جستجوگر خبری شهرستان شفت

بیش از ۲۰۰۰ نفر زندانی حین گذراندن دوران حبس با مهارت آموزی در زندان ها درآمد کسب کرده اند و حرفه های آموخته را پس از اتمام حبس نیز با گرفتن تسهیلات دنبال کرده اند.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، شغل یا پیشه یکی از اساس توسعه در هر جوامعی بوده و عملا جامعه ای که افراد آن در بخش های مختلف اشتغال دارند علاوه برافزایش تولید ملی و تراز مثبت تجاری، یکی از توسعه یافته ترین جوامع به حساب می آیند.

افزایش شمار بیکاری و نداشتن شغل نیز برخلاف وجود آن در جامعه، علاوه بر اینکه معیشت و زندگی افراد و خانوار را دچار آسیب و تنش می کند، زمینه را برای بروز ناهنجاری های اجتماعی و بزه های مدنی فراهم می کند که تشدد و شتاب آن بدون شک با بروز جرائم در اجتماع در ارتباط مستقیم است.

امروزه زندان های کشور پر از افرادی است که دلیل اصلی گسیل آن ها بر اساس ریشه یابی ها اقتصاد ضعیف و به معنای واقعی تر نداشتن شغل درخور و در شأن است.

جدای اینکه دلیل افزایش بیکاری ها چه باشد و چه کسی در این رابطه مقصر است، پراهمیت ترین موضوع در ارتباط با بیکاران جامعه، فراهم کردن زیرساخت های مناسب و به کارگیری همه ظرفیت ها برای نیروی انسانی جویای کار و یا آماده کار در جامعه است.

دولت و بخش خصوصی نقش پررنگی را در ایجاد اشتغال و تولید در کشور ایفا می کند اما در شرایطی که اشتغال دستخوش لج بازی های سیاسی و یا مقاومت های منابع انسانی آماده کار شود، بی شک جمعیت بیکاران و در پی آن افزایش آسیب های اجتماعی و نهایتاً بروز جرائم و پر شدن زندان ها، دور از انتظار نیست.

با توجه به اهمیت منابع انسانی جوان در کشور و نیروی کار فعال، امروزه زندان ها نیز به کارگاهی برای ایجاد شغل و مهارت آموزی تبدیل شده اند.

استان گیلان نیز در راستای سیاست های کلی دستگاه قضا و اقدامات تربیتی و اصلاح رفتاری، آموزش مهارت و کارآفرینی را در زندان ها پیشه کرده و در این زمینه حرف برای گفتن دارد.

رضا محمدی اصل، مدیرکل زندان های گیلان با اشاره به رتبه دوم زندان های استان در ایجاد اشتغال برای زندانیان می گوید  تاکنون بیش از دو هزار نفر در زندان های گیلان با کسب حرفه درآمد کسب می کنند.

مدیرکل زندان های گیلان نیز اذعان کرده که ایجاد اشتغال در زندان ها به یک هدف از پیش طراحی شده در قوه قضاییه تبدیل شده است و خوشبختانه این مهم نقش به سزایی در افزایش درآمد زندانیان و خانواده های آن ها در پی داشته است.

آن طور که مدیرکل زندان های گیلان گفته،۶۰ درصد زندانیان گیلان حداقل یک حرفه را دنبال کرده و مشغول به کار هستند و تولید صنایع دستی، قالیبافی و مهارت های فنی ازجمله مشاغل شکل گرفته در زندان ها است.

با بسته های حمایتی که سازمان زندان ها طراحی کرده، زندانیان ابتدا توسط سازمان فنی حرفه ای و جهاد کشاورزی آموزش داده شده و سپس وارد عرصه کار می شوند و تمامی درآمد حاصل از فروش تولیدات زندانیان به خانواده های زندانی و یا خود مددجویان تحویل داده می شود.

همان گونه که پیش تر گفته شد، بیشترین دلیل ورود افراد به زندان ها را عدم اشتغال و بیکاری تشکیل می دهد و این مهم را نیز مدیرکل زندان ها نیز به آن اذعان دارد.

اما نکته قابل توجه در رابطه با اشتغال زندانیان، فقدان شغل برای آن ها، آن هم پس از اتمام دوران حبس هست که به شدت آن ها و خانواده های آن ها را رنج می دهد؛ رنجی که سازمان زندان ها برای آن نیز چاره ای اندیشیده و به افرادی که در طول حبس حرفه فنی حرفه ای و یک اشتغال خاص را یاد گرفته اند پس از آزادی تسهیلات اعطا می کند تا این افراد بتوانند پس از خروج از زندان از این راه کسب درآمد کنند.

اشتعال و متأسفانه فقدان شغل و سیر بیکاری که بعضاً به زندان ها افراد بیکار را سوق می دهد ازجمله هزینه هایی است که باید دولت ها با فراهم کردن زیرساخت های مناسب پیش از وقوع علاج واقعه کند و جامعه پویا و بانشاط را برای همگان فراهم سازد.

درمان به جا و به موقع و برگردان افراد به جامعه بسیار ارزنده و اقدامی قابل تحسین است اما اگر بی شک در بخش بهداشت و کنترل بیماری در جامعه گام برداشته شود یقیناً ثمر و نتیجه آن به دولت ها بازگشته و از تحمیل هزینه های گزاف به خانواده ها و دولت جلوگیری می شود.

انتهای پیام/۳۳۸۹نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان