جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت - ایرنا - بر اساس آخرین آمار تا صبح امروز پنجشنبه ۲۴۵ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های گیلان بستری هستند که در مقایسه با آمار هفته گذشته نشانگر روند آرام و صعودی بیماری کرونا در این استان است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، پنجشنبه گذشته آمار بیماران بستری مبتلا به کرونا در گیلان ۲۱۹ نفر بود که طی هفته جاری روند آرام افزایشی به خود گرفت به طوری که تعداد مبتلایان بستری به ویروس کرونا در بیمارستان های گیلان به ۲۴۵ نفر رسید.

این در حالیست که نزدیک به سه هفته گذشته آمار بستری مبتلایان به بیماری کرونا در بیمارستان های گیلان به زیر ۲۰۰ نفر رسیده بود با توجه به روند صعودی آرام بیماری کووید ۱۹ در این استان ضروریست تا مردم به توصیه های بهداشتی پیشگیری از انتشار ویروس کرونا بیش از پیش توجه کنند.

از طرفی کاهش شهرستان های زرد کرونایی و افزایش شهرستان های نارنجی در گیلان طی حدود ۱۰ روز اخیر نیز موجب نگرانی شده است، سه هفته گذشته تنها شهرستان رودبار در این استان نارنجی بود اما اکنون آستارا و ماسال نیز در رنگ بندی کرونایی نارنجی شد.

کارشناسان بهداشتی گیلان یکی از دلایل آمار بیماران بستری مبتلا به کرونا و تغییر رنگ بندی کرونایی از زرد به نارنجی را سهل انگاری مردم در رعایت پروتکل های بهداشتی عنوان می کنند، بر اساس آخرین آمار، میانگین رعایت دستورالعمل های بهداشتی در این استان با کاهش دو درصدی از ۷۵ به ۷۳ درصد رسیده است.

این میزان از رعایت پروتکل ها؛ بهداشت فردی، استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از سوی متصدیان و مردم در اماکن عمومی، مراکز تهیه و توزیع مواد خوراکی و آشامیدنی را شامل می شود که بر این اساس میانگین، رعایت بهداشت فردی ۸۲ درصد، استفاده از ماسک در اماکن عمومی ۶۸ درصد و میانگین فاصله گذاری ۷۴ درصد گزارش شده است. 

پیش بینی افزایش شهرستان های نارنجی در گیلان

کارشناسان بهداشتی در گیلان با تاکید بر رعایت شیوه نامه های بهداشتی پیشگیری از انتشار ویروس کرونا می گویند؛ در صورت ادامه عادی انگاری و کم کاری مردم در رعایت توصیه ها، شاهد افزایش شهرستان های نارنجی در این استان خواهیم بود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان روز پنجشنبه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: هم اکنون ۲۴۵ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های این استان بستری و  ۵۰ نفرشان بدحال هستند.

دکتر آبتین حیدرزاده با بیان اینکه آمار بیماران بستری مبتلا به کرونا در گیلان به زیر ۲۰۰ نفر رسیده بود، اظهار داشت: افزایش بیماری کووید ۱۹ در روزهای اخیر نشانگر روند آرام و صعودی بیماری کووید ۱۹ در این استان است.

وی با اشاره به افزایش شهرستان های نارنجی در گیلان اضافه کرد: شهرستان رودبار تا سه هفته گذشته نارنجی بود، هفته گذشته آستارا و طی هفته جاری نیز ماسال در رنگ بندی کرونایی نارنجی شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان خاطر نشان کرد: پیش بینی می شود در صورت عدم رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی و عادی انگاری بیماری از سوی  مردم، شهرستان های لاهیجان، املش، شفت و حتی رشت نارنجی شود لذا همه باید در عمل به توصیه های بهداشتی همکاری کنند.

ویروس کرونای هندی در گیلان مشاهده نشده است

دکتر حیدرزاده  درباره سویه های جدید بیماری کووید ۱۹ بیان داشت: به هر حال آمارها نشان می دهد که بیشترین سویه های در حال گردش در اروپا و آمریکا از نوع هندی یا دلتا است، اگر چه در گیلان تاکنون این سویه شناسایی نشده اما با توجه به اینکه سیر بیماری اندکی رو به افزایش است و مسافرت هایی از اقصی نقاط کشور به گیلان انجام شد، باید به این مهم فکر کنیم که ممکن است این سویه ها در این استان به زودی دیده شود.

وی از اهالی استان خواست تا با رعایت دقیق شیوه نامه های بهداشتی پیشگیری از انتشار ویروس کرونا شامل استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی ، پرهیز از دورهمی و تجمع بیماری کووید ۱۹ را جدی بگیرند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان استفاده از ماسک حتی با انجام واکسیناسیون را مهم دانست و خاطر نشان کرد: افراد مبتلا به کرونا باید شرایط قرنطینه در منزل را رعایت کنند و از تردد در سطح جامعه خودداری نمایند.

هم اکنون شهرستان های رشت، خمام، رودسر، املش، سیاهکل، لنگرود، لاهیجان، شفت، فومن، صومعه سرا، بندرانزلی، رضوانشهر، تالش و آستانه اشرفیه در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

گیلان با ۲ و نیم میلیون نفر جمعیت از نخستین استان های درگیر شیوع کرونا در کشور بود.

بر اساس آمار وزارت بهداشت، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به سه میلیون و ۲۰۴ هزار و ۵۵۷ نفر رسید، تاکنون دو میلیون ۸۷۶ هزار و ۸۲۸ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند، مجموع جان باختگان بیماری کووید ۱۹ نیز در کشور به ۸۴ هزار و ۲۶۴ نفر رسیده است.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان