جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت- استاندار گیلان با تأکید بر بهره گیری از فناوری های جدید جهت ترویج فرهنگ مطالعه، گفت: ایجاد فضای فیزیکی مطلوبی یکی از ابزارها برای ترویج این فرهنگ در جامعه است.

به گزارش خبرنگار مهر، ارسلان زارع صبح دوشنبه در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی گیلان با اشاره به اینکه توانمندی کشورها بر اساس جایگاه علمی ارزیابی می شود، گفت: انسان های اهل علم، همیشه نقش تأثیرگذاری ایفا می کنند.

وی ادامه داد: در جامعه کتاب خوان، بزهکاری و جرم کمتر مشاهده می شود و در نتیجه میزان زندانیان آن کشور به مراتب کمتر است.

استاندار گیلان با بیان اینکه کتاب راهنمایی بدون مزد بوده که منتقل کننده فرهنگ یک نسل به نسل دیگر است، افزود: فعالیت خیران در کتابخانه سازی به واسطه وجود نگاه دوستی و صداقت است.

وی احداث کتابخانه و توجه به فضاهای فیزیکی را یکی از ابزارهای ترویج مطالعه برشمرد و گفت: کتابداران باید با استفاده از ظرفیت های مختلف در معرفی کتاب و ترویج کتابخوانی در جامعه نقش آفرینی کنند.

زارع اضافه کرد: با توسعه کتابخوانی الکترونیکی از مطالعه مطالب تکراری، جلوگیری و با ترویج بسترهای موجود در فضاهای مجازی، افراد جامعه به این سمت که دسترسی بهتر، ارزان تر و آسان تری دارند؛ هدایت می شوند.

وی ادامه داد: باید با استفاده از فناوری های جدید در زمینه ترویج مناسب و مطلوب فرهنگ مطالعه در جامعه اقدام شود.

استاندار گیلان بر ضرورت توجه به ترویج فرهنگ مطالعه در مناطق کم برخوردار، محروم و حاشیه شهر نیز اشاره و اضافه کرد: شهرداری ها باید با همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی شرایط را برای بهره مند از کتابخانه های سیار در این مناطق فراهم کند.

رئیس انجمن کتابخانه های عمومی گیلان با تأکید بر انتشار کتاب خوب و متناسب با نیاز امروز جامعه، گفت: در این صورت می توانیم شاهد اثرگذاری اندیشه ها بر تصمیم گیری ها باشیم.

وی تأکید کرد: شهرداری ها با ایجاد و معرفی بهتر کتابخانه های عمومی و نیز ارائه خدمات مطلوب به کتاب خوانان، به ترویج فرهنگ مطالعه در شهرها بپردازند.

استاندار گیلان تکمیل کتابخانه مرکزی رشت را یکی از مطالبات به حق مردم، جامعه فرهنگی و اهالی کتاب استان عنوان کرد و گفت: این کتابخانه به لحاظ معماری، طراحی و موقعیت جغرافیایی، از جمله کتابخانه های کم نظیر در کشور است.

وی ادامه داد: نواقص و کاستی های کنونی کتابخانه مرکزی رشت باید به سرعت برطرف شود تا در هنگام بهره برداری و افتتاح شاهد مشکلی نباشیم.

زارع همچنین به موضوع پرداخت نیم درصد شهرداری ها به کتابخانه اشاره و با بیان اینکه بی توجهی به این موضوع سبب می شود تا نهاد کتابخانه نتواند به فعالیت های خود به درستی عمل کند، افزود: فرمانداران باید این موضوع را پیگیری کنند و شهرداری ها نیز ۱۰ روز برای پرداخت بدهی ها خود فرصت دارند.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان