جستجوگر خبری شهرستان شفت

تهران- ایرنا- معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی در آیین اختتامیه رویداد بین المللی هفته صنایع دستی ایران گفت: برگزاری این رویداد برای افراد خارج از مرزها به زبان انگلیسی طراحی شده و هدف ...

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از میراث آریا، پویا محمودیان در آیین اختتامیه رویداد بین المللی هفته صنایع دستی ایران و تجلیل از کارآفرین فعال صنایع دستی که روز سه شنبه ( ۱۵ تیر ۱۴۰۰ ) با حضور مدیران کل معاونت صنایع دستی وزارتخانه و مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان به صورت حضوری و مدیران کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ها به شکل ویدئوکنفرانس برگزار شد، گفت: مجبور شدیم تا اختتامیه این رویداد را به دلیل شرایط کرونایی کشور و رعایت پروتکل های بهداشتی به شکل محدود و مجازی برگزار کنیم.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: رویداد بین المللی هفته صنایع دستی ایران از ۲۰ تا ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ برای نخستین بار در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی با هدف گذاری مشخص و با بخش های متنوعی از جمله وبینار، سخنرانی و کارگاه های مختلف صنایع دستی، بازگویی قصه های کارآفرینان موفق در حوزه صنایع دستی، معرفی رشته های صنایع دستی، روستاها و شهرهای جهانی صنایع دستی و فروشگاه های برتر حوزه صنایع دستی ایران در فضای مجازی برگزار شد.

محمودیان تصریح کرد: در این رویداد بین المللی ۵۸ میهمان خارجی از کشورهای ایتالیا، روسیه، یونان، دانمارک، هلند، مالزی، ایرلند، اسپانیا، برزیل، آلمان، سنگاپور، پرتغال، کانادا و... شرکت کردند.

به دنبال کسب جایگاه ریاست شورای جهانی صنایع دستی برای ایران هستیم

محمودیان گفت: برگزاری این رویداد برای افراد خارج از مرزهای کشور به زبان انگلیسی طراحی شده بود و هدف از برگزاری آن، فراهم کردن زمینه برای کسب جایگاه ریاست شورای جهانی صنایع دستی برای کشورمان است با توجه به اینکه ایران از سال ۱۳۴۷ یکی از کشورهای مهم و فعال شورای جهانی صنایع دستی است.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور ادامه داد: این رویداد بین المللی، قدرتمندی و ظرفیت های ایران را در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی نشان داد. همچنین سعی کردیم روابط خود را با سایر افرادی که در حوزه صنایع دستی در دنیا فعالیت می کنند، گسترش دهیم و دوستی هایمان را عمق دهیم و با سایر افراد تأثیرگذار و موفق در این حوزه نیز ارتباط جدید برقرار کنیم.

محمودیان ارتقای جایگاه صنایع دستی ایران را در جهان، پررنگ شدن نقش ایران در حوزه سیاست گذاری فرهنگی هنری دنیا، توسعه بازارهای صنایع دستی و ایجاد بازارچه های جدید را از دیگر اهداف رویداد بین المللی هفته صنایع دستی ایران عنوان کرد و افزود: جوانان تحصیل کرده و افراد صاحب نظر مبتکر زیادی در حوزه صنایع خلاق، صنایع دستی و هنرهای سنتی در کشور فعال هستند.

وی تصریح کرد: ما می توانیم به عنوان کشور مدعی در حوزه سیاست گذاری فرهنگی در جهان حضور داشته باشیم و سیاست گذاری در حوزه صنایع خلاق را به سوی صنایع دستی سوق دهیم. همچنین با معرفی ظرفیت ها و توانمندی های صنعتگران و هنرمندان مان در این رویداد، به ایجاد بازارهای جدید صنایع دستی کمک کنیم.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور اظهار کرد: در این رویداد بین المللی به دنبال این بودیم تا بستری منسجم برای تعامل و به اشتراک گذاشتن تجارب جمعی میان هنرمندان و اقتصاددانان مطرح حوزه صنایع دستی ایجاد کنیم، خوشبختانه این موضوع محقق شد.

محمودیان گفت: رویداد بین المللی هفته صنایع دستی ایران به ایجاد شبکه برای ذی نفعان و هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی کمک می کند تا آن ها بتوانند یکدیگر را پیدا کنند و بشناسند؛ همچنین این شبکه موجب هم افزایی آنها خواهد شد، به طوری که تأثیرات آن در آینده نمایان می شود.

محمودیان با اشاره به استقبال زیاد شرکت کنندگان از رویداد بین المللی هفته صنایع دستی ایران گفت: در پایان این رویداد پیشنهادهای زیادی از سوی میهمانان مانند برگزاری رویدادها و بازارچه های مشترک صنایع دستی به شکل مجازی، همکاری های مشترک علمی و ایجاد کنسرسیومی متشکل از صاحب نظران حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی جهان در بعد ایده پردازی و اجرایی مطرح شد که مورد قبول همگان قرار گرفت.

وی افزود: برگزاری رویداد بین المللی هفته صنایع دستی ایران نشان داد، هنر، تحریم ناپذیر است. صنایع دستی و هنرهای سنتی به عنوان زبان صلح و تعامل بوده و موجب همبستگی میان کشورهای می شود و از آن می توانیم در حوزه سیاست های هنری و فرهنگی استفاده کنیم.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور تصریح کرد: بازخوردهای خوبی از سوی ایرانیان مقیم خارج از کشور برای برگزاری این رویداد بین المللی داشتیم که نشان از تأثیرگذاری آن دارد. بسیاری از اقتصاددانان دهه های پیش رو را از آن اقتصاد صنایع خلاق می دانند، صنایع دستی و هنرهای سنتی یکی از ارکان  صنایع خلاق کشور است. قطعا به هم افزایی صنایع دستی با سایر ارکان صنایع خلاق فکر خواهیم کرد.

محمودیان  همچنین در این مراسم حمیدرضا ششجوانی دبیر علمی رویداد بین المللی هفته صنایع دستی، مدیران و کارشناسان معاونت صنایع دستی، بانوان هنرمند و برگزیده کارآفرین فعال صنایع دستی و تمام افرادی که در برگزاری این رویداد بین المللی کمک کردند تا موجب ارتقای صنایع دستی و قدرتمندی ایران شود، قدردانی و تشکر کرد.

کارآفرینان اجتماعی قادرند تا به حل بخشی از مشکلات دولت کمک کنند

حمیدرضا ششجوانی در این مراسم گفت: کارآفرینان اجتماعی مانند سایر کارآفرینان به دنبال سود زیاد نبوده، بلکه به دنبال حل خلاقانه مسئله اجتماعی بوده که اقشار کم درآمد جامعه با آن درگیر هستند. در این شرایط کشور، منابع خلاقانه جدید که این کارآفرینان اجتماعی ایجاد می کنند، امید را به کشور و به این افراد برمی گردانند و تزریق می کنند.

دبیر علمی رویداد بین المللی هفته صنایع دستی افزود: کارآفرینان اجتماعی قادرند تا به حل بخشی از مشکلات دولت کمک کنند؛ کارهایی که آن ها در حوزه صنایع دستی انجام می دهند، دارای ویژگی هایی همچون کاربر در مقابل سرمایه بر است. صنایع دستی کاربر بوده و نیازی به وارد کردن دستگاه های تخصصی ندارد و دانش آن را مردم کشورمان دارند، سرمایه بالقوه را به درآمد تبدیل می کند و مزیت های نسبی را در کشور افزایش می دهند.

دبیر علمی رویداد بین المللی هفته صنایع دستی تصریح کرد: نمونه موفق کارآفرینان اجتماعی در دنیا زیاد است. این کارآفرینان اجتماعی که در حوزه صنایع دستی فعالیت می کنند، توانستند به بهبود زندگی مردم و اقشار کم درآمد کمک کنند.

صنایع دستی فرهنگ جامعه را متجلی کند

فریدون فعالی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان نیز در این مراسم با تشکر از معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور و دست اندرکاران برگزاری این رویداد بین المللی در ادامه گفت: بسیار خوشحال هستم، بانوان کارآفرین فعال صنایع دستی  استان کرمان می توانند موجب مباهات این استان شوند؛ هنر را دمیدن روح در کالبد جسم بی جان می دانم، صنایع دستی را به عنوان سرمایه اجتماعی، فرهنگی، مفهومی ترین و کاربردی ترین هنر کشور می دانم که می تواند بخشی از فرهنگ یک جامعه را متجلی کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمان افزود: اتفاق خوبی که در استان کرمان رخ داده، بحث پشتیبانانی است که به شکل حقیقی، معین و فعالان اقتصادی در حال شکل گیری است. این نوید را می دهم با برنامه ریزی که در استان کرمان انجام شده از ظرفیت معین های اقتصادی که به عنوان پشتیبان هستند، استفاده کنیم. شاید در سال های قبل این موضوع مطرح بوده اما در حوزه صنایع دستی و گردشگری کمتر بروز و ظهور پیدا کرده است.

فعالی تصریح کرد: اگر امسال ۱۲ هزار شغل در برنامه ایجاد مشاغل خرد برای مشاغل خانگی استان کرمان در نظر گرفته شده، بخش بزرگ آن در حوزه صنایع دستی تعریف شده است؛ تسهیلاتی که بانک رسالت به هنرمندان صنایع دستی به شکل قرض الحسنه پرداخت می کند، موجب انسجام شده و کار دولت را راحت تر کرده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمان عنوان کرد: معین های اقتصادی تحت عنوان مسئولیت های اجتماعی که دارند، از صنایع دستی حمایت می کنند و حمایت آن ها باید منجر به تولید زنجیره ارزش شود، یعنی زنجیره ارزش در بخش صنایع دستی باید در استان کرمان تکمیل شود.

او ادامه داد: «پنج پرونده پته کرمان، حصیربافی قلعه گنج، فرش راور، فیروزه  شهربابک و چاقوی راین برای ثبت شهرهای ملی تهیه و آماده شده است.

استان سیستان و بلوچستان در بخش صنایع دستی ظرفیت های بسیاری دارد

علیرضا جلال زایی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان هم در این مراسم گفت: این استان به واسطه ظرفیت هایی خاصی که دارد و با توجه به اینکه ۵۱.۵ درصد جمعیت آن روستانشین هستند، به عنوان یکی از استان های پهناور کشور، ظرفیت های صنایع دستی آن بسیار است. به امید خدا با اهتمامی که معاونت صنایع دستی دارد ظرفیت های دیگر استان را به منصه ظهور و اجرا برسانیم.

مسعود حلاج پور مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان در ادامه بیان کرد: خوشحالیم در سال گذشته با حمایت معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی توانستیم در سطح کشور پنج روستا و شهر استان گیلان را ثبت ملی کنیم. انجام این کار موجب می شود تا در آینده نزدیک صاحب برندسازی، هویت بخشی شویم.»

در پایان ایم مراسم از اکرم قلندری از استان کرمان، زهرا میری از استان سیستان و بلوچستان و شهره فخر جانعلی از استان گیلان به عنوان کارآفرین فعال صنایع دستی تشکر شد. این بانوان هنرمند به دلیل شرایط کرونا به شکل ویدئو کنفرانس در مراسم حضور داشتند.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان