جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت- مدیرکل ارشاد گیلان با اشاره به اینکه دکتر معین یکی از چهره های ماندگار در زمان خود و امروز و حتی آینده است، گفت: نخستین گام ها در حوزه لغت نویسی توسط «دکتر معین» برداشته شد.

به گزارش خبرنگار مهر، فیروز فاضلی عصر یکشنبه به مناسبت سالگرد درگذشت «دکتر محمد معین» با اشاره به اینکه با دو سوال می توانیم درباره این چهره فرهیخته صحبت کنیم، اظهار کرد: بیان این دو سوال نشان دهنده وجود تفاوت دیدگاه درباره ایشان است.

وی با بیان اینکه تمام جهان بینی های انسان وابسته به سوالات او است، افزود: زمانی که این سوال درباره دکتر معین مطرح می شود که «چرا دکتر معین به این جایگاه رسید؟» یک سری گزاره ها به ذهن متبادر می شود.

مدیر کل ارشاد گیلان در ادامه با اشاره به اینکه دریافت اولین دکتری زبان و ادبیات فارسی، نگارش نخستین پایان نامه درباره ادب فارسی، نگارش لغت نامه فرهنگ معین و بسیاری از موارد دیگر سبب شد تا ایشان تبدیل به دکتر معین شوند، گفت: تولد در یک خانواده فرهیخته نیز از شاکله اصلی شخصیت دکتر معین را تشکیل داد.

وی با بیان اینکه اگر تصور شود امروز دکتر معین حضور داشت و به او گفته می شد طی ۵۰ سال گذشته هیچ اقدامی درباره لغت شناسایی، ملیت، هویت، حافظ و خاقانی و سایر چهره های ادبی صورت نگرفته قطعاً خاطر این اندیشمند مکدر می شد، ادامه داد: قطعاً فعالان این حوزه زیر سوال خواهند رفت که چگونگی از سنگ بناهای ایجاد شده توسط دکتر معین استفاده ای نشده است.

فاضلی با اشاره به اینکه چرایی های دکتر معین بحث گذشته ای است که امروز ما با آن در تعامل هستیم، اضافه کرد: چگونگی های دکتر معین الگوهای ایشان است که برای ما به یادگار مانده است.

مدیر کل ارشاد گیلان با اشاره به اینکه دکتر معین گام های نخستین را در حوزه لغت نویسی، تحقیقات و ریشه شناسایی برداشته است، افزود: دکتر معین الگوی برای نسل امروز و آینده است تا به جایگاه ایشان برسند.

وی در ادامه به برخی خصوصیات دکتر معین اشاره و با بیان اینکه بحث تحقیق باید برای محقق درونی شود که در این زمینه نیز این اندیشمند به این جایگاه رسیده بود، اظهار کرد: تا زمانی که موضوعی برای خود فرد درونی نشود نمی تواند دیگران را از آن بهره مند کند.

فاضلی با اشاره به صداقت دکتر معین در انجام تحقیقات، گفت: ایشان صادقانه تحقیق می کردند زیرا بالاترین خیانت این است که محقق به آنچه که دست می یابد در بازگویی آن صداقت نداشته باشند. این صداقت علاوه بر اینکه فردی است می تواند صداقت علمی نیز بوده و قابل استناد باشد.

وی با بیان اینکه کوشا بودن ویژگی دیگر دکتر معین است، اضافه کرد: افرادی دارای استعدادهای بسیاری هستند اما این توانایی با تلاش و وجدان کاری عجین نشده و پس نمی تواند راهگشا باشد.

مدیر کل ارشاد گیلان با اشاره به اینکه چهره هایی همانند دکتر معین در زمان حیات خود نمونه ای دیگر نداشتند، گفت: چرایی این چهره ها در زمان آنها بررسی می شود و چگونگی آنها نیز در زمان ما و حتی بعد از ما نیز قابل بحث و بررسی بوده و این راز ماندگاری مفاخر و مشاهیر ما است.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان