جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت – ایرنا- مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان گفت: نوبت  بندی آب بر اساس تقویم زراعی استان برنامه ریزی شده و تا پایان تیرماه ادامه خواهد داشت.

وحید خرمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه برنامه ریزی برای تامین آب ۱۷۲ هزار هکتار شالیزار گیلان در کمیته مصارف منابع آبی استان مصوب شده است، افزود: تا پایان تیرماه نوبت بندی آب ادامه خواهد داشت و بر اساس تقویم زراعی شالیزارها پس از آن دیگر نیاز به آب نخواهند داشت.

 وی  با اشاره به خشکسالی و کاهش  بیش از ۵۰ درصدی بارش ها در کشور اظهار داشت: بر همین اساس ؛ آورد سد سفید رود نیز به یک سوم رسیده است و  ورودی آب از سمت رودخانه قزل اوزن از نیمه خرداد ماه  متوقف شده و در حال حاضر فقط از سمت رودخانه شاهرود ۶ متر مکعب بر ثانیه ورودی آب را  برای سفید رود داریم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر  آورد به سد سفید رود ۶ متر مکعب بر ثانیه است در حالی که این میزان برای سال گذشته در همین زمان ،  ۲۵ متر مکعب بر ثانیه و برای سال ۹۸ ، ۴۰ متر مکعب بر ثانیه بود .

خرمی  اظهار داشت:  سد سفید رود  آب کشاورزی ۱۷۲ هزار هکتار  شالیزارهای استان از سمت راست سد سنگر شامل شهرستان های لاهیجان ، لنگرود، آستانه اشرفیه ، سیاهکل و سمت چپ سد سنگر شامل شهرستانهای رشت و خمام و شبکه فومنات شامل شهرستان های صومعه سرا ،فومن، شفت و بخش هایی از ماسال ، رضوانشهر و انزلی را تامین می کند.

 مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان با اشاره به اینکه آب رودخانه های  استان بدلیل  خشکسالی به یک سوم رسیده است، گفت: در حال حاضر برخی شالیزارهایی که خارج از شبکه سفید رود و از آبشخورهای سنتی برای تامین آب کشاورزی استفاده می کردند ، با مشکلاتی  روبرو شده اند.

خرمی افزود: البته شرکت آب منطقه ای گیلان از تمامی ظرفیت ها  برای مدیریت و مصرف بهینه منابع آبی استفاده کرده که در همین راستا ، امسال لایروبی بیش از  ۵۰۰ کیلومتر انهار و رودخانه ها به منظور افزایش بازدهی شبکه های آبیاری و انهار به دلیل رشد گیاهان و شیب کم موجود در  این مناطق، بازسازی و آب گذاری ۳۷۰  سردهنه خاکی موجود در استان و سرویس و راه اندازی ایستگاه های پمپاژ و چاه های عمیق انجام شده است.

 به گزارش ایرنا، اولین نوبت آبگذاری کانال های آبیاری بر اساس تقویم زراعی از پنجم اردیبهشت ماه برای کانال راست سنگر(  شالیزارهای مناطق شرق گیلان) و نهم اردیبهشت ماه برای کانال چپ سنگر( شالیزارهای مناطق مرکزی گیلان) به مدت ۲۰ روز پیوسته جهت انجام نشاءکاری انجام شد.

 در ادامه اجرای برنامه نوبت بندی آب کشاورزی تا پایان خرداد به صورت هشت روز وصل و  چهار روز قطع  انجام و از  اول تا پایان تیرماه در  ادامه نوبت بندی آب کشاورزی ، نوبت بندی آب به صورت هشت روز وصل و پنج روز قطع اجرا می شود .

سد سفیدرود بزرگ ترین سد مخزنی گیلان در حال حاضر آب کشاورزی مورد نیاز ۱۷۲ هزار هکتار از مجموع ۲۳۸ هزار هکتار شالیزارهای استان را تامین می کند.

این سد بر روی رودخانه سفیدرود و در پایین دست محل تلاقی دو رودخانه قزل اوزن و شاهرود در ۷۵ کیلومتری جنوب شهر رشت و در مجاورت شهر منجیل احداث شده است.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان