت و برپایی کلاس های احکام، عقیدتی سیاسی و آموزش قرآن مجید فعالیت چشمگیری از خود بروز می داد.

بارزترین خصوصیت او حُسن خُلق بود و در برخورد با آشنایان و فامیل نیز همه را جذب خود می کرد و در مقابل مشکلات نیز صبور و دیگران را نیز به صبر دعوت می کرد.

آقا سعید به کمک شهید افتخاری و با توانمندی و همت والای خود توانست در جذب و ارشاد جوانان رشت و حفظ آنان از دام گروهک های مفسد و در خنثی سازی توطئه های ایادی و سرسپرده شرق و غرب و خاموش کردن آتش آشوب وبلوای آنان در گوشه کنار استان گیلان تلاش فراوان کند.

پس از شروع جنگ تحمیلی بنا بر ضرورت، درس و مدرسه را در پایان سال سوم متوسطه رها کرد و در تاریخ هفتم بهمن ۱۳۵۹ پس از سپری کردن دوره ۲۵ روزه آموزشی به عضویت رسمی سپاه پاسداران درآمد.

وی در زمانی که در جبهه ها حضور داشت برای ادامه تحصیل به صورت متفرقه ثبت نام کرد ولی موفق به دریافت دیپلم نشد و در جواب حرف مادر که «چرا تحصیل را ادامه ندادی؟» می گفت: «مادر فعلاً بهترین دانشگاه جبهه است، اگر خدا بخواهد و در جنگ پیروز شویم ادامه تحصیل می دهم.»

خدمت سربازی را نیز در سپاه گذراند، سپس دوره آموزشی مربیگری سلاح را در آموزشگاه بسیج تهران گذراند و در بخش زرهی و طرح هدایت عملیات تخصص یافت.

وی پس از پایان این دوره آموزشی در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۵۹ در واحد عملیات سپاه رشت مشغول خدمت شد و مدتی را جانشین فرمانده سپاه در فرودگاه بود و سپس برای مقابله با منافقین به مناطق هشتپر آستارا رفت.

شهید آلیانی در کنار شهیدان حاج محمود قلی پور و حق وردیان و دانا و سایر سبزپوشان سپاه در تمامی صحنه های نظام مقدس جمهوری اسلامی خالصانه خدمت کرد.

او در ایام جنگ تحمیلی دشمن بعثی علیه این نظام مقدس، دلیرانه به مدت ۳۰ ماه از عمر خویش را برای رویارویی با متجاوزین به آب وخاک ایران اسلامی در جبهه های نبرد سپری کرد.

وی عرصه جنگ را بر دشمن و متجاوزین بعثی تنگ کرده و در عملیات فتح المبین مجروح شد و پس از مختصری مداوا راهی اصفهان شد و دوره زرهی را در آنجا پشت سر گذاشت و مجدد راهی میدان رزم شد و در عملیات محرم در واحد زرهی لشکر ۲۵ کربلا انجام وظیفه کرد و دوباره متأسفانه در همان عملیات دچار موج گرفتگی و سوختگی و جراحت از ناحیه چشم شد.

وی در این عملیات با شهید حق وردیان و وارسته فر بود که در داخل تانک بودند که عراقی ها تانک را هدف قرار می دهند و تمام سر و گردن آقا سعید در این حادثه دچار سوختگی شدید می شود و چشم راستش نیز دچار جراحت شدید شده، به طوری که بعد از آن دید خیلی کمی پیدا می کند.

بعد از این واقعه، خانواده چند ماه از او خبر نداشتند و خبر پخش شده بود که سعید مفقودالاثر یا اسیرشده است که پس از مدتی خودش به سپاه رشت برمی گردد و بچه هایی که او را دیده بودند به برادرش مسعود خبر دادند زیرا صورتش به حدی سوخته بود که مسعود نتوانست او را بشناسد.
 

شهید سعید آلیانی در عملیات محرم ۲۵ در صد از بینائی اش را از دست داد و سپس به عنوان فرمانده پادگان آموزشی منجیل شروع به کارکرده و زمانی نیز در پادگان شهید بیگلو به نیروها آموزش می داد و با گردان جانبازان پادگان شهید بی گلو نیز همواره همراه بود و در این فاصله سعی کرد در جمع خانواده های معزز شهدا بیشتر حضور پیدا کند تا تصلی بخش قلوب خانواده هایشان باشد.

سعید جوانی بسیار مؤمن، موًدب، قانع، کم توقع، باگذشت، صبور، با طمأنینه، مدیر، مدبر و پشتوانه ای قوی و محکم برای اطرافیانش بود و به انقلاب اسلامی و رهبر فرزانه انقلاب عشق می ورزید و دیگران را نیز به این امر توصیه می کرد.

 آلیانی در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۶۴ بنا به درخواست قرارگاه منطقه دو نجف در تیپ نبی اکرم (ص) باختران

و در واحد اطلاعات و عملیات با عنوان مسئول محور اطلاعات در جبهه وارد عمل شد.

پس از عملیات بیت المقدس و بهبودی از جراحت در عملیات محرم و والفجر مقدماتی در نیمه دوم سال ۱۳۶۱ حضور پیدا کرد و در تاریخ دهم فروردین ۱۳۶۲ از طرف فرماندهی سپاه رشت مأموریت یافت تا پاسگاه های سپاه را تشکیل داده و به عنوان مسئول و هماهنگ کننده آن ها عمل کند.

مدتی بعد در تاریخ هفت دی ۱۳۶۲ به کردستان اعزام شد و در واحد عملیات سپاه مریوان در تیپ مالک اشتر حضور یافت که هدف از این مأموریت پاک سازی نیروهای ضدانقلاب در کردستان و شهرهای هم مرز با عراق بود.

وی بعد از پاک سازی، مدتی را برای جلوگیری از حملات احتمالی ضدانقلاب در آن منطقه ماند و در اواخر سال ۱۳۶۲ به سمت فرمانده اطلاعات و عملیات سپاه آستارا انتخاب شد و مدتی نیز در پادگان آموزشی سپاه مریوان (شهید ابو عمار) فعالیت کرد.

سردار خاکی و عاشق انقلاب قصه ما قرار بود اگر عمری باقی بماند بعد از پایان نبرد حق علیه باطل ایران اسلامی در مقابل متجاوزان رژیم بعث عراق برای دفاع از مردم مظلوم لبنان به آنجا عزیمت کند اما سرنوشت به گونه ای دیگر رقم خورد.

سردار شهید سعید آلیانی سرانجام در نهم اسفند سال ۱۳۶۴ درحالی که مسئولیت جانشینی اطلاعات و عملیات تیپ نبی اکرم (ص) را بر عهده داشت، در عملیات والفجر ۹ در ارتفاعات سلیمانیه با ترکش راکت دشمن به ناحیه سروگردن وصال معشوق رسید و به لقاءالله پیوست.

پیکر پاک و مطهر سردار سرافراز سپاه اسلام سردار شهید سعید آلیانی پس از تشییع باشکوه مردم انقلابی شهر رشت در گلزار شهدای این شهر به خاک سپرده شد.

وصیت نامه شهید آلیانی:

هرکس که تو را شناخت جان را چه کند
فرزند و عیال و خانمان را چه کند
دیوانه کنی هر دو جهانش بخشی
دیوانه تو هر دو جهان را چه کند

به نام آن که زندگی و مرگ را آفرید تا بیازمایدمان که کدام یک از ما نیکوتر عمل می کنیم.

با درود به رهبر کبیر انقلاب، نائب بر حق مهدی موعود امام خمینی (روحی له الفدا) و سلام بر شهیدان و جانبازان انقلاب به خصوص بر سالار شهیدان آن مولای گلو بریده تشنه لب.

ای امت سلحشور اسلام! عَلم برافراشته انقلاب اسلامی را استوار و محکم حفظ نمایید تا ان شاءالله به فرماندهی روح الله در قدس عزیز شاهد برپایی آن باشیم.

ای به پا دارندگان قسط! یاری امام و پشتیبانی از روحانیت اصیل و حفظ انقلاب در این زمانه از اهم امور است پس مباد یک لحظه غفلت که مسئولیم پیش حق تعالی و بدانید که جنگ، جنگ است و عزت و شرف ما هم درگرو این جنگ است پس پناه برخدا از یک لحظه سهل انگاری.

و اما خانواده عزیزم از پدر و مادر تا برادران، ای عزیزان! بدانید که تقدیر هر چه باشد همان خواهد شد و همه ما امانتی در این جهان هستیم و رفتن از این دنیا برای همه است اما یکی دیرتر و یکی زودتر. اصل چگونه زندگی کردن و چگونه مردن است پس به فکر باشیم عمرمان چگونه گذشت برای آینده چه خواهیم کرد.

ای عزیزان من! خدا را، خدا را یک لحظه از یاد نبریم و کاری کنیم زندگی مان بر اساس دستورات خدا و پیغمبر باشد، نماز را یک آن سبک نگیریم و سعی کنیم کارمان فقط برای رضای خدا باشد هرچند در این دنیا کسی ارزش آن را نداند.

پدر و مادر بزرگوارم! خدا اجرتان دهد و خدا شما را با انبیاء محشور نماید که برایم زحمت کشیدید ولی من نتوانستم یک ذره از آن را جبران کنم، اجرتان پیش خداست و صبرتان مایه فزونی اجر، پس توکل کنید بر خدای تعالی.

برادرانم (مسعود، مهرداد، تیرداد، مجید و وحید) یادتان باشد که خدمتگزار این انقلاب باشید و خدمت کنید به اسلام و این انقلاب و مبادا گوش به حرف دشمنان ( حتی کسانی که خود را خیراندیشان می دانند) ندهید و نماز را همیشه و حتماً به پا دارید و از خدا در کارها یاری بخواهید و سعی کنید در درس و کارتان با توکل بر خدا پیشرفت کنید که در این زمانه هر کس در هر کاری که درست انجام دهد کمک به انقلاب و اسلام نموده و سعی کنید که از خادمان واقعی انقلاب باشید.

سعی کنید اوقات بیکاری خود را صرف مطالعه کتب اسلامی و خدمت در ارگان های انقلابی نمایید. پس بیش از این سفارش نمی کنم، امیدوارم این خواهش های کوچک اما با اهمیت مرا از یاد نبرید.

و اما دوستان عزیزم آنان که یار و همفکرمان در تمام مواقع بودند خدا توفیقتان دهد، در کارهای خیر و خدمت به انقلاب امیدوارم ما را از دعای خیر فراموش نکنید.

و اما در رابطه با خودم؛ اول این که نمی خواهم هیچ گونه عکس و پوستری برایم چاپ شود و در مراسمم از اهل منبری که اهل حال بوده بخواهید که مصیبت کربلا و نوحه سالار شهیدان حسین ابن علی را بخواند و دیگر این که با اموالم اعم از کتابخانه و دیگر وسایل، هرگونه که خود صلاح می دانید رفتار کنید.

اگر از وسائل مربوط به سپاه در اختیار من است به برادرم مسعود بگویید که آن ها را تحویل دهد و سعی کنید که برای ۹ تا ۱۰ سالی که نماز و روزه بر من واجب بوده برای همه آن نماز و روزه قضا توسط هرکسی که خود صلاح می دانید برپا دارید حتماً و حتماً.

و امیدوارم از تمام دوستان و اقوام و آشنایان و خانواده (اعم) از پدر و مادربزرگ و برادرانم که اگر دِینی به شما دارم و یاحقی از شما ضایع کردم و یا باعث اذیت و ناراحتی شما شدم مرا که اینک دستم از همه جا کوتاه و فقط به دعای خیر شما و شفاعت ائمه (ع)، شما هم حلال کنید و از دعای خیر فراموشم نکنید.

در انتها همه شما را به خدا می سپارم و امیدوارم به عرایضم توجه کنید و از مؤمنین و خانواده شهدا برایم طلب دعای خیر نمایید. اجرتان باخدا و صبرتان زیاد و توفیقتان به خدمت برای انقلاب بیشتر.

به عموهایم و دیگران بگویید در این زمانه خدمت به این مردم و این انقلاب از هر چیزی واجب تر است و شیرینی خدمت به انسان ها برطرف کننده ناراحتی ناشی از خستگی و کمبود و ناملایمات است.

همه شما را به خدا می سپارم، بنده حقیر و گنه کار محتاج دعای خیر شما و نوکر امام زمان اگر ما را به نوکری قبول داشته باشد و سرباز ناچیز انقلاب، سعید آلیانی اعزامی از سپاه رشت، مورخه ۱۳۶۴/۴/۱۲.

انتهای پیام/ ۸۴۰۰۷    نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان